CN Keskus Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 2000. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 1,9 M€ och rörelseresultatet 204 t€; soliditet 80,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 167 t€ och inkomstskatterna 34 t€. Offentliga köpare köpte för 210 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Kulttuurin Ja Vapaa-ajan Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Förändring i omsättning | -8,0 % | -6,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 172 t€ | 150 t€ | 129 t€ |
| Rörelsebidrag % | 9,2 % | 7,3 % | 5,9 % |
| Rörelseresultat | 204 t€ | 187 t€ | 157 t€ |
| Rörelsemarginal | 10,9 % | 9,2 % | 7,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 163 t€ | 164 t€ | 133 t€ |
| Personalkostnader | -439 t€ | -469 t€ | -439 t€ |
| Soliditet | 80,8 % | 85,9 % | 85,3 % |
| Kassalikviditet | 2,61 | 2,63 | 2,92 |
| Current ratio | 5,08 | 5,60 | 6,08 |
| Relativ skuldsättning | 19,0 % | 11,7 % | 11,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,9 % | 11,3 % | 9,5 % |
| Balansomslutning | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Eget kapital | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Kassa och bank | 510 t€ | 409 t€ | 423 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 16 t€ | 15 t€ | 5 150 € |
| Material och tjänster | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Personalkostnader | 439 t€ | 469 t€ | 439 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 31 t€ | 37 t€ | 28 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 146 t€ | 179 t€ | 222 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 204 t€ | 187 t€ | 157 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -241 € | -18 t€ | -10 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 204 t€ | 205 t€ | 167 t€ |
| Inkomstskatt | 41 t€ | 41 t€ | 34 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 163 t€ | 164 t€ | 133 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 421 t€ | 353 t€ | 173 t€ |
| Omsättningstillgångar | 696 t€ | 709 t€ | 767 t€ |
| Fordringar | 226 t€ | 218 t€ | 285 t€ |
| Kassa och bank | 510 t€ | 409 t€ | 423 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 74 t€ | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 282 t€ | 239 t€ | 243 t€ |
| Främmande kapital | 356 t€ | 239 t€ | 243 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 16 t€ | 15 t€ | 5 150 € |
| Material och tjänster | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Personalkostnader | 439 t€ | 469 t€ | 439 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 31 t€ | 37 t€ | 28 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 146 t€ | 179 t€ | 222 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 204 t€ | 187 t€ | 157 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -241 € | -18 t€ | -10 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 204 t€ | 205 t€ | 167 t€ |
| Inkomstskatt | 41 t€ | 41 t€ | 34 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 163 t€ | 164 t€ | 133 t€ |
| Bestående aktiva | 421 t€ | 353 t€ | 173 t€ |
| Omsättningstillgångar | 696 t€ | 709 t€ | 767 t€ |
| Fordringar | 226 t€ | 218 t€ | 285 t€ |
| Kassa och bank | 510 t€ | 409 t€ | 423 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 74 t€ | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 282 t€ | 239 t€ | 243 t€ |
| Främmande kapital | 356 t€ | 239 t€ | 243 t€ |
| Pensionskostnader | 80 t€ | 86 t€ | 73 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 31 t€ | 37 t€ | 28 t€ |
| Materiella tillgångar | 318 t€ | 350 t€ | 170 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 226 t€ | 218 t€ | 285 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 54 t€ | 64 t€ | 62 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 204 t€ | 193 t€ | 242 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 22 t€ | 25 t€ | 15 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 800 € | 18 t€ | 14 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 6 558 € | 160 € | 5 076 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 91 t€ | 95 t€ | 126 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ |
| Färdiga produkter | 631 t€ | 641 t€ | 672 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 68 t€ | 79 t€ | 54 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 163 t€ | 164 t€ | 133 t€ |
| Placeringar | 103 t€ | 2 841 € | 2 841 € |
| Övriga lönebikostnader | 13 t€ | 14 t€ | 9 710 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 28 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 74 t€ | 0 € | – |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 253 t€ | 272 t€ | 76 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 838 € | 800 € |
| Löner och arvoden | 346 t€ | 370 t€ | 356 t€ |
| Passiva | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 64 t€ | 68 t€ | 95 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 17 t€ | 58 t€ | 156 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 103 t€ | 2 841 € | 2 841 € |
| Maskiner och inventarier | 37 t€ | 50 t€ | 66 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 69 t€ | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör CN Keskus Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning (170 företag med beskattningsbar inkomst; median 55 t€, 3,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Lahtis
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis