Ravintola Santamäki Turku Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 376 t€ och rörelseresultatet 90 t€; soliditet 91,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 95 t€ och inkomstskatterna 19 t€. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 376 t€ | 425 t€ | 560 t€ | 450 t€ | 260 t€ |
| Förändring i omsättning | -11,5 % | -24,1 % | 24,4 % | 72,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 89 t€ | 95 t€ | 160 t€ | 84 t€ | 37 t€ |
| Rörelsebidrag % | 23,6 % | 22,4 % | 28,6 % | 18,7 % | 14,4 % |
| Rörelseresultat | 90 t€ | 95 t€ | 160 t€ | 84 t€ | 37 t€ |
| Rörelsemarginal | 23,8 % | 22,4 % | 28,6 % | 18,7 % | 14,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 72 t€ | 75 t€ | 127 t€ | 67 t€ | 30 t€ |
| Personalkostnader | -146 t€ | 160 t€ | 156 t€ | 285 t€ | 176 t€ |
| Soliditet | 91,7 % | 91,5 % | 88,5 % | 73,8 % | 69,9 % |
| Kassalikviditet | 11,83 | 11,66 | 8,52 | 3,76 | 3,22 |
| Current ratio | 11,94 | 11,82 | 8,69 | 3,82 | 3,32 |
| Relativ skuldsättning | 8,8 % | 6,9 % | 6,1 % | 11,5 % | 13,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,8 % | 23,7 % | 48,4 % | 45,9 % | 35,9 % |
| Balansomslutning | 397 t€ | 347 t€ | 297 t€ | 198 t€ | 120 t€ |
| Eget kapital | 364 t€ | 317 t€ | 263 t€ | 146 t€ | 84 t€ |
| Kassa och bank | 384 t€ | 338 t€ | 285 t€ | 188 t€ | 110 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 376 t€ | 425 t€ | 560 t€ | 450 t€ | 260 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 16 t€ | 22 t€ |
| Material och tjänster | 89 t€ | -115 t€ | -189 t€ | -44 t€ | -22 t€ |
| Personalkostnader | 146 t€ | -160 t€ | -156 t€ | -285 t€ | -176 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 801 € | -91 € | -30 € | -40 € | -54 € |
| Övriga rörelsekostnader | 50 t€ | -55 t€ | -55 t€ | -52 t€ | -48 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 90 t€ | 95 t€ | 160 t€ | 84 t€ | 37 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 042 € | -718 € | -348 € | -140 € | 252 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 91 t€ | 94 t€ | 160 t€ | 84 t€ | 38 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -19 t€ | -33 t€ | -17 t€ | -7 557 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 72 t€ | 75 t€ | 127 t€ | 67 t€ | 30 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2 404 € | 0 € | 91 € | 121 € | 246 € |
| Omsättningstillgångar | 3 618 € | 4 652 € | 5 577 € | 3 056 € | 3 692 € |
| Fordringar | 6 699 € | 3 468 € | 6 861 € | 6 381 € | 5 694 € |
| Kassa och bank | 384 t€ | 338 t€ | 285 t€ | 188 t€ | 110 t€ |
| Rörliga aktiva | 394 t€ | 347 t€ | 297 t€ | 198 t€ | 120 t€ |
| Aktiva | 397 t€ | 347 t€ | 297 t€ | 198 t€ | 120 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 364 t€ | 317 t€ | 263 t€ | 146 t€ | 84 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 33 t€ | 29 t€ | 34 t€ | 52 t€ | 36 t€ |
| Främmande kapital | 33 t€ | 29 t€ | 34 t€ | 52 t€ | 36 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 376 t€ | 425 t€ | 560 t€ | 450 t€ | 260 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 16 t€ | 22 t€ |
| Material och tjänster | 89 t€ | -115 t€ | -189 t€ | -44 t€ | -22 t€ |
| Personalkostnader | 146 t€ | -160 t€ | -156 t€ | -285 t€ | -176 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 801 € | -91 € | -30 € | -40 € | -54 € |
| Övriga rörelsekostnader | 50 t€ | -55 t€ | -55 t€ | -52 t€ | -48 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 90 t€ | 95 t€ | 160 t€ | 84 t€ | 37 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 042 € | -718 € | -348 € | -140 € | 252 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 91 t€ | 94 t€ | 160 t€ | 84 t€ | 38 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -19 t€ | -33 t€ | -17 t€ | -7 557 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 72 t€ | 75 t€ | 127 t€ | 67 t€ | 30 t€ |
| Bestående aktiva | 2 404 € | 0 € | 91 € | 121 € | 246 € |
| Omsättningstillgångar | 3 618 € | 4 652 € | 5 577 € | 3 056 € | 3 692 € |
| Fordringar | 6 699 € | 3 468 € | 6 861 € | 6 381 € | 5 694 € |
| Kassa och bank | 384 t€ | 338 t€ | 285 t€ | 188 t€ | 110 t€ |
| Rörliga aktiva | 394 t€ | 347 t€ | 297 t€ | 198 t€ | 120 t€ |
| Aktiva | 397 t€ | 347 t€ | 297 t€ | 198 t€ | 120 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 364 t€ | 317 t€ | 263 t€ | 146 t€ | 84 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 33 t€ | 29 t€ | 34 t€ | 52 t€ | 36 t€ |
| Främmande kapital | 33 t€ | 29 t€ | 34 t€ | 52 t€ | 36 t€ |
| Placeringar | – | – | – | 0 € | 84 € |
| Avskrivningar enligt plan | 801 € | -91 € | -30 € | -40 € | -54 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 5 188 € | 3 468 € | 6 861 € | 4 160 € | 1 207 € |
| Pensionskostnader | 29 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -31 t€ | -20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 72 t€ | 75 t€ | 127 t€ | 67 t€ | 30 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 966 € | -723 € | -641 € | -250 € | -288 € |
| Övriga aktier och andelar | – | – | – | 0 € | 84 € |
| Kortfristiga fordringar | 6 699 € | 3 468 € | 6 861 € | 6 381 € | 5 694 € |
| Passiva | 397 t€ | 347 t€ | 297 t€ | 198 t€ | 120 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 034 € | -925 € | 2 521 € | -636 € | 1 898 € |
| Löner och arvoden | 116 t€ | -137 t€ | -139 t€ | -247 t€ | -150 t€ |
| Köp av tjänster | 71 t€ | -91 t€ | -157 t€ | -14 t€ | -549 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 817 € | -4 187 € | -3 746 € | -7 162 € | -6 177 € |
| Materiella tillgångar | 2 404 € | 0 € | 91 € | 121 € | 162 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 434 € | 0 € | 0 € | 3 490 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 6 555 € | 11 t€ | 4 397 € | 26 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 2 221 € | 4 486 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 007 € | 5 € | 293 € | 110 € | 540 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 25 t€ | 19 t€ | 30 t€ | 22 t€ | 15 t€ |
| Material och förnödenheter | 3 618 € | 4 652 € | 5 577 € | 3 056 € | 3 692 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 17 t€ | -23 t€ | -34 t€ | -29 t€ | -23 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 511 € | 0 € | – | – | – |
| Maskiner och inventarier | 2 404 € | 0 € | 91 € | 121 € | 162 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 289 t€ | 240 t€ | 133 t€ | 77 t€ | 51 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ravintola Santamäki Turku Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 4,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Ravintola Show TimeHämeenkatu 29Anniskelu
Gratis månadslista: Tammerfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis