Tero Seppälä Oy är ett aktiebolag med hemort i Joutsa, registrerat år 1999. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 79 t€ och rörelseresultatet 26 t€; soliditet 64,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 29 t€ och inkomstskatterna 5 780 €. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 79 t€ | 96 t€ | 90 t€ |
| Förändring i omsättning | -17,7 % | 6,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 33 t€ | 40 t€ | 21 t€ |
| Rörelsebidrag % | 42,2 % | 41,8 % | 22,7 % |
| Rörelseresultat | 26 t€ | 32 t€ | 11 t€ |
| Rörelsemarginal | 32,4 % | 33,3 % | 12,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 20 t€ | 24 t€ | 9 137 € |
| Personalkostnader | 27 t€ | 21 t€ | 5 492 € |
| Soliditet | 64,7 % | 51,4 % | 34,5 % |
| Kassalikviditet | 0,30 | 0,21 | 0,26 |
| Current ratio | 0,43 | 0,28 | 0,35 |
| Relativ skuldsättning | 74,4 % | 86,1 % | 132,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 % | 27,8 % | 14,5 % |
| Balansomslutning | 166 t€ | 170 t€ | 183 t€ |
| Eget kapital | 108 t€ | 87 t€ | 63 t€ |
| Kassa och bank | 12 t€ | 6 622 € | 12 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 79 t€ | 96 t€ | 90 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 40 t€ | 38 t€ | 12 t€ |
| Material och tjänster | -33 t€ | -36 t€ | -40 t€ |
| Personalkostnader | -27 t€ | -21 t€ | -5 492 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -7 733 € | -8 195 € | -9 367 € |
| Övriga rörelsekostnader | -27 t€ | -34 t€ | -36 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | 32 t€ | 11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 107 € | -1 846 € | -2 005 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 26 t€ | 30 t€ | 9 137 € |
| Inkomstskatt | -5 329 € | -5 780 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 24 t€ | 9 137 € |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 141 t€ | 147 t€ | 155 t€ |
| Omsättningstillgångar | 7 205 € | 5 296 € | 7 206 € |
| Fordringar | 6 103 € | 11 t€ | 8 710 € |
| Kassa och bank | 12 t€ | 6 622 € | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 25 t€ | 23 t€ | 27 t€ |
| Aktiva | 166 t€ | 170 t€ | 183 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 108 t€ | 87 t€ | 63 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 42 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 59 t€ | 83 t€ | 77 t€ |
| Främmande kapital | 59 t€ | 83 t€ | 120 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 79 t€ | 96 t€ | 90 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 40 t€ | 38 t€ | 12 t€ |
| Material och tjänster | -33 t€ | -36 t€ | -40 t€ |
| Personalkostnader | -27 t€ | -21 t€ | -5 492 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -7 733 € | -8 195 € | -9 367 € |
| Övriga rörelsekostnader | -27 t€ | -34 t€ | -36 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | 32 t€ | 11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 107 € | -1 846 € | -2 005 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 26 t€ | 30 t€ | 9 137 € |
| Inkomstskatt | -5 329 € | -5 780 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 24 t€ | 9 137 € |
| Bestående aktiva | 141 t€ | 147 t€ | 155 t€ |
| Omsättningstillgångar | 7 205 € | 5 296 € | 7 206 € |
| Fordringar | 6 103 € | 11 t€ | 8 710 € |
| Kassa och bank | 12 t€ | 6 622 € | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 25 t€ | 23 t€ | 27 t€ |
| Aktiva | 166 t€ | 170 t€ | 183 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 108 t€ | 87 t€ | 63 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 42 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 59 t€ | 83 t€ | 77 t€ |
| Främmande kapital | 59 t€ | 83 t€ | 120 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -2 707 € | -1 632 € | -974 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 120 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 7 169 € | 2 213 € | 55 € |
| Materiella tillgångar | 141 t€ | 147 t€ | 155 t€ |
| Pensionskostnader | -10 t€ | -8 962 € | -4 518 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 7 920 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | 0 € | 2 273 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 42 t€ |
| Passiva | 166 t€ | 170 t€ | 183 t€ |
| Maskiner och inventarier | 7 798 € | 8 543 € | 11 t€ |
| Köp av tjänster | -56 € | -335 € | 0 € |
| Löner och arvoden | -15 t€ | -10 t€ | 0 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 123 t€ | 128 t€ | 134 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 79 t€ | 55 t€ | 45 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 1 119 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 1 278 € | 3 228 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -33 t€ | -36 t€ | -42 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 1 909 € | -1 910 € | 0 € |
| Placeringar | 10 € | 10 € | 10 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 6 103 € | 9 531 € | 4 363 € |
| Övriga aktier och andelar | 10 € | 10 € | 10 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 20 t€ | 24 t€ | 9 137 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 50 t€ | 76 t€ | 65 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -13 € | -1 846 € | -2 145 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | 0 € | 140 € |
| Material och förnödenheter | 7 205 € | 5 296 € | 7 206 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 050 € | 4 477 € | 4 067 € |
| Avskrivningar enligt plan | -7 733 € | -8 195 € | -9 367 € |
| Kortfristiga fordringar | 6 103 € | 11 t€ | 8 710 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tero Seppälä Oy till den övre halvan inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Jurtti PubSavontie 8Anniskelu
Gratis månadslista: Joutsa
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis