Koillis-Suomen Lohi Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuusamo, registrerat år 1998. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 391 t€ och rörelseresultatet 9 215 €; soliditet 62,9 %. Offentliga köpare köpte för 7 370 € av företaget åren 2024–2024; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 391 t€ | 403 t€ | 439 t€ |
| Förändring i omsättning | -2,8 % | -8,4 % | – |
| Rörelsebidrag | -181 € | 82 t€ | -10 t€ |
| Rörelsebidrag % | -0,0 % | 20,5 % | -2,3 % |
| Rörelseresultat | 9 215 € | 70 t€ | -24 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 17,5 % | -5,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -19 t€ | 55 t€ | -34 t€ |
| Personalkostnader | -92 t€ | 106 t€ | 104 t€ |
| Soliditet | 62,9 % | 64,1 % | 55,2 % |
| Kassalikviditet | 0,92 | 1,27 | 1,01 |
| Current ratio | 2,43 | 2,79 | 2,33 |
| Relativ skuldsättning | 44,8 % | 45,2 % | 49,8 % |
| Avkastning på eget kapital | -6,2 % | 17,0 % | -12,5 % |
| Balansomslutning | 473 t€ | 506 t€ | 488 t€ |
| Eget kapital | 297 t€ | 324 t€ | 269 t€ |
| Kassa och bank | 131 t€ | 97 t€ | 92 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 391 t€ | 403 t€ | 439 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 69 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 153 t€ | -193 t€ | -237 t€ |
| Personalkostnader | 92 t€ | -106 t€ | -104 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 396 € | -12 t€ | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 128 t€ | -91 t€ | -108 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 9 215 € | 70 t€ | -24 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 28 t€ | -10 t€ | -10 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -19 t€ | 60 t€ | -34 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -5 457 € | 425 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -19 t€ | 55 t€ | -34 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 92 t€ | 106 t€ | 114 t€ |
| Omsättningstillgångar | 236 t€ | 219 t€ | 212 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 85 t€ | 71 t€ |
| Kassa och bank | 131 t€ | 97 t€ | 92 t€ |
| Rörliga aktiva | 381 t€ | 401 t€ | 374 t€ |
| Aktiva | 473 t€ | 506 t€ | 488 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 297 t€ | 324 t€ | 269 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 19 t€ | 39 t€ | 59 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 157 t€ | 143 t€ | 160 t€ |
| Främmande kapital | 175 t€ | 182 t€ | 219 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 391 t€ | 403 t€ | 439 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 69 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 153 t€ | -193 t€ | -237 t€ |
| Personalkostnader | 92 t€ | -106 t€ | -104 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 396 € | -12 t€ | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 128 t€ | -91 t€ | -108 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 9 215 € | 70 t€ | -24 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 28 t€ | -10 t€ | -10 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -19 t€ | 60 t€ | -34 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -5 457 € | 425 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -19 t€ | 55 t€ | -34 t€ |
| Bestående aktiva | 92 t€ | 106 t€ | 114 t€ |
| Omsättningstillgångar | 236 t€ | 219 t€ | 212 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 85 t€ | 71 t€ |
| Kassa och bank | 131 t€ | 97 t€ | 92 t€ |
| Rörliga aktiva | 381 t€ | 401 t€ | 374 t€ |
| Aktiva | 473 t€ | 506 t€ | 488 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 297 t€ | 324 t€ | 269 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 19 t€ | 39 t€ | 59 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 157 t€ | 143 t€ | 160 t€ |
| Främmande kapital | 175 t€ | 182 t€ | 219 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 84 t€ | 86 t€ | 91 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 4 500 € | -1 000 € | 0 € |
| Passiva | 473 t€ | 506 t€ | 488 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 19 t€ | 39 t€ | 59 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 13 t€ | 85 t€ | 71 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 13 t€ | 13 t€ | 18 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 248 € | 81 € | 1 € |
| Maskiner och inventarier | 16 t€ | 22 t€ | 24 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 307 t€ | 261 t€ | 295 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 36 t€ | 21 t€ | 39 t€ |
| Löner och arvoden | 77 t€ | -89 t€ | -85 t€ |
| Immateriella tillgångar | 1 773 € | 2 660 € | 3 546 € |
| Övriga aktier och andelar | – | 0 € | 1 000 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 50 t€ | 45 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -19 t€ | 55 t€ | -34 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 24 t€ | -9 121 € | -10 t€ |
| Pensionskostnader | 12 t€ | -15 t€ | -16 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 513 € | 22 t€ | 7 202 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 12 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 2 261 € | -2 754 € | -2 888 € |
| Köp av tjänster | 400 € | -1 114 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 87 t€ | 95 t€ | 102 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 170 t€ | -199 t€ | -227 t€ |
| Material och förnödenheter | 236 t€ | 219 t€ | 212 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 3 200 € | 7 700 € | 7 700 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 9 396 € | -12 t€ | -14 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 17 t€ | 16 t€ | 10 t€ |
| Immateriella rättigheter | 1 773 € | 2 660 € | 3 546 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -17 t€ | 6 967 € | -10 t€ |
| Placeringar | 3 200 € | 7 700 € | 8 700 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kuusamo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis