Taksiliikenne Arto Tenhunen Oy är ett aktiebolag med hemort i Jyväskylä, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 48 t€ och rörelseresultatet 1 438 €; soliditet 90,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 7 977 € och inkomstskatterna 1 595 €.
Jyväskylä: 31 nya företag på 30 dagar
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 48 t€ | 65 t€ | 63 t€ | 93 t€ | 98 t€ | 73 t€ |
| Förändring i omsättning | -25,5 % | 3,2 % | -32,7 % | -4,5 % | 32,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 63 € | 9 811 € | 7 060 € | 4 247 € | 12 t€ | -325 € |
| Rörelsebidrag % | 0,1 % | 15,1 % | 11,2 % | 4,6 % | 12,3 % | -0,4 % |
| Rörelseresultat | 1 438 € | 7 977 € | 5 119 € | 1 659 € | 8 588 € | -2 985 € |
| Rörelsemarginal | 3,0 % | 12,3 % | 8,2 % | 1,8 % | 8,8 % | -4,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1 129 € | 6 387 € | 4 099 € | 1 251 € | 8 213 € | -3 201 € |
| Personalkostnader | -19 t€ | 28 t€ | 36 t€ | 62 t€ | 52 t€ | 50 t€ |
| Soliditet | 90,8 % | 88,0 % | 81,1 % | 64,7 % | 61,0 % | 45,0 % |
| Kassalikviditet | 9,14 | 6,72 | 4,06 | 1,99 | 1,62 | 0,86 |
| Current ratio | 9,14 | 6,72 | 4,06 | 1,99 | 1,62 | 0,86 |
| Relativ skuldsättning | 5,1 % | 5,2 % | 7,5 % | 10,2 % | 11,6 % | 17,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 % | 25,6 % | 20,3 % | 7,2 % | 46,6 % | -31,2 % |
| Balansomslutning | 27 t€ | 28 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 23 t€ |
| Eget kapital | 24 t€ | 25 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 10 t€ |
| Kassa och bank | 18 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 7 167 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 48 t€ | 65 t€ | 63 t€ | 93 t€ | 98 t€ | 73 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 82 € | 392 € | 6 664 € | 634 € | 2 000 € | 6 600 € |
| Material och tjänster | 12 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -16 t€ | -18 t€ | -13 t€ |
| Personalkostnader | 19 t€ | -28 t€ | -36 t€ | -62 t€ | -52 t€ | -50 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 375 € | -1 833 € | -1 941 € | -2 588 € | -3 450 € | -2 660 € |
| Övriga rörelsekostnader | 15 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -18 t€ | -18 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 438 € | 7 977 € | 5 119 € | 1 659 € | 8 588 € | -2 985 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 21 € | 5 € | 4 € | -95 € | -254 € | -216 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 416 € | 7 982 € | 5 123 € | 1 563 € | 8 333 € | -3 201 € |
| Inkomstskatt | 288 € | -1 595 € | -1 024 € | -313 € | -120 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 129 € | 6 387 € | 4 099 € | 1 251 € | 8 213 € | -3 201 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4 125 € | 5 500 € | 5 822 € | 8 100 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Fordringar | 4 878 € | 3 788 € | 3 964 € | 1 894 € | 2 812 € | 1 458 € |
| Kassa och bank | 18 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 7 167 € |
| Rörliga aktiva | 22 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 8 626 € |
| Aktiva | 27 t€ | 28 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 23 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 24 t€ | 25 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 10 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | – | 0 € | 2 508 € |
| Korfristigt främmande kapital | 2 453 € | 3 400 € | 4 694 € | 9 516 € | 11 t€ | 10 t€ |
| Främmande kapital | 2 453 € | 3 400 € | 4 694 € | 9 516 € | 11 t€ | 13 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 48 t€ | 65 t€ | 63 t€ | 93 t€ | 98 t€ | 73 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 82 € | 392 € | 6 664 € | 634 € | 2 000 € | 6 600 € |
| Material och tjänster | 12 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -16 t€ | -18 t€ | -13 t€ |
| Personalkostnader | 19 t€ | -28 t€ | -36 t€ | -62 t€ | -52 t€ | -50 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 375 € | -1 833 € | -1 941 € | -2 588 € | -3 450 € | -2 660 € |
| Övriga rörelsekostnader | 15 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -18 t€ | -18 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 438 € | 7 977 € | 5 119 € | 1 659 € | 8 588 € | -2 985 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 21 € | 5 € | 4 € | -95 € | -254 € | -216 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 416 € | 7 982 € | 5 123 € | 1 563 € | 8 333 € | -3 201 € |
| Inkomstskatt | 288 € | -1 595 € | -1 024 € | -313 € | -120 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 129 € | 6 387 € | 4 099 € | 1 251 € | 8 213 € | -3 201 € |
| Bestående aktiva | 4 125 € | 5 500 € | 5 822 € | 8 100 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Fordringar | 4 878 € | 3 788 € | 3 964 € | 1 894 € | 2 812 € | 1 458 € |
| Kassa och bank | 18 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 7 167 € |
| Rörliga aktiva | 22 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 8 626 € |
| Aktiva | 27 t€ | 28 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 23 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 24 t€ | 25 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 10 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | – | 0 € | 2 508 € |
| Korfristigt främmande kapital | 2 453 € | 3 400 € | 4 694 € | 9 516 € | 11 t€ | 10 t€ |
| Främmande kapital | 2 453 € | 3 400 € | 4 694 € | 9 516 € | 11 t€ | 13 t€ |
| Placeringar | – | – | 0 € | 336 € | 336 € | 336 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 176 € | 1 191 € | 1 181 € | 229 € | 181 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 770 € | 870 € | 1 418 € | 2 549 € | 2 758 € | 1 086 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 20 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 6 903 € | 11 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 846 € | 110 € | 431 € | 318 € | 1 035 € | 585 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 621 € | 934 € | 1 552 € | 3 251 € | 3 085 € | 1 626 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 2 857 € | 2 487 € | 2 353 € | 1 348 € | 1 595 € | 874 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 5 975 € | -7 377 € | -6 789 € | -9 724 € | -9 435 € | -6 877 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1 129 € | 6 387 € | 4 099 € | 1 251 € | 8 213 € | -3 201 € |
| Kortfristiga fordringar | 4 878 € | 3 788 € | 3 964 € | 1 894 € | 2 812 € | 1 458 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 48 € | -16 € | 0 € | -96 € | -255 € | -223 € |
| Materiella tillgångar | 4 125 € | 5 500 € | 5 822 € | 7 763 € | 10 t€ | 14 t€ |
| Löner och arvoden | 18 t€ | -26 t€ | -32 t€ | -50 t€ | -41 t€ | -40 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 61 € | 1 595 € | 1 723 € | 3 715 € | 2 948 € | 1 323 € |
| Passiva | 27 t€ | 28 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 23 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 27 € | 21 € | 4 € | 1 € | 1 € | 7 € |
| Övriga lönebikostnader | 350 € | -1 553 € | -2 380 € | -3 304 € | -3 406 € | -2 923 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 € | 2 508 € |
| Maskiner och inventarier | 4 125 € | 5 500 € | 5 822 € | 7 763 € | 10 t€ | 14 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 1 375 € | -1 833 € | -1 941 € | -2 588 € | -3 450 € | -2 660 € |
| Köp av tjänster | 5 558 € | -5 818 € | -5 903 € | -5 805 € | -8 275 € | -5 959 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 € | 2 508 € | 5 976 € |
| Övriga aktier och andelar | – | – | 0 € | 336 € | 336 € | 336 € |
| Pensionskostnader | 0 € | -903 € | -1 845 € | -9 044 € | -8 035 € | -7 073 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Taksiliikenne Arto Tenhunen Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen passagerartrafik på beställning, fordon med förare (1240 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.