Oulujoen perhekoti Oy är ett aktiebolag med hemort i Muhos, registrerat år 2000. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 1,8 M€ och rörelseresultatet 151 t€; soliditet 84,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 158 t€ och inkomstskatterna 32 t€. Offentliga köpare köpte för 2,0 M€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Förändring i omsättning | 3,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 128 t€ | 138 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,0 % | 7,7 % |
| Rörelseresultat | 151 t€ | 158 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,3 % | 8,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 121 t€ | 126 t€ |
| Personalkostnader | -1,3 M€ | -1,2 M€ |
| Soliditet | 84,5 % | 85,1 % |
| Kassalikviditet | 2,47 | 2,82 |
| Current ratio | 2,47 | 2,82 |
| Relativ skuldsättning | 9,7 % | 9,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,5 % | 13,0 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 969 t€ | 968 t€ |
| Kassa och bank | 278 t€ | 322 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 962 € | 0 € |
| Material och tjänster | 133 t€ | 132 t€ |
| Personalkostnader | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 23 t€ | 20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 223 t€ | 235 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 151 t€ | 158 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 52 € | 86 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 151 t€ | 158 t€ |
| Inkomstskatt | 30 t€ | 32 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 121 t€ | 126 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 707 t€ | 660 t€ |
| Fordringar | 162 t€ | 155 t€ |
| Kassa och bank | 278 t€ | 322 t€ |
| Rörliga aktiva | 439 t€ | 477 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 969 t€ | 968 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 178 t€ | 169 t€ |
| Främmande kapital | 178 t€ | 169 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 962 € | 0 € |
| Material och tjänster | 133 t€ | 132 t€ |
| Personalkostnader | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 23 t€ | 20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 223 t€ | 235 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 151 t€ | 158 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 52 € | 86 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 151 t€ | 158 t€ |
| Inkomstskatt | 30 t€ | 32 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 121 t€ | 126 t€ |
| Bestående aktiva | 707 t€ | 660 t€ |
| Fordringar | 162 t€ | 155 t€ |
| Kassa och bank | 278 t€ | 322 t€ |
| Rörliga aktiva | 439 t€ | 477 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 969 t€ | 968 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 178 t€ | 169 t€ |
| Främmande kapital | 178 t€ | 169 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 59 t€ | 54 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 1 200 € | 1 200 € |
| Passiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 162 t€ | 155 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | -752 € | 2 002 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 94 t€ | 94 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 15 t€ | 10 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 831 t€ | 825 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 19 t€ | 23 t€ |
| Löner och arvoden | 1,0 M€ | 970 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 173 t€ | 173 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 148 t€ | 143 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 121 t€ | 126 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 52 € | 87 € |
| Pensionskostnader | 212 t€ | 228 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 14 t€ | 10 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 425 t€ | 382 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 59 t€ | 35 t€ |
| Köp av tjänster | 51 t€ | 60 t€ |
| Materiella tillgångar | 535 t€ | 487 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 79 t€ | 71 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 23 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 100 t€ | 92 t€ |
| Placeringar | 173 t€ | 173 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 2 265 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oulujoen perhekoti Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen inrättningar för barn och unga och professionell familjevård (214 företag med beskattningsbar inkomst; median 65 t€, 2,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Muhos
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis