J. Ursin Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1997. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 320 t€ och rörelseresultatet 28 t€; soliditet 76,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 13 t€ och inkomstskatterna 2 590 €. Offentliga köpare köpte för 19 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 320 t€ | 267 t€ |
| Förändring i omsättning | 19,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -8 121 € | -18 t€ |
| Rörelsebidrag % | -2,5 % | -6,9 % |
| Rörelseresultat | 28 t€ | 17 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 6,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 20 t€ | 10 t€ |
| Personalkostnader | -169 t€ | -120 t€ |
| Soliditet | 76,6 % | 77,1 % |
| Kassalikviditet | 1,47 | 2,02 |
| Current ratio | 1,47 | 2,02 |
| Relativ skuldsättning | 23,6 % | 27,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,0 % | 4,2 % |
| Balansomslutning | 322 t€ | 320 t€ |
| Eget kapital | 247 t€ | 247 t€ |
| Kassa och bank | 83 t€ | 78 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 320 t€ | 267 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 12 t€ | 9 720 € |
| Material och tjänster | 46 t€ | 46 t€ |
| Personalkostnader | 169 t€ | 120 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 36 t€ | 35 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 53 t€ | 59 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 28 t€ | 17 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 090 € | 3 776 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 25 t€ | 13 t€ |
| Inkomstskatt | 4 918 € | 2 590 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 10 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 226 t€ | 221 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 83 t€ | 78 t€ |
| Rörliga aktiva | 96 t€ | 99 t€ |
| Aktiva | 322 t€ | 320 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 247 t€ | 247 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 10 t€ | 24 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 65 t€ | 49 t€ |
| Främmande kapital | 75 t€ | 73 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 320 t€ | 267 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 12 t€ | 9 720 € |
| Material och tjänster | 46 t€ | 46 t€ |
| Personalkostnader | 169 t€ | 120 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 36 t€ | 35 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 53 t€ | 59 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 28 t€ | 17 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 090 € | 3 776 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 25 t€ | 13 t€ |
| Inkomstskatt | 4 918 € | 2 590 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 10 t€ |
| Bestående aktiva | 226 t€ | 221 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 83 t€ | 78 t€ |
| Rörliga aktiva | 96 t€ | 99 t€ |
| Aktiva | 322 t€ | 320 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 247 t€ | 247 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 10 t€ | 24 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 65 t€ | 49 t€ |
| Främmande kapital | 75 t€ | 73 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 10 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 12 t€ | 7 985 € |
| Löner och arvoden | 142 t€ | 102 t€ |
| Pensionskostnader | 22 t€ | 15 t€ |
| Materiella tillgångar | 106 t€ | 103 t€ |
| Immateriella tillgångar | 5 402 € | 2 633 € |
| Avskrivningar enligt plan | 36 t€ | 35 t€ |
| Passiva | 322 t€ | 320 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 425 € | 3 124 € |
| Placeringar | 115 t€ | 115 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 5 118 € | 2 555 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 5 402 € | 2 633 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 20 t€ | 10 t€ |
| Köp av tjänster | 28 t€ | 25 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 224 t€ | 234 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 38 t€ | 32 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 18 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 481 € | 3 225 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 123 € | 24 € |
| Övriga aktier och andelar | 115 t€ | 115 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 14 t€ | 7 191 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 8 043 € | 14 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 13 t€ | 21 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 213 € | 3 800 € |
| Maskiner och inventarier | 106 t€ | 103 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 065 € | 1 465 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör J. Ursin Oy till den övre halvan inom näringsgrenen passagerartrafik på beställning, fordon med förare (1240 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis