Itä-Suomen Kylmälaitepalvelu Oy är ett aktiebolag med hemort i Nyslott, registrerat år 1998. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 615 t€ och rörelseresultatet 31 t€; soliditet 42,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 48 t€ och inkomstskatterna 9 537 €. Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 31.3.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 615 t€ | 609 t€ | 548 t€ | 646 t€ | 573 t€ |
| Förändring i omsättning | 1,1 % | 11,0 % | -15,1 % | 12,7 % | – |
| Rörelsebidrag | -2 768 € | 77 t€ | -952 € | 787 € | 30 t€ |
| Rörelsebidrag % | -0,4 % | 12,6 % | -0,2 % | 0,1 % | 5,2 % |
| Rörelseresultat | 31 t€ | 58 t€ | -8 769 € | -8 591 € | 17 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | 9,6 % | -1,6 % | -1,3 % | 3,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 23 t€ | 47 t€ | -9 237 € | -13 t€ | 8 186 € |
| Personalkostnader | -183 t€ | 151 t€ | 176 t€ | 189 t€ | 170 t€ |
| Soliditet | 42,9 % | 45,2 % | 11,3 % | 48,4 % | 57,1 % |
| Kassalikviditet | 1,53 | 1,11 | 0,86 | 2,06 | 3,41 |
| Current ratio | 2,06 | 1,50 | 1,08 | 2,54 | 4,39 |
| Relativ skuldsättning | 17,8 % | 11,8 % | 17,2 % | 10,2 % | 9,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,2 % | 79,7 % | -77,1 % | -20,3 % | 11,0 % |
| Balansomslutning | 192 t€ | 131 t€ | 106 t€ | 128 t€ | 131 t€ |
| Eget kapital | 82 t€ | 59 t€ | 12 t€ | 62 t€ | 75 t€ |
| Kassa och bank | 13 t€ | 8 327 € | 29 t€ | 39 t€ | 50 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 615 t€ | 609 t€ | 548 t€ | 646 t€ | 573 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 8 680 € | 450 € | 16 t€ | 0 € | 35 t€ |
| Material och tjänster | 287 t€ | -309 t€ | -305 t€ | -386 t€ | -336 t€ |
| Personalkostnader | 183 t€ | -151 t€ | -176 t€ | -189 t€ | -170 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 34 t€ | -18 t€ | -7 817 € | -9 378 € | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 89 t€ | -72 t€ | -84 t€ | -70 t€ | -72 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 31 t€ | 58 t€ | -8 769 € | -8 591 € | 17 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 754 € | -1 762 € | -468 € | -922 € | -2 151 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 29 t€ | 57 t€ | -9 237 € | -9 513 € | 15 t€ |
| Inkomstskatt | 6 172 € | -9 535 € | 0 € | -3 075 € | -7 109 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 47 t€ | -9 237 € | -13 t€ | 8 186 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 108 t€ | 57 t€ | 25 t€ | 29 t€ | 39 t€ |
| Omsättningstillgångar | 22 t€ | 19 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Fordringar | 49 t€ | 46 t€ | 36 t€ | 41 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 13 t€ | 8 327 € | 29 t€ | 39 t€ | 50 t€ |
| Rörliga aktiva | 84 t€ | 73 t€ | 81 t€ | 99 t€ | 92 t€ |
| Aktiva | 192 t€ | 131 t€ | 106 t€ | 128 t€ | 131 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 82 t€ | 59 t€ | 12 t€ | 62 t€ | 75 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 69 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 27 t€ | 35 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 41 t€ | 49 t€ | 75 t€ | 39 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 110 t€ | 72 t€ | 94 t€ | 66 t€ | 56 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 615 t€ | 609 t€ | 548 t€ | 646 t€ | 573 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 8 680 € | 450 € | 16 t€ | 0 € | 35 t€ |
| Material och tjänster | 287 t€ | -309 t€ | -305 t€ | -386 t€ | -336 t€ |
| Personalkostnader | 183 t€ | -151 t€ | -176 t€ | -189 t€ | -170 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 34 t€ | -18 t€ | -7 817 € | -9 378 € | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 89 t€ | -72 t€ | -84 t€ | -70 t€ | -72 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 31 t€ | 58 t€ | -8 769 € | -8 591 € | 17 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 754 € | -1 762 € | -468 € | -922 € | -2 151 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 29 t€ | 57 t€ | -9 237 € | -9 513 € | 15 t€ |
| Inkomstskatt | 6 172 € | -9 535 € | 0 € | -3 075 € | -7 109 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 47 t€ | -9 237 € | -13 t€ | 8 186 € |
| Bestående aktiva | 108 t€ | 57 t€ | 25 t€ | 29 t€ | 39 t€ |
| Omsättningstillgångar | 22 t€ | 19 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Fordringar | 49 t€ | 46 t€ | 36 t€ | 41 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 13 t€ | 8 327 € | 29 t€ | 39 t€ | 50 t€ |
| Rörliga aktiva | 84 t€ | 73 t€ | 81 t€ | 99 t€ | 92 t€ |
| Aktiva | 192 t€ | 131 t€ | 106 t€ | 128 t€ | 131 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 82 t€ | 59 t€ | 12 t€ | 62 t€ | 75 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 69 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 27 t€ | 35 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 41 t€ | 49 t€ | 75 t€ | 39 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 110 t€ | 72 t€ | 94 t€ | 66 t€ | 56 t€ |
| Köp av tjänster | 17 t€ | -21 t€ | -11 t€ | -3 998 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 51 t€ | 3 578 € | 13 t€ | 66 t€ | 58 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 14 t€ | 28 t€ | 48 t€ | 15 t€ | 5 063 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 23 t€ | 47 t€ | -9 237 € | -13 t€ | 8 186 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 136 € | 0 € | 6 946 € | 1 068 € | 347 € |
| Avskrivningar enligt plan | 34 t€ | -18 t€ | -7 817 € | -9 378 € | -12 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 718 € | 2 588 € | 20 t€ | 24 t€ | 16 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 168 € | 140 € | 140 € | 140 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 272 t€ | -291 t€ | -292 t€ | -380 t€ | -343 t€ |
| Löner och arvoden | 153 t€ | -127 t€ | -162 t€ | -177 t€ | -162 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 37 t€ | 34 t€ | 21 t€ | 29 t€ | 21 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 500 € | 2 500 € | -2 000 € | -1 983 € | 6 800 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 162 € | -1 963 € | -662 € | -1 062 € | -2 151 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 240 € | 61 € | 54 € | 0 € | – |
| Övriga lönebikostnader | 9 128 € | -6 182 € | -5 962 € | -4 171 € | 0 € |
| Immateriella tillgångar | 17 t€ | 0 € | – | 0 € | 256 € |
| Materiella tillgångar | 89 t€ | 55 t€ | 23 t€ | 28 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 6 012 € | 5 000 € | 8 000 € | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 49 t€ | 46 t€ | 36 t€ | 41 t€ | 21 t€ |
| Pensionskostnader | 21 t€ | -18 t€ | -8 104 € | -7 161 € | -7 902 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 69 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 27 t€ | 35 t€ |
| Maskiner och inventarier | 89 t€ | 55 t€ | 23 t€ | 28 t€ | 37 t€ |
| Goodwill | 17 t€ | 0 € | – | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 2 200 € | 1 980 € | 1 580 € | 1 580 € | 1 580 € |
| Material och förnödenheter | 22 t€ | 19 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 19 t€ | 14 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 10 t€ | 12 t€ | 7 389 € | 10 t€ | 0 € |
| Placeringar | 2 200 € | 1 980 € | 1 580 € | 1 580 € | 1 580 € |
| Immateriella rättigheter | – | – | – | 0 € | 256 € |
| Passiva | 192 t€ | 131 t€ | 106 t€ | 128 t€ | 131 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Itä-Suomen Kylmälaitepalvelu Oy till den övre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med elektriska hushållsmaskiner och hushållsapparater (95 företag med beskattningsbar inkomst; median 41 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades