Gasoline Lighthouse Oy är ett aktiebolag med hemort i Sulkava, registrerat år 1998. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2025 rörelseresultatet 260 t€; soliditet 76,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 242 t€ och inkomstskatterna 49 t€. Offentliga köpare köpte för 45 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Det har 2 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 40,5 % | 79,8 % | 70,2 % | -23,0 % | – |
| Bruttoresultat | 1,0 M€ | 746 t€ | 415 t€ | 244 t€ | 317 t€ |
| Rörelsebidrag | 377 t€ | 310 t€ | 142 t€ | -3 077 € | 71 t€ |
| Rörelseresultat | 260 t€ | 243 t€ | 68 t€ | -35 t€ | 44 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 201 t€ | 193 t€ | 60 t€ | -38 t€ | 41 t€ |
| Personalkostnader | 149 t€ | 151 t€ | 127 t€ | 139 t€ | 126 t€ |
| Soliditet | 76,9 % | 78,9 % | 86,3 % | 72,1 % | 68,5 % |
| Kassalikviditet | 4,30 | 3,08 | 3,17 | 1,07 | 1,35 |
| Current ratio | 4,42 | 3,30 | 3,90 | 1,90 | 2,44 |
| Avkastning på eget kapital | 20,6 % | 24,9 % | 10,4 % | -7,2 % | 7,3 % |
| Balansomslutning | 1,3 M€ | 981 t€ | 673 t€ | 722 t€ | 815 t€ |
| Eget kapital | 975 t€ | 774 t€ | 581 t€ | 521 t€ | 559 t€ |
| Kassa och bank | 656 t€ | 446 t€ | 180 t€ | 84 t€ | 147 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1,0 M€ | 746 t€ | 415 t€ | 244 t€ | 317 t€ |
| Personalkostnader | -149 t€ | -151 t€ | -127 t€ | -139 t€ | -126 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -117 t€ | -67 t€ | -74 t€ | -32 t€ | -27 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -523 t€ | -286 t€ | -147 t€ | -108 t€ | -121 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 260 t€ | 243 t€ | 68 t€ | -35 t€ | 44 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -8 400 € | -1 246 € | -2 060 € | -3 072 € | -3 149 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 251 t€ | 242 t€ | 66 t€ | -38 t€ | 41 t€ |
| Inkomstskatt | -51 t€ | -49 t€ | -5 790 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 201 t€ | 193 t€ | 60 t€ | -38 t€ | 41 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 336 t€ | 299 t€ | 314 t€ | 384 t€ | 371 t€ |
| Omsättningstillgångar | 26 t€ | 46 t€ | 67 t€ | 147 t€ | 198 t€ |
| Fordringar | 249 t€ | 190 t€ | 113 t€ | 108 t€ | 98 t€ |
| Kassa och bank | 656 t€ | 446 t€ | 180 t€ | 84 t€ | 147 t€ |
| Rörliga aktiva | 931 t€ | 682 t€ | 360 t€ | 339 t€ | 444 t€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 981 t€ | 673 t€ | 722 t€ | 815 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 975 t€ | 774 t€ | 581 t€ | 521 t€ | 559 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 82 t€ | 0 € | 0 € | 23 t€ | 74 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 211 t€ | 207 t€ | 92 t€ | 179 t€ | 182 t€ |
| Främmande kapital | 292 t€ | 207 t€ | 92 t€ | 202 t€ | 256 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1,0 M€ | 746 t€ | 415 t€ | 244 t€ | 317 t€ |
| Personalkostnader | -149 t€ | -151 t€ | -127 t€ | -139 t€ | -126 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -117 t€ | -67 t€ | -74 t€ | -32 t€ | -27 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -523 t€ | -286 t€ | -147 t€ | -108 t€ | -121 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 260 t€ | 243 t€ | 68 t€ | -35 t€ | 44 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -8 400 € | -1 246 € | -2 060 € | -3 072 € | -3 149 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 251 t€ | 242 t€ | 66 t€ | -38 t€ | 41 t€ |
| Inkomstskatt | -51 t€ | -49 t€ | -5 790 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 201 t€ | 193 t€ | 60 t€ | -38 t€ | 41 t€ |
| Bestående aktiva | 336 t€ | 299 t€ | 314 t€ | 384 t€ | 371 t€ |
| Omsättningstillgångar | 26 t€ | 46 t€ | 67 t€ | 147 t€ | 198 t€ |
| Fordringar | 249 t€ | 190 t€ | 113 t€ | 108 t€ | 98 t€ |
| Kassa och bank | 656 t€ | 446 t€ | 180 t€ | 84 t€ | 147 t€ |
| Rörliga aktiva | 931 t€ | 682 t€ | 360 t€ | 339 t€ | 444 t€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 981 t€ | 673 t€ | 722 t€ | 815 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 975 t€ | 774 t€ | 581 t€ | 521 t€ | 559 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 82 t€ | 0 € | 0 € | 23 t€ | 74 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 211 t€ | 207 t€ | 92 t€ | 179 t€ | 182 t€ |
| Främmande kapital | 292 t€ | 207 t€ | 92 t€ | 202 t€ | 256 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -4 196 € | -3 868 € | -4 209 € | -3 623 € | -3 117 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 99 € | 21 € | 185 € | 9 € | 419 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 51 t€ | 63 t€ | 6 583 € | 7 893 € | 6 119 € |
| Materiella tillgångar | 336 t€ | 299 t€ | 314 t€ | 384 t€ | 371 t€ |
| Pensionskostnader | -23 t€ | -23 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -20 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 1 281 € | 1 601 € | 2 001 € | 2 502 € | 2 502 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 23 t€ | 0 € | 23 t€ | 51 t€ | 51 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 26 t€ | 26 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 82 t€ | 0 € | 0 € | 23 t€ | 74 t€ |
| Passiva | 1,3 M€ | 981 t€ | 673 t€ | 722 t€ | 815 t€ |
| Långfristiga resultatregleringar | 59 t€ | 20 t€ | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 220 t€ | 190 t€ | 209 t€ | 279 t€ | 292 t€ |
| Löner och arvoden | -122 t€ | -124 t€ | -100 t€ | -111 t€ | -102 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 55 t€ | 49 t€ | 52 t€ | 56 t€ | 50 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 39 t€ | 48 t€ | 20 t€ | 33 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 23 t€ | 6 142 € | 9 742 € | 3 674 € | 4 367 € |
| Långfristiga fordringar | 84 t€ | 46 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 103 t€ | 89 t€ | 62 t€ | 51 t€ | 63 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 201 t€ | 193 t€ | 60 t€ | -38 t€ | 41 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 60 t€ | 58 t€ | 51 t€ | 46 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 087 € | 9 726 € | 27 t€ | 100 t€ | 93 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -8 499 € | -1 267 € | -2 245 € | -3 081 € | -3 568 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 766 t€ | 573 t€ | 512 t€ | 550 t€ | 510 t€ |
| Material och förnödenheter | 26 t€ | 46 t€ | 67 t€ | 147 t€ | 198 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 134 t€ | 134 t€ | 36 t€ | 19 t€ | 32 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -117 t€ | -67 t€ | -74 t€ | -32 t€ | -27 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 165 t€ | 144 t€ | 93 t€ | 88 t€ | 78 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Gasoline Lighthouse Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen detaljhandel med drivmedel (218 företag med beskattningsbar inkomst; median 38 t€, 6,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- MajakkaUnioninraitti 1Anniskelu
- Neste Lohilahti kauppaUnioninraitti 1Vähittäismyynti
Gratis månadslista: Sulkava
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis