Tilausliikenne Ilovuori Oy är ett aktiebolag med hemort i Valkeakoski, registrerat år 1998. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 411 t€ och rörelseresultatet 33 t€; soliditet 24,6 %. Offentliga köpare köpte för 1 953 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Avopalvelu (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 411 t€ | 433 t€ | 515 t€ |
| Förändring i omsättning | -5,0 % | -16,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 29 t€ | 7 443 € | 43 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,2 % | 1,7 % | 8,4 % |
| Rörelseresultat | 33 t€ | 562 € | 24 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,9 % | 0,1 % | 4,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 27 t€ | -4 757 € | 20 t€ |
| Personalkostnader | -113 t€ | 109 t€ | 180 t€ |
| Soliditet | 24,6 % | -2,8 % | 1,6 % |
| Kassalikviditet | 0,69 | 0,68 | 0,50 |
| Current ratio | 0,69 | 0,68 | 0,50 |
| Relativ skuldsättning | 17,7 % | 28,7 % | 17,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 114,0 % | – | 1392,3 % |
| Balansomslutning | 96 t€ | 121 t€ | 90 t€ |
| Eget kapital | 24 t€ | -3 323 € | 1 433 € |
| Kassa och bank | 6 125 € | 649 € | 3 901 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 411 t€ | 433 t€ | 515 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 826 € | 2 648 € | 11 t€ |
| Material och tjänster | 190 t€ | -240 t€ | -225 t€ |
| Personalkostnader | 113 t€ | -109 t€ | -180 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 016 € | -6 881 € | -19 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 76 t€ | -79 t€ | -78 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | 562 € | 24 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 532 € | -5 319 € | -4 106 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 27 t€ | -4 757 € | 20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 27 t€ | -4 757 € | 20 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 57 t€ | 65 t€ | 56 t€ |
| Fordringar | 33 t€ | 55 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 6 125 € | 649 € | 3 901 € |
| Rörliga aktiva | 39 t€ | 56 t€ | 34 t€ |
| Aktiva | 96 t€ | 121 t€ | 90 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 24 t€ | -3 323 € | 1 433 € |
| Långfristigt främmande kapital | 16 t€ | 42 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 57 t€ | 82 t€ | 68 t€ |
| Främmande kapital | 73 t€ | 124 t€ | 89 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 411 t€ | 433 t€ | 515 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 826 € | 2 648 € | 11 t€ |
| Material och tjänster | 190 t€ | -240 t€ | -225 t€ |
| Personalkostnader | 113 t€ | -109 t€ | -180 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 016 € | -6 881 € | -19 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 76 t€ | -79 t€ | -78 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | 562 € | 24 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 532 € | -5 319 € | -4 106 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 27 t€ | -4 757 € | 20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 27 t€ | -4 757 € | 20 t€ |
| Bestående aktiva | 57 t€ | 65 t€ | 56 t€ |
| Fordringar | 33 t€ | 55 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 6 125 € | 649 € | 3 901 € |
| Rörliga aktiva | 39 t€ | 56 t€ | 34 t€ |
| Aktiva | 96 t€ | 121 t€ | 90 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 24 t€ | -3 323 € | 1 433 € |
| Långfristigt främmande kapital | 16 t€ | 42 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 57 t€ | 82 t€ | 68 t€ |
| Främmande kapital | 73 t€ | 124 t€ | 89 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -12 t€ | -6 976 € | -27 t€ |
| Materiella tillgångar | 57 t€ | 65 t€ | 56 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 6 120 € | 0 € | – |
| Löner och arvoden | 90 t€ | -85 t€ | -150 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 798 € | 5 891 € | 4 500 € |
| Passiva | 96 t€ | 121 t€ | 90 t€ |
| Maskiner och inventarier | 57 t€ | 65 t€ | 56 t€ |
| Köp av tjänster | 23 t€ | -47 t€ | -37 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 32 t€ | 47 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 23 t€ | 64 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 405 € | 1 773 € | 3 634 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 0 € | 3 603 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 15 t€ | 11 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 33 t€ | 55 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 13 t€ | 7 594 € | 6 118 € |
| Övriga lönebikostnader | 9 832 € | -8 548 € | -12 t€ |
| Långfristiga kapitallån | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 27 t€ | -4 757 € | 20 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 1 € | 1 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 532 € | -5 320 € | -4 107 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 167 t€ | -193 t€ | -188 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 3 016 € | -6 881 € | -19 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 8 071 € | 30 t€ | 12 t€ |
| Pensionskostnader | 13 t€ | -15 t€ | -18 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Valkeakoski
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis