Veli Nopea Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 1998. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2026 var omsättningen 2,1 M€ och rörelseresultatet 383 t€; soliditet 27,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 311 t€ och inkomstskatterna 63 t€. Offentliga köpare köpte för 600 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Kasvatuksen Ja Koulutuksen Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2026 | 31.8.2025 |
|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ |
| Förändring i omsättning | 2,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 375 t€ | 396 t€ |
| Rörelsebidrag % | 17,8 % | 19,3 % |
| Rörelseresultat | 383 t€ | 405 t€ |
| Rörelsemarginal | 18,2 % | 19,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 301 t€ | 315 t€ |
| Personalkostnader | -300 t€ | -273 t€ |
| Soliditet | 27,3 % | 33,6 % |
| Kassalikviditet | 0,78 | 0,42 |
| Current ratio | 1,50 | 1,22 |
| Relativ skuldsättning | 40,5 % | 37,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 94,2 % | 81,6 % |
| Balansomslutning | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 320 t€ | 385 t€ |
| Kassa och bank | 145 t€ | 72 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ |
| Material och tjänster | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Personalkostnader | 300 t€ | 273 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 624 € | 9 129 € |
| Övriga rörelsekostnader | 165 t€ | 151 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 383 t€ | 405 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 522 € | 10 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 378 t€ | 394 t€ |
| Inkomstskatt | 76 t€ | 80 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 301 t€ | 315 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 796 t€ | 801 t€ |
| Omsättningstillgångar | 180 t€ | 226 t€ |
| Fordringar | 51 t€ | 47 t€ |
| Kassa och bank | 145 t€ | 72 t€ |
| Rörliga aktiva | 376 t€ | 345 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 320 t€ | 385 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 601 t€ | 477 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 251 t€ | 283 t€ |
| Främmande kapital | 852 t€ | 760 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ |
| Material och tjänster | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Personalkostnader | 300 t€ | 273 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 624 € | 9 129 € |
| Övriga rörelsekostnader | 165 t€ | 151 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 383 t€ | 405 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 522 € | 10 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 378 t€ | 394 t€ |
| Inkomstskatt | 76 t€ | 80 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 301 t€ | 315 t€ |
| Bestående aktiva | 796 t€ | 801 t€ |
| Omsättningstillgångar | 180 t€ | 226 t€ |
| Fordringar | 51 t€ | 47 t€ |
| Kassa och bank | 145 t€ | 72 t€ |
| Rörliga aktiva | 376 t€ | 345 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 320 t€ | 385 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 601 t€ | 477 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 251 t€ | 283 t€ |
| Främmande kapital | 852 t€ | 760 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 5 353 € | 6 336 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 24 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 39 t€ | 42 t€ |
| Materiella tillgångar | 23 t€ | 27 t€ |
| Pensionskostnader | 35 t€ | 31 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 555 t€ | 388 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 43 t€ | 43 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 46 t€ | -34 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 46 t€ | 89 t€ |
| Passiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Maskiner och inventarier | 23 t€ | 27 t€ |
| Köp av tjänster | 54 t€ | 37 t€ |
| Löner och arvoden | 260 t€ | 236 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 27 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 122 € | 2 433 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Placeringar | 773 t€ | 773 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 46 t€ | 45 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 773 t€ | 773 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 301 t€ | 315 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 25 t€ | 23 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 522 € | 10 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 10 t€ | 62 t€ |
| Material och förnödenheter | 180 t€ | 226 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 145 t€ | 175 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 7 624 € | 9 129 € |
| Kortfristiga fordringar | 51 t€ | 47 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Veli Nopea Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen detaljhandel med däck till motorfordon (138 företag med beskattningsbar inkomst; median 41 t€, 7,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Esbo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis