Rukahuolto Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuusamo, registrerat år 1998. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 1,6 M€ och rörelseresultatet 146 t€; soliditet 80,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 53 t€ och inkomstskatterna 11 t€. Offentliga köpare köpte för 1 764 € av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Ulkoministeriö (Ulkoministeriön hallinnonala). Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Förändring i omsättning | -13,8 % | 33,4 % | 30,7 % | -2,2 % | -19,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 12 t€ | 309 t€ | 237 t€ | 93 t€ | 164 t€ | 285 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,8 % | 17,1 % | 17,5 % | 8,9 % | 15,5 % | 21,6 % |
| Rörelseresultat | 146 t€ | 152 t€ | 45 t€ | -81 t€ | -44 t€ | 80 t€ |
| Rörelsemarginal | 9,3 % | 8,4 % | 3,3 % | -7,8 % | -4,2 % | 6,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 114 t€ | 131 t€ | 38 t€ | -86 t€ | -50 t€ | 58 t€ |
| Personalkostnader | -611 t€ | 642 t€ | 357 t€ | 367 t€ | 523 t€ | 484 t€ |
| Soliditet | 80,8 % | 65,1 % | 48,6 % | 49,3 % | 47,8 % | 47,2 % |
| Kassalikviditet | 1,14 | 0,64 | 0,29 | 0,36 | 0,84 | 3,72 |
| Current ratio | 1,25 | 0,72 | 0,35 | 0,45 | 0,90 | 3,80 |
| Relativ skuldsättning | 8,7 % | 14,7 % | 31,0 % | 36,7 % | 46,8 % | 46,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,0 % | 26,3 % | 9,5 % | -23,1 % | -11,1 % | 10,5 % |
| Balansomslutning | 706 t€ | 761 t€ | 817 t€ | 751 t€ | 953 t€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 570 t€ | 496 t€ | 397 t€ | 370 t€ | 456 t€ | 550 t€ |
| Kassa och bank | 50 t€ | 64 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 76 t€ | 238 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 22 t€ | 22 t€ | 23 t€ | 56 t€ | 174 t€ | 56 t€ |
| Material och tjänster | 469 t€ | -643 t€ | -588 t€ | -469 t€ | -391 t€ | -427 t€ |
| Personalkostnader | 611 t€ | -642 t€ | -357 t€ | -367 t€ | -523 t€ | -484 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 134 t€ | -158 t€ | -192 t€ | -173 t€ | -208 t€ | -205 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 223 t€ | -236 t€ | -197 t€ | -165 t€ | -156 t€ | -184 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 146 t€ | 152 t€ | 45 t€ | -81 t€ | -44 t€ | 80 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 369 € | -11 t€ | -7 330 € | -5 051 € | -6 113 € | -7 858 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 144 t€ | 141 t€ | 38 t€ | -86 t€ | -50 t€ | 72 t€ |
| Inkomstskatt | 30 t€ | -10 t€ | 0 € | – | 0 € | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 114 t€ | 131 t€ | 38 t€ | -86 t€ | -50 t€ | 58 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 536 t€ | 594 t€ | 708 t€ | 653 t€ | 759 t€ | 752 t€ |
| Omsättningstillgångar | 16 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 11 t€ | 9 066 € |
| Fordringar | 104 t€ | 84 t€ | 66 t€ | 58 t€ | 106 t€ | 167 t€ |
| Kassa och bank | 50 t€ | 64 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 76 t€ | 238 t€ |
| Rörliga aktiva | 170 t€ | 167 t€ | 109 t€ | 98 t€ | 193 t€ | 413 t€ |
| Aktiva | 706 t€ | 761 t€ | 817 t€ | 751 t€ | 953 t€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Eget kapital | 570 t€ | 496 t€ | 397 t€ | 370 t€ | 456 t€ | 550 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 33 t€ | 110 t€ | 161 t€ | 281 t€ | 506 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 136 t€ | 232 t€ | 311 t€ | 220 t€ | 216 t€ | 109 t€ |
| Främmande kapital | 136 t€ | 265 t€ | 420 t€ | 381 t€ | 497 t€ | 615 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 22 t€ | 22 t€ | 23 t€ | 56 t€ | 174 t€ | 56 t€ |
| Material och tjänster | 469 t€ | -643 t€ | -588 t€ | -469 t€ | -391 t€ | -427 t€ |
| Personalkostnader | 611 t€ | -642 t€ | -357 t€ | -367 t€ | -523 t€ | -484 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 134 t€ | -158 t€ | -192 t€ | -173 t€ | -208 t€ | -205 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 223 t€ | -236 t€ | -197 t€ | -165 t€ | -156 t€ | -184 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 146 t€ | 152 t€ | 45 t€ | -81 t€ | -44 t€ | 80 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 369 € | -11 t€ | -7 330 € | -5 051 € | -6 113 € | -7 858 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 144 t€ | 141 t€ | 38 t€ | -86 t€ | -50 t€ | 72 t€ |
| Inkomstskatt | 30 t€ | -10 t€ | 0 € | – | 0 € | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 114 t€ | 131 t€ | 38 t€ | -86 t€ | -50 t€ | 58 t€ |
| Bestående aktiva | 536 t€ | 594 t€ | 708 t€ | 653 t€ | 759 t€ | 752 t€ |
| Omsättningstillgångar | 16 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 11 t€ | 9 066 € |
| Fordringar | 104 t€ | 84 t€ | 66 t€ | 58 t€ | 106 t€ | 167 t€ |
| Kassa och bank | 50 t€ | 64 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 76 t€ | 238 t€ |
| Rörliga aktiva | 170 t€ | 167 t€ | 109 t€ | 98 t€ | 193 t€ | 413 t€ |
| Aktiva | 706 t€ | 761 t€ | 817 t€ | 751 t€ | 953 t€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Eget kapital | 570 t€ | 496 t€ | 397 t€ | 370 t€ | 456 t€ | 550 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 33 t€ | 110 t€ | 161 t€ | 281 t€ | 506 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 136 t€ | 232 t€ | 311 t€ | 220 t€ | 216 t€ | 109 t€ |
| Främmande kapital | 136 t€ | 265 t€ | 420 t€ | 381 t€ | 497 t€ | 615 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 422 t€ | 332 t€ | 326 t€ | 422 t€ | 473 t€ | 459 t€ |
| Löner och arvoden | 492 t€ | -515 t€ | -294 t€ | -280 t€ | -421 t€ | -387 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | – | – | 0 € | 33 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 114 t€ | 114 t€ | 114 t€ | 114 t€ | 114 t€ | 114 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 17 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 9 795 € | 13 t€ | 23 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 33 t€ | 110 t€ | 161 t€ | 281 t€ | 506 t€ |
| Materiella tillgångar | 536 t€ | 593 t€ | 708 t€ | 653 t€ | 759 t€ | 751 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 20 t€ | 21 t€ | 23 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 488 € | 198 € | 511 € | 235 € | 284 € | 2 308 € |
| Avskrivningar enligt plan | 134 t€ | -158 t€ | -192 t€ | -173 t€ | -208 t€ | -205 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 227 € | 227 € | 227 € | 227 € | 311 € | 311 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 15 t€ | 15 t€ | 1 036 € | 25 t€ | 28 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 104 t€ | 84 t€ | 66 t€ | 58 t€ | 106 t€ | 167 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 46 t€ | 25 t€ | 47 t€ | 49 t€ | 26 t€ | 27 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 32 t€ | -35 t€ | -7 422 € | -32 t€ | -28 t€ | -20 t€ |
| Passiva | 706 t€ | 761 t€ | 817 t€ | 751 t€ | 953 t€ | 1,2 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 288 t€ | -372 t€ | -303 t€ | -243 t€ | -226 t€ | -225 t€ |
| Pensionskostnader | 88 t€ | -93 t€ | -55 t€ | -55 t€ | -74 t€ | -77 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 31 t€ | 16 t€ | 55 t€ | 15 t€ | 46 t€ | 64 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 857 € | -11 t€ | -7 841 € | -5 285 € | -6 407 € | -10 t€ |
| Material och förnödenheter | 16 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 11 t€ | 9 066 € |
| Placeringar | 227 € | 227 € | 227 € | 227 € | 311 € | 311 € |
| Köp av tjänster | 178 t€ | -272 t€ | -285 t€ | -234 t€ | -167 t€ | -202 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till företag inom samma koncern | – | – | – | 0 € | 10 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 114 t€ | 131 t€ | 38 t€ | -86 t€ | -50 t€ | 58 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 3 934 € | 926 € | -551 € | 7 796 € | 2 349 € | -492 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 58 t€ | 53 t€ | 10 t€ | 19 t€ | 32 t€ | 52 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 73 t€ | 124 t€ | 73 t€ | 41 t€ | 57 t€ | 59 t€ |
| Maskiner och inventarier | 402 t€ | 459 t€ | 571 t€ | 514 t€ | 619 t€ | 609 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 72 t€ | 167 t€ | 120 t€ | 119 t€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rukahuolto Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1947 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 2,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Vunna offentliga upphandlingar
- Kuusamon kaupungin kuljetukset vuosille 2026-2030(-2032)Kuusamon kaupunki7,8 M€
Gratis månadslista: Kuusamo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis