Häijään Säästömarket Oy är ett aktiebolag med hemort i Sastamala, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 9,7 M€ och rörelseresultatet 88 t€; soliditet 83,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 396 t€ och inkomstskatterna 81 t€. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9,7 M€ | 11,2 M€ | 8,0 M€ | 7,8 M€ | 8,0 M€ | 7,8 M€ |
| Förändring i omsättning | -13,1 % | 40,2 % | 1,9 % | -2,1 % | 2,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -49 t€ | 500 t€ | 351 t€ | 506 t€ | 736 t€ | 683 t€ |
| Rörelsebidrag % | -0,5 % | 4,5 % | 4,4 % | 6,5 % | 9,2 % | 8,7 % |
| Rörelseresultat | 88 t€ | 366 t€ | 206 t€ | 457 t€ | 665 t€ | 589 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,9 % | 3,3 % | 2,6 % | 5,8 % | 8,3 % | 7,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 116 t€ | 293 t€ | 179 t€ | 353 t€ | 534 t€ | 474 t€ |
| Personalkostnader | -977 t€ | 988 t€ | 797 t€ | 725 t€ | 687 t€ | 625 t€ |
| Soliditet | 83,0 % | 80,1 % | 79,6 % | 81,5 % | 80,3 % | 78,1 % |
| Kassalikviditet | 2,59 | 2,34 | 2,06 | 2,67 | 2,76 | 2,33 |
| Current ratio | 4,84 | 4,12 | 3,90 | 4,94 | 4,73 | 4,14 |
| Relativ skuldsättning | 5,9 % | 6,5 % | 8,9 % | 8,1 % | 8,2 % | 8,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,1 % | 10,1 % | 6,5 % | 12,6 % | 20,1 % | 20,5 % |
| Balansomslutning | 3,4 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,0 M€ |
| Eget kapital | 2,8 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ |
| Kassa och bank | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 892 t€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9,7 M€ | 11,2 M€ | 8,0 M€ | 7,8 M€ | 8,0 M€ | 7,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 8 130 € | 1 500 € | 59 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 13 t€ |
| Material och tjänster | 7,2 M€ | -8,4 M€ | -6,1 M€ | -5,9 M€ | -5,9 M€ | -5,9 M€ |
| Personalkostnader | 977 t€ | -988 t€ | -797 t€ | -725 t€ | -687 t€ | -625 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 136 t€ | -134 t€ | -145 t€ | -49 t€ | -71 t€ | -94 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,3 M€ | -1,3 M€ | -756 t€ | -716 t€ | -684 t€ | -672 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 88 t€ | 366 t€ | 206 t€ | 457 t€ | 665 t€ | 589 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -51 t€ | 7 089 € | 17 t€ | -13 t€ | 3 383 € | 3 687 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 138 t€ | 373 t€ | 222 t€ | 443 t€ | 668 t€ | 593 t€ |
| Inkomstskatt | 23 t€ | -80 t€ | -44 t€ | -91 t€ | -134 t€ | -119 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 116 t€ | 293 t€ | 179 t€ | 353 t€ | 534 t€ | 474 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 601 t€ | 645 t€ | 701 t€ | 278 t€ | 205 t€ | 271 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Fordringar | 145 t€ | 154 t€ | 406 t€ | 296 t€ | 234 t€ | 189 t€ |
| Kassa och bank | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 892 t€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,8 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ | 3,2 M€ | 3,1 M€ | 2,7 M€ |
| Aktiva | 3,4 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 2,8 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 573 t€ | 725 t€ | 710 t€ | 642 t€ | 658 t€ | 650 t€ |
| Främmande kapital | 573 t€ | 725 t€ | 710 t€ | 642 t€ | 658 t€ | 650 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9,7 M€ | 11,2 M€ | 8,0 M€ | 7,8 M€ | 8,0 M€ | 7,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 8 130 € | 1 500 € | 59 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 13 t€ |
| Material och tjänster | 7,2 M€ | -8,4 M€ | -6,1 M€ | -5,9 M€ | -5,9 M€ | -5,9 M€ |
| Personalkostnader | 977 t€ | -988 t€ | -797 t€ | -725 t€ | -687 t€ | -625 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 136 t€ | -134 t€ | -145 t€ | -49 t€ | -71 t€ | -94 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,3 M€ | -1,3 M€ | -756 t€ | -716 t€ | -684 t€ | -672 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 88 t€ | 366 t€ | 206 t€ | 457 t€ | 665 t€ | 589 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -51 t€ | 7 089 € | 17 t€ | -13 t€ | 3 383 € | 3 687 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 138 t€ | 373 t€ | 222 t€ | 443 t€ | 668 t€ | 593 t€ |
| Inkomstskatt | 23 t€ | -80 t€ | -44 t€ | -91 t€ | -134 t€ | -119 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 116 t€ | 293 t€ | 179 t€ | 353 t€ | 534 t€ | 474 t€ |
| Bestående aktiva | 601 t€ | 645 t€ | 701 t€ | 278 t€ | 205 t€ | 271 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Fordringar | 145 t€ | 154 t€ | 406 t€ | 296 t€ | 234 t€ | 189 t€ |
| Kassa och bank | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 892 t€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,8 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ | 3,2 M€ | 3,1 M€ | 2,7 M€ |
| Aktiva | 3,4 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 2,8 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 573 t€ | 725 t€ | 710 t€ | 642 t€ | 658 t€ | 650 t€ |
| Främmande kapital | 573 t€ | 725 t€ | 710 t€ | 642 t€ | 658 t€ | 650 t€ |
| Pensionskostnader | 135 t€ | -138 t€ | -111 t€ | -98 t€ | -92 t€ | -77 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 136 t€ | -134 t€ | -145 t€ | -49 t€ | -71 t€ | -94 t€ |
| Materiella tillgångar | 264 t€ | 261 t€ | 295 t€ | 149 t€ | 204 t€ | 266 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 145 t€ | 154 t€ | 406 t€ | 296 t€ | 234 t€ | 189 t€ |
| Förskottsbetalningar | 16 t€ | 27 t€ | 23 t€ | 32 t€ | 12 t€ | 26 t€ |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 1 950 € | 1 950 € | 1 950 € | 1 950 € | 1 950 € | 1 950 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 108 t€ | 124 t€ | 201 t€ | 209 t€ | 181 t€ | 146 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 136 t€ | 133 t€ | 297 t€ | 250 t€ | 192 t€ | 131 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 223 € | 15 t€ | 100 t€ | 45 t€ | 42 t€ | 59 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 20 t€ | 18 t€ | 6 197 € | 12 t€ | 4 637 € | 4 976 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 455 € | -506 € | -327 € | -1 378 € | -1 254 € | -1 290 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 367 t€ | 443 t€ | 421 t€ | 355 t€ | 320 t€ | 361 t€ |
| Övriga värdepapper | 274 t€ | 205 t€ | 166 t€ | 122 t€ | 99 t€ | 20 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 78 t€ | 125 t€ | 173 t€ | 0 € | 0 € | 3 360 € |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | – | 0 € | 1 960 € | 0 € | – | – |
| Färdiga produkter | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -19 t€ | -21 t€ | 2 091 € | -24 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 97 t€ | 156 t€ | 87 t€ | 73 t€ | 152 t€ | 141 t€ |
| Immateriella tillgångar | 78 t€ | 125 t€ | 173 t€ | 0 € | 0 € | 3 360 € |
| Finansiella värdepapper | 274 t€ | 205 t€ | 166 t€ | 122 t€ | 99 t€ | 20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 116 t€ | 293 t€ | 179 t€ | 353 t€ | 534 t€ | 474 t€ |
| Placeringar | 259 t€ | 259 t€ | 233 t€ | 129 t€ | 1 000 € | 1 000 € |
| Övriga lönebikostnader | 30 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -18 t€ | -15 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 7,1 M€ | -8,2 M€ | -5,9 M€ | -6,0 M€ | -5,9 M€ | -5,9 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 635 € | 6 493 € | 8 569 € | 0 € | – | – |
| Köp av tjänster | 118 t€ | -133 t€ | -126 t€ | -88 t€ | -93 t€ | -91 t€ |
| Löner och arvoden | 812 t€ | -828 t€ | -665 t€ | -607 t€ | -576 t€ | -534 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 13 t€ | 11 t€ | 8 775 € | 90 € | 0 € | – |
| Passiva | 3,4 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,0 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -5 807 € | -18 t€ | -136 t€ | 132 t€ | 135 t€ | 82 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 487 € | 2 506 € | 1 317 € | 5 011 € | 5 405 € | 1 454 € |
| Övriga aktier och andelar | 259 t€ | 259 t€ | 233 t€ | 129 t€ | 1 000 € | 1 000 € |
| Maskiner och inventarier | 262 t€ | 259 t€ | 292 t€ | 147 t€ | 202 t€ | 264 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Häijään Säästömarket Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen detaljhandel med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (763 företag med beskattningsbar inkomst; median 94 t€, 4,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Häijään SäästömarketTiisalantie 140Vähittäismyynti
Gratis månadslista: Sastamala
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis