Delivet Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 1999. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 276 t€ och rörelseresultatet 29 t€; soliditet 90,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 29 t€ och inkomstskatterna 5 893 €. Offentliga köpare köpte för 31 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Kasvatuksen Ja Koulutuksen Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 276 t€ | 375 t€ | 378 t€ | 335 t€ | 324 t€ | 262 t€ |
| Förändring i omsättning | -26,3 % | -0,7 % | 12,7 % | 3,5 % | 23,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 29 t€ | 31 t€ | 28 t€ | 9 992 € | 29 t€ | 12 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,5 % | 8,3 % | 7,5 % | 3,0 % | 8,8 % | 4,5 % |
| Rörelseresultat | 29 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 9 119 € | 28 t€ | 11 t€ |
| Rörelsemarginal | 10,5 % | 7,8 % | 7,4 % | 2,7 % | 8,5 % | 4,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 31 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 9 827 € |
| Personalkostnader | -31 t€ | 29 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 26 t€ |
| Soliditet | 90,8 % | 87,2 % | 86,7 % | 86,0 % | 84,2 % | 84,7 % |
| Kassalikviditet | 5,29 | 3,84 | 3,27 | 2,67 | 2,56 | 2,74 |
| Current ratio | 10,82 | 7,84 | 7,45 | 7,08 | 6,35 | 6,48 |
| Relativ skuldsättning | 7,0 % | 6,7 % | 6,5 % | 7,2 % | 8,5 % | 9,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,3 % | 13,7 % | 14,8 % | 7,4 % | 16,0 % | 7,4 % |
| Balansomslutning | 208 t€ | 196 t€ | 184 t€ | 171 t€ | 175 t€ | 158 t€ |
| Eget kapital | 189 t€ | 171 t€ | 160 t€ | 147 t€ | 147 t€ | 133 t€ |
| Kassa och bank | 51 t€ | 48 t€ | 50 t€ | 32 t€ | 47 t€ | 41 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 276 t€ | 375 t€ | 378 t€ | 335 t€ | 324 t€ | 262 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 700 € | 15 € | 0 € | 1 577 € | 0 € |
| Material och tjänster | 152 t€ | -230 t€ | -236 t€ | -215 t€ | -186 t€ | -147 t€ |
| Personalkostnader | 31 t€ | -29 t€ | -31 t€ | -29 t€ | -29 t€ | -26 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -1 584 € | -552 € | -873 € | -1 000 € | -333 € |
| Övriga rörelsekostnader | 65 t€ | -86 t€ | -83 t€ | -81 t€ | -82 t€ | -77 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 29 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 9 119 € | 28 t€ | 11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -9 491 € | 18 € | 1 739 € | 4 426 € | 168 € | 206 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 39 t€ | 29 t€ | 30 t€ | 14 t€ | 28 t€ | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 7 792 € | -5 893 € | -5 921 € | -2 717 € | -4 130 € | -1 711 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 31 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 9 827 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | – | 0 € | 1 584 € | 873 € | 0 € | 1 000 € |
| Omsättningstillgångar | 106 t€ | 100 t€ | 102 t€ | 106 t€ | 104 t€ | 90 t€ |
| Fordringar | 6 318 € | 13 t€ | 15 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 15 t€ |
| Kassa och bank | 51 t€ | 48 t€ | 50 t€ | 32 t€ | 47 t€ | 41 t€ |
| Rörliga aktiva | 208 t€ | 196 t€ | 183 t€ | 170 t€ | 175 t€ | 157 t€ |
| Aktiva | 208 t€ | 196 t€ | 184 t€ | 171 t€ | 175 t€ | 158 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 189 t€ | 171 t€ | 160 t€ | 147 t€ | 147 t€ | 133 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 19 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 24 t€ | 27 t€ | 24 t€ |
| Främmande kapital | 19 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 24 t€ | 27 t€ | 24 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 276 t€ | 375 t€ | 378 t€ | 335 t€ | 324 t€ | 262 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 700 € | 15 € | 0 € | 1 577 € | 0 € |
| Material och tjänster | 152 t€ | -230 t€ | -236 t€ | -215 t€ | -186 t€ | -147 t€ |
| Personalkostnader | 31 t€ | -29 t€ | -31 t€ | -29 t€ | -29 t€ | -26 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -1 584 € | -552 € | -873 € | -1 000 € | -333 € |
| Övriga rörelsekostnader | 65 t€ | -86 t€ | -83 t€ | -81 t€ | -82 t€ | -77 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 29 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 9 119 € | 28 t€ | 11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -9 491 € | 18 € | 1 739 € | 4 426 € | 168 € | 206 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 39 t€ | 29 t€ | 30 t€ | 14 t€ | 28 t€ | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 7 792 € | -5 893 € | -5 921 € | -2 717 € | -4 130 € | -1 711 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 31 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 9 827 € |
| Bestående aktiva | – | 0 € | 1 584 € | 873 € | 0 € | 1 000 € |
| Omsättningstillgångar | 106 t€ | 100 t€ | 102 t€ | 106 t€ | 104 t€ | 90 t€ |
| Fordringar | 6 318 € | 13 t€ | 15 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 15 t€ |
| Kassa och bank | 51 t€ | 48 t€ | 50 t€ | 32 t€ | 47 t€ | 41 t€ |
| Rörliga aktiva | 208 t€ | 196 t€ | 183 t€ | 170 t€ | 175 t€ | 157 t€ |
| Aktiva | 208 t€ | 196 t€ | 184 t€ | 171 t€ | 175 t€ | 158 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 189 t€ | 171 t€ | 160 t€ | 147 t€ | 147 t€ | 133 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 19 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 24 t€ | 27 t€ | 24 t€ |
| Främmande kapital | 19 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 24 t€ | 27 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 324 € | 9 718 € | 9 671 € | 6 656 € | 9 334 € | 10 t€ |
| Löner och arvoden | 22 t€ | -22 t€ | -24 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -20 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | – | 0 € | 264 € | 0 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -6 265 € | -2 220 € | -3 679 € | 1 793 € | 14 t€ | -4 064 € |
| Pensionskostnader | 8 048 € | -6 725 € | -6 741 € | -6 376 € | -6 132 € | -5 595 € |
| Materiella tillgångar | – | 0 € | 436 € | 873 € | 0 € | 1 000 € |
| Immateriella tillgångar | – | 0 € | 1 148 € | 0 € | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | -1 584 € | -552 € | -873 € | -1 000 € | -333 € |
| Passiva | 208 t€ | 196 t€ | 184 t€ | 171 t€ | 175 t€ | 158 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | – | 0 € | 416 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 853 € | -569 € | -772 € | -703 € | -678 € | -785 € |
| Övriga immateriella tillgångar | – | 0 € | 1 148 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 31 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 9 827 € |
| Övriga värdepapper | 45 t€ | 36 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Köp av tjänster | 24 t€ | -23 t€ | -19 t€ | -20 t€ | -18 t€ | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 150 t€ | 139 t€ | 128 t€ | 128 t€ | 115 t€ | 115 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 134 t€ | -205 t€ | -213 t€ | -196 t€ | -182 t€ | -143 t€ |
| Färdiga produkter | 106 t€ | 100 t€ | 102 t€ | 106 t€ | 104 t€ | 90 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 514 € | 992 € | 1 290 € | 3 085 € | 1 677 € | 5 187 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 9 699 € | 18 € | 1 840 € | 4 562 € | 15 € | 294 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 2 020 € | 3 565 € | 1 935 € | 414 € | 2 550 € | 123 € |
| Finansiella värdepapper | 45 t€ | 36 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 5 804 € | 12 t€ | 14 t€ | 8 546 € | 11 t€ | 9 577 € |
| Kortfristiga fordringar | 6 318 € | 13 t€ | 15 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 15 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 208 € | 0 € | -101 € | -136 € | -111 € | -88 € |
| Maskiner och inventarier | – | 0 € | 436 € | 873 € | 0 € | 1 000 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 11 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 14 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Delivet Oy till den övre halvan inom näringsgrenen icke-specialiserad provisionshandel (231 företag med beskattningsbar inkomst; median 15 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Lahtis
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis