Appelsiini Klubi Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 3,2 M€ och rörelseresultatet 316 t€; soliditet 88,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 370 t€ och inkomstskatterna 75 t€. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,2 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ |
| Förändring i omsättning | 59,6 % | 42,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 286 t€ | 331 t€ | 435 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,9 % | 16,4 % | 30,8 % |
| Rörelseresultat | 316 t€ | 304 t€ | 417 t€ |
| Rörelsemarginal | 9,8 % | 15,1 % | 29,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 230 t€ | 289 t€ | 714 t€ |
| Personalkostnader | -366 t€ | 409 t€ | 405 t€ |
| Soliditet | 88,8 % | 91,2 % | 93,9 % |
| Kassalikviditet | 6,73 | 7,67 | 13,68 |
| Current ratio | 8,71 | 10,95 | 15,92 |
| Relativ skuldsättning | 8,4 % | 10,1 % | 9,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,6 % | 13,7 % | 35,5 % |
| Balansomslutning | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ |
| Eget kapital | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ |
| Kassa och bank | 115 t€ | 99 t€ | 151 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,2 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 2 151 € | 0 € |
| Material och tjänster | 2,1 M€ | -989 t€ | -294 t€ |
| Personalkostnader | 366 t€ | -409 t€ | -405 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 30 t€ | -27 t€ | -19 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 364 t€ | -287 t€ | -278 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 316 t€ | 304 t€ | 417 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 10 t€ | 64 t€ | 384 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 305 t€ | 368 t€ | 801 t€ |
| Inkomstskatt | 76 t€ | -79 t€ | -87 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 230 t€ | 289 t€ | 714 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 70 t€ | 86 t€ | 66 t€ |
| Omsättningstillgångar | 536 t€ | 666 t€ | 292 t€ |
| Fordringar | 116 t€ | 116 t€ | 56 t€ |
| Kassa och bank | 115 t€ | 99 t€ | 151 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ |
| Aktiva | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 271 t€ | 203 t€ | 130 t€ |
| Främmande kapital | 271 t€ | 203 t€ | 130 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,2 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 2 151 € | 0 € |
| Material och tjänster | 2,1 M€ | -989 t€ | -294 t€ |
| Personalkostnader | 366 t€ | -409 t€ | -405 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 30 t€ | -27 t€ | -19 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 364 t€ | -287 t€ | -278 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 316 t€ | 304 t€ | 417 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 10 t€ | 64 t€ | 384 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 305 t€ | 368 t€ | 801 t€ |
| Inkomstskatt | 76 t€ | -79 t€ | -87 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 230 t€ | 289 t€ | 714 t€ |
| Bestående aktiva | 70 t€ | 86 t€ | 66 t€ |
| Omsättningstillgångar | 536 t€ | 666 t€ | 292 t€ |
| Fordringar | 116 t€ | 116 t€ | 56 t€ |
| Kassa och bank | 115 t€ | 99 t€ | 151 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ |
| Aktiva | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 271 t€ | 203 t€ | 130 t€ |
| Främmande kapital | 271 t€ | 203 t€ | 130 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 48 t€ | 49 t€ | 30 t€ |
| Löner och arvoden | 296 t€ | -338 t€ | -327 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | 0 € | 365 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 116 t€ | 374 t€ | 72 t€ |
| Pensionskostnader | 61 t€ | -62 t€ | -68 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 150 t€ | 74 t€ | 0 € |
| Immateriella tillgångar | 44 t€ | 64 t€ | 42 t€ |
| Materiella tillgångar | 16 t€ | 13 t€ | 15 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 9 436 € | 9 436 € | 9 436 € |
| Avskrivningar enligt plan | 30 t€ | -27 t€ | -19 t€ |
| Passiva | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 693 € | 1 693 € | 17 t€ |
| Placeringar | 9 436 € | 9 436 € | 9 436 € |
| Övriga lönebikostnader | 9 469 € | -9 115 € | -10 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 44 t€ | 53 t€ | 21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 230 t€ | 289 t€ | 714 t€ |
| Övriga värdepapper | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Köp av tjänster | 3 374 € | -4 155 € | -5 445 € |
| Utvecklingsutgifter | 0 € | 11 t€ | 21 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,3 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,0 M€ | -1,4 M€ | -361 t€ |
| Färdiga produkter | 38 t€ | 34 t€ | 25 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 7 105 € | 7 105 € | 6 500 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 92 t€ | 99 t€ | 1 539 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 122 € | 76 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 31 t€ | 41 t€ | 62 t€ |
| Finansiella värdepapper | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 497 t€ | 632 t€ | 267 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 20 t€ | 15 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 116 t€ | 116 t€ | 56 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 3 055 € | 0 € | 11 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 10 t€ | -12 t€ | -5 501 € |
| Maskiner och inventarier | 9 111 € | 6 036 € | 8 048 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 41 t€ | 38 t€ | 38 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Appelsiini Klubi Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen matrestauranger (3069 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 17 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- DynamoLinnankatu 7Anniskelu
Gratis månadslista: Åbo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis