Arkkitehtuuritoimisto Heimo Varis Oy är ett aktiebolag med hemort i Nyslott, registrerat år 1997. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 539 t€ och rörelseresultatet 67 t€; soliditet 65,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 43 t€ och inkomstskatterna 8 602 €. Offentliga köpare köpte för 1 950 € av företaget åren 2024–2025; den största köparen är Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 539 t€ | 245 t€ | 255 t€ | 288 t€ |
| Förändring i omsättning | 119,9 % | -4,0 % | -11,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 67 t€ | 43 t€ | 26 t€ | 42 t€ |
| Rörelsebidrag % | 12,5 % | 17,6 % | 10,3 % | 14,7 % |
| Rörelseresultat | 67 t€ | 43 t€ | 26 t€ | 42 t€ |
| Rörelsemarginal | 12,5 % | 17,4 % | 10,1 % | 14,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 54 t€ | 34 t€ | 21 t€ | 33 t€ |
| Personalkostnader | -79 t€ | 81 t€ | 80 t€ | 78 t€ |
| Soliditet | 65,5 % | 75,6 % | 74,8 % | 60,6 % |
| Kassalikviditet | 2,77 | 3,85 | 3,72 | 2,41 |
| Current ratio | 2,77 | 3,85 | 3,72 | 2,41 |
| Relativ skuldsättning | 32,5 % | 40,0 % | 38,5 % | 66,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,2 % | 11,2 % | 7,0 % | 11,1 % |
| Balansomslutning | 509 t€ | 402 t€ | 391 t€ | 486 t€ |
| Eget kapital | 333 t€ | 304 t€ | 293 t€ | 295 t€ |
| Kassa och bank | 257 t€ | 357 t€ | 334 t€ | 451 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 539 t€ | 245 t€ | 255 t€ | 288 t€ |
| Material och tjänster | 371 t€ | -100 t€ | -124 t€ | -135 t€ |
| Personalkostnader | 79 t€ | -81 t€ | -80 t€ | -78 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 302 € | -402 € | -536 € | -715 € |
| Övriga rörelsekostnader | 21 t€ | -21 t€ | -24 t€ | -33 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 67 t€ | 43 t€ | 26 t€ | 42 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 48 € | 93 € | -23 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 67 t€ | 43 t€ | 26 t€ | 42 t€ |
| Inkomstskatt | 14 t€ | -8 602 € | -5 207 € | -8 835 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 54 t€ | 34 t€ | 21 t€ | 33 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 24 t€ | 24 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Fordringar | 228 t€ | 21 t€ | 32 t€ | 10 t€ |
| Kassa och bank | 257 t€ | 357 t€ | 334 t€ | 451 t€ |
| Rörliga aktiva | 485 t€ | 377 t€ | 366 t€ | 461 t€ |
| Aktiva | 509 t€ | 402 t€ | 391 t€ | 486 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 333 t€ | 304 t€ | 293 t€ | 295 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 175 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 191 t€ |
| Främmande kapital | 175 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 191 t€ |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 539 t€ | 245 t€ | 255 t€ | 288 t€ |
| Material och tjänster | 371 t€ | -100 t€ | -124 t€ | -135 t€ |
| Personalkostnader | 79 t€ | -81 t€ | -80 t€ | -78 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 302 € | -402 € | -536 € | -715 € |
| Övriga rörelsekostnader | 21 t€ | -21 t€ | -24 t€ | -33 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 67 t€ | 43 t€ | 26 t€ | 42 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 48 € | 93 € | -23 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 67 t€ | 43 t€ | 26 t€ | 42 t€ |
| Inkomstskatt | 14 t€ | -8 602 € | -5 207 € | -8 835 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 54 t€ | 34 t€ | 21 t€ | 33 t€ |
| Bestående aktiva | 24 t€ | 24 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Fordringar | 228 t€ | 21 t€ | 32 t€ | 10 t€ |
| Kassa och bank | 257 t€ | 357 t€ | 334 t€ | 451 t€ |
| Rörliga aktiva | 485 t€ | 377 t€ | 366 t€ | 461 t€ |
| Aktiva | 509 t€ | 402 t€ | 391 t€ | 486 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 333 t€ | 304 t€ | 293 t€ | 295 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 175 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 191 t€ |
| Främmande kapital | 175 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 191 t€ |
| Köp av tjänster | 371 t€ | -100 t€ | -124 t€ | -135 t€ |
| Passiva | 509 t€ | 402 t€ | 391 t€ | 486 t€ |
| Materiella tillgångar | 905 € | 1 207 € | 1 609 € | 2 145 € |
| Pensionskostnader | 16 t€ | -15 t€ | -15 t€ | -14 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 103 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 574 € | 13 t€ | 5 578 € | 30 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 302 € | -402 € | -536 € | -715 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 333 € | 333 € | 0 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 585 € | -2 539 € | -2 760 € | -848 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 226 t€ | 21 t€ | 16 t€ | 4 257 € |
| Placeringar | 23 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 23 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 277 t€ | 267 t€ | 270 t€ | 259 t€ |
| Maskiner och inventarier | 905 € | 1 207 € | 1 609 € | 2 145 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | 0 € | 9 548 € | 2 369 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 48 € | -10 € | -23 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 228 t€ | 21 t€ | 32 t€ | 10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 54 t€ | 34 t€ | 21 t€ | 33 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | – | 0 € | -127 € |
| Löner och arvoden | 60 t€ | -63 t€ | -63 t€ | -63 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 164 t€ | 85 t€ | 93 t€ | 161 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 23 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 732 € | 0 € | 6 828 € | 3 491 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Arkkitehtuuritoimisto Heimo Varis Oy till den övre halvan inom näringsgrenen arkitektverksamhet (459 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 2,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.