Kuljetus Hulmi Oy är ett aktiebolag med hemort i Säkylä, registrerat år 1998. Under räkenskapsperioden som slutade 28.2.2026 var omsättningen 1,2 M€ och rörelseresultatet 49 t€; soliditet 62,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 40 t€ och inkomstskatterna 7 904 €. Senaste anteckning i handelsregistret: byte av verkställande direktör 27.11.2025.
Ekonomi
| Nyckeltal | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 966 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Förändring i omsättning | -2,0 % | 26,3 % | -10,1 % | 0,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -71 t€ | 195 t€ | 127 t€ | 188 t€ | 174 t€ |
| Rörelsebidrag % | -6,0 % | 16,0 % | 13,1 % | 17,5 % | 16,3 % |
| Rörelseresultat | 49 t€ | 62 t€ | 40 t€ | 101 t€ | 120 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,1 % | 5,1 % | 4,2 % | 9,4 % | 11,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 29 t€ | 45 t€ | 32 t€ | 78 t€ | 92 t€ |
| Personalkostnader | -307 t€ | 281 t€ | 228 t€ | 236 t€ | 268 t€ |
| Soliditet | 62,5 % | 56,5 % | 81,8 % | 74,9 % | 54,9 % |
| Kassalikviditet | 0,75 | 0,82 | 1,44 | 1,62 | 0,69 |
| Current ratio | 0,75 | 0,82 | 1,44 | 1,62 | 0,69 |
| Relativ skuldsättning | 22,5 % | 28,5 % | 10,1 % | 13,6 % | 29,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,5 % | 10,0 % | 7,2 % | 17,8 % | 24,0 % |
| Balansomslutning | 718 t€ | 799 t€ | 537 t€ | 582 t€ | 695 t€ |
| Eget kapital | 449 t€ | 452 t€ | 439 t€ | 436 t€ | 382 t€ |
| Kassa och bank | 33 t€ | 20 t€ | 66 t€ | 128 t€ | 66 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 966 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 5 100 € | 618 € | 14 t€ | 22 t€ |
| Material och tjänster | 536 t€ | -585 t€ | -480 t€ | -531 t€ | -515 t€ |
| Personalkostnader | 307 t€ | -281 t€ | -228 t€ | -236 t€ | -268 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 120 t€ | -133 t€ | -87 t€ | -87 t€ | -54 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 184 t€ | -164 t€ | -132 t€ | -134 t€ | -137 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 49 t€ | 62 t€ | 40 t€ | 101 t€ | 120 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 12 t€ | -5 670 € | -658 € | -3 940 € | -7 549 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 37 t€ | 56 t€ | 40 t€ | 97 t€ | 113 t€ |
| Inkomstskatt | 7 330 € | -11 t€ | -7 904 € | -19 t€ | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 29 t€ | 45 t€ | 32 t€ | 78 t€ | 92 t€ |
Balansräkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 549 t€ | 606 t€ | 396 t€ | 391 t€ | 466 t€ |
| Fordringar | 135 t€ | 173 t€ | 75 t€ | 64 t€ | 163 t€ |
| Kassa och bank | 33 t€ | 20 t€ | 66 t€ | 128 t€ | 66 t€ |
| Rörliga aktiva | 168 t€ | 193 t€ | 141 t€ | 192 t€ | 229 t€ |
| Aktiva | 718 t€ | 799 t€ | 537 t€ | 582 t€ | 695 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 449 t€ | 452 t€ | 439 t€ | 436 t€ | 382 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 45 t€ | 112 t€ | 0 € | 28 t€ | -17 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 224 t€ | 235 t€ | 98 t€ | 118 t€ | 330 t€ |
| Främmande kapital | 269 t€ | 347 t€ | 98 t€ | 146 t€ | 313 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 966 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 5 100 € | 618 € | 14 t€ | 22 t€ |
| Material och tjänster | 536 t€ | -585 t€ | -480 t€ | -531 t€ | -515 t€ |
| Personalkostnader | 307 t€ | -281 t€ | -228 t€ | -236 t€ | -268 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 120 t€ | -133 t€ | -87 t€ | -87 t€ | -54 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 184 t€ | -164 t€ | -132 t€ | -134 t€ | -137 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 49 t€ | 62 t€ | 40 t€ | 101 t€ | 120 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 12 t€ | -5 670 € | -658 € | -3 940 € | -7 549 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 37 t€ | 56 t€ | 40 t€ | 97 t€ | 113 t€ |
| Inkomstskatt | 7 330 € | -11 t€ | -7 904 € | -19 t€ | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 29 t€ | 45 t€ | 32 t€ | 78 t€ | 92 t€ |
| Bestående aktiva | 549 t€ | 606 t€ | 396 t€ | 391 t€ | 466 t€ |
| Fordringar | 135 t€ | 173 t€ | 75 t€ | 64 t€ | 163 t€ |
| Kassa och bank | 33 t€ | 20 t€ | 66 t€ | 128 t€ | 66 t€ |
| Rörliga aktiva | 168 t€ | 193 t€ | 141 t€ | 192 t€ | 229 t€ |
| Aktiva | 718 t€ | 799 t€ | 537 t€ | 582 t€ | 695 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 449 t€ | 452 t€ | 439 t€ | 436 t€ | 382 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 45 t€ | 112 t€ | 0 € | 28 t€ | -17 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 224 t€ | 235 t€ | 98 t€ | 118 t€ | 330 t€ |
| Främmande kapital | 269 t€ | 347 t€ | 98 t€ | 146 t€ | 313 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 28 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 9 926 € | 37 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | – | – | – | 0 € | 1 525 € |
| Passiva | 718 t€ | 799 t€ | 537 t€ | 582 t€ | 695 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 20 t€ | 0 € | 0 € | 28 t€ | -17 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 135 t€ | 173 t€ | 75 t€ | 64 t€ | 163 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 15 t€ | 0 € | 1 753 € | 3 020 € |
| Långfristiga övriga skulder | 0 € | 10 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 1 € | 3 € | 0 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 25 t€ | 102 t€ | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 547 t€ | 604 t€ | 394 t€ | 389 t€ | 462 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 411 t€ | 399 t€ | 399 t€ | 350 t€ | 282 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 152 t€ | 189 t€ | 46 t€ | 79 t€ | 149 t€ |
| Löner och arvoden | 251 t€ | -230 t€ | -187 t€ | -198 t€ | -213 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 2 001 € | 2 001 € | 2 001 € | 2 001 € | 2 001 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 121 t€ | 128 t€ | 65 t€ | 40 t€ | 96 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 29 t€ | 45 t€ | 32 t€ | 78 t€ | 92 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 12 t€ | -5 670 € | -660 € | -3 944 € | -7 550 € |
| Pensionskostnader | 43 t€ | -42 t€ | -32 t€ | -31 t€ | -42 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 14 t€ | 30 t€ | 9 533 € | 10 t€ | 6 901 € |
| Övriga lönebikostnader | 13 t€ | -8 688 € | -9 407 € | -7 455 € | -12 t€ |
| Köp av tjänster | 82 t€ | -64 t€ | -59 t€ | -79 t€ | -65 t€ |
| Materiella tillgångar | 547 t€ | 604 t€ | 394 t€ | 389 t€ | 464 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 454 t€ | -521 t€ | -421 t€ | -452 t€ | -449 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 € | 99 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 12 t€ | 57 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 43 t€ | 33 t€ | 34 t€ | 29 t€ | 46 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 120 t€ | -133 t€ | -87 t€ | -87 t€ | -54 t€ |
| Placeringar | 2 001 € | 2 001 € | 2 001 € | 2 001 € | 2 001 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kuljetus Hulmi Oy till den övre halvan inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2782 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Byte av verkställande direktör
Gratis månadslista: Säkylä
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis