IT-Palvelu Oy Finland är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 2000. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 841 t€ och rörelseresultatet 18 t€; soliditet 61,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 43 t€ och inkomstskatterna 8 511 €. Offentliga köpare köpte för 122 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 841 t€ | 812 t€ | 830 t€ |
| Förändring i omsättning | 3,5 % | -2,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 14 t€ | 48 t€ | 21 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,7 % | 5,9 % | 2,6 % |
| Rörelseresultat | 18 t€ | 43 t€ | 15 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,1 % | 5,2 % | 1,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 15 t€ | 33 t€ | 12 t€ |
| Personalkostnader | -221 t€ | 206 t€ | 295 t€ |
| Soliditet | 61,2 % | 64,5 % | 52,4 % |
| Kassalikviditet | 2,31 | 2,44 | 1,83 |
| Current ratio | 2,45 | 2,62 | 1,94 |
| Relativ skuldsättning | 11,5 % | 10,1 % | 13,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,8 % | 22,1 % | 9,5 % |
| Balansomslutning | 249 t€ | 231 t€ | 241 t€ |
| Eget kapital | 152 t€ | 149 t€ | 126 t€ |
| Kassa och bank | 99 t€ | 110 t€ | 150 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 841 t€ | 812 t€ | 830 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 10 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Material och tjänster | 526 t€ | -490 t€ | -441 t€ |
| Personalkostnader | 221 t€ | -206 t€ | -295 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 018 € | -5 357 € | -6 099 € |
| Övriga rörelsekostnader | 82 t€ | -80 t€ | -85 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 18 t€ | 43 t€ | 15 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -752 € | -70 € | -67 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 19 t€ | 43 t€ | 15 t€ |
| Inkomstskatt | 3 743 € | -9 509 € | -3 023 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | 33 t€ | 12 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 12 t€ | 16 t€ | 19 t€ |
| Omsättningstillgångar | 14 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
| Fordringar | 73 t€ | 41 t€ | 60 t€ |
| Kassa och bank | 99 t€ | 110 t€ | 150 t€ |
| Rörliga aktiva | 237 t€ | 215 t€ | 223 t€ |
| Aktiva | 249 t€ | 231 t€ | 241 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 152 t€ | 149 t€ | 126 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 97 t€ | 82 t€ | 115 t€ |
| Främmande kapital | 97 t€ | 82 t€ | 115 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 841 t€ | 812 t€ | 830 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 10 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Material och tjänster | 526 t€ | -490 t€ | -441 t€ |
| Personalkostnader | 221 t€ | -206 t€ | -295 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 018 € | -5 357 € | -6 099 € |
| Övriga rörelsekostnader | 82 t€ | -80 t€ | -85 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 18 t€ | 43 t€ | 15 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -752 € | -70 € | -67 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 19 t€ | 43 t€ | 15 t€ |
| Inkomstskatt | 3 743 € | -9 509 € | -3 023 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | 33 t€ | 12 t€ |
| Bestående aktiva | 12 t€ | 16 t€ | 19 t€ |
| Omsättningstillgångar | 14 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
| Fordringar | 73 t€ | 41 t€ | 60 t€ |
| Kassa och bank | 99 t€ | 110 t€ | 150 t€ |
| Rörliga aktiva | 237 t€ | 215 t€ | 223 t€ |
| Aktiva | 249 t€ | 231 t€ | 241 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 152 t€ | 149 t€ | 126 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 97 t€ | 82 t€ | 115 t€ |
| Främmande kapital | 97 t€ | 82 t€ | 115 t€ |
| Pensionskostnader | 43 t€ | -39 t€ | -36 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 4 018 € | -5 357 € | -6 099 € |
| Materiella tillgångar | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 120 t€ | 99 t€ | 97 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 73 t€ | 41 t€ | 60 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 15 t€ | 11 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 69 t€ | 37 t€ | 55 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 805 € | 22 € | 35 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 52 € | -92 € | -102 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 413 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 48 t€ | 25 t€ | 42 t€ |
| Övriga värdepapper | 50 t€ | 50 t€ | 0 € |
| Material och förnödenheter | 14 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 34 t€ | 46 t€ | 60 t€ |
| Finansiella värdepapper | 50 t€ | 50 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 15 t€ | 33 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 112 € | 2 050 € | 3 250 € |
| Placeringar | 300 € | 300 € | 300 € |
| Övriga lönebikostnader | 6 390 € | -2 331 € | -19 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 524 t€ | -481 t€ | -440 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 516 € | 1 515 € | 1 692 € |
| Köp av tjänster | 5 744 € | -19 t€ | 0 € |
| Löner och arvoden | 171 t€ | -164 t€ | -239 t€ |
| Passiva | 249 t€ | 231 t€ | 241 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -3 530 € | 10 t€ | -379 € |
| Övriga aktier och andelar | 300 € | 300 € | 300 € |
| Maskiner och inventarier | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör IT-Palvelu Oy Finland till den övre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med informations- och kommunikationsutrustning (227 företag med beskattningsbar inkomst; median 33 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Tavastehus
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis