Eero Holopainen Oy är ett aktiebolag med hemort i Sibbo, registrerat år 1995. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 242 t€ och rörelseresultatet 18 t€; soliditet 58,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 25 t€ och inkomstskatterna 5 061 €. Offentliga köpare köpte för 24 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Kasvatuksen Ja Koulutuksen Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 242 t€ | 248 t€ | 273 t€ | 246 t€ | 176 t€ | 92 t€ |
| Förändring i omsättning | -2,5 % | -8,9 % | 10,8 % | 40,0 % | 91,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 136 € | 24 t€ | 56 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 231 € |
| Rörelsebidrag % | 0,1 % | 9,7 % | 20,4 % | 9,6 % | 11,5 % | 0,3 % |
| Rörelseresultat | 18 t€ | 640 € | 36 t€ | 8 308 € | -173 € | -7 800 € |
| Rörelsemarginal | 7,3 % | 0,3 % | 13,1 % | 3,4 % | -0,1 % | -8,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 13 t€ | -1 396 € | 28 t€ | 6 330 € | -2 152 € | -9 979 € |
| Personalkostnader | -140 t€ | 154 t€ | 156 t€ | 147 t€ | 98 t€ | 60 t€ |
| Soliditet | 58,9 % | 39,6 % | 40,0 % | 25,6 % | 15,4 % | 30,3 % |
| Kassalikviditet | 1,14 | 0,87 | 1,17 | 0,88 | 0,93 | 2,06 |
| Current ratio | 1,14 | 0,87 | 1,17 | 0,88 | 0,93 | 2,06 |
| Relativ skuldsättning | 17,1 % | 29,9 % | 28,6 % | 30,6 % | 61,0 % | 54,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,3 % | -2,9 % | 54,1 % | 24,4 % | -11,0 % | -45,9 % |
| Balansomslutning | 101 t€ | 123 t€ | 130 t€ | 101 t€ | 127 t€ | 72 t€ |
| Eget kapital | 59 t€ | 49 t€ | 52 t€ | 26 t€ | 20 t€ | 22 t€ |
| Kassa och bank | 31 t€ | 35 t€ | 54 t€ | 41 t€ | 37 t€ | 27 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 242 t€ | 248 t€ | 273 t€ | 246 t€ | 176 t€ | 92 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 13 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 20 t€ |
| Material och tjänster | 39 t€ | -36 t€ | -29 t€ | -47 t€ | -35 t€ | -20 t€ |
| Personalkostnader | 140 t€ | -154 t€ | -156 t€ | -147 t€ | -98 t€ | -60 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -23 t€ | -20 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -8 031 € |
| Övriga rörelsekostnader | 41 t€ | -44 t€ | -43 t€ | -41 t€ | -35 t€ | -32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 18 t€ | 640 € | 36 t€ | 8 308 € | -173 € | -7 800 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 341 € | -2 036 € | -2 628 € | -1 977 € | -1 980 € | -2 179 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 16 t€ | -1 396 € | 33 t€ | 6 330 € | -2 152 € | -9 979 € |
| Inkomstskatt | 3 070 € | 0 € | -5 061 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 13 t€ | -1 396 € | 28 t€ | 6 330 € | -2 152 € | -9 979 € |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 54 t€ | 71 t€ | 60 t€ | 47 t€ | 72 t€ | 25 t€ |
| Fordringar | 16 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Kassa och bank | 31 t€ | 35 t€ | 54 t€ | 41 t€ | 37 t€ | 27 t€ |
| Rörliga aktiva | 47 t€ | 52 t€ | 70 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 47 t€ |
| Aktiva | 101 t€ | 123 t€ | 130 t€ | 101 t€ | 127 t€ | 72 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 59 t€ | 49 t€ | 52 t€ | 26 t€ | 20 t€ | 22 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 15 t€ | 18 t€ | 13 t€ | 49 t€ | 27 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 41 t€ | 59 t€ | 60 t€ | 62 t€ | 58 t€ | 23 t€ |
| Främmande kapital | 41 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 75 t€ | 107 t€ | 50 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 242 t€ | 248 t€ | 273 t€ | 246 t€ | 176 t€ | 92 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 13 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 20 t€ |
| Material och tjänster | 39 t€ | -36 t€ | -29 t€ | -47 t€ | -35 t€ | -20 t€ |
| Personalkostnader | 140 t€ | -154 t€ | -156 t€ | -147 t€ | -98 t€ | -60 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -23 t€ | -20 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -8 031 € |
| Övriga rörelsekostnader | 41 t€ | -44 t€ | -43 t€ | -41 t€ | -35 t€ | -32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 18 t€ | 640 € | 36 t€ | 8 308 € | -173 € | -7 800 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 341 € | -2 036 € | -2 628 € | -1 977 € | -1 980 € | -2 179 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 16 t€ | -1 396 € | 33 t€ | 6 330 € | -2 152 € | -9 979 € |
| Inkomstskatt | 3 070 € | 0 € | -5 061 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 13 t€ | -1 396 € | 28 t€ | 6 330 € | -2 152 € | -9 979 € |
| Bestående aktiva | 54 t€ | 71 t€ | 60 t€ | 47 t€ | 72 t€ | 25 t€ |
| Fordringar | 16 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Kassa och bank | 31 t€ | 35 t€ | 54 t€ | 41 t€ | 37 t€ | 27 t€ |
| Rörliga aktiva | 47 t€ | 52 t€ | 70 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 47 t€ |
| Aktiva | 101 t€ | 123 t€ | 130 t€ | 101 t€ | 127 t€ | 72 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 59 t€ | 49 t€ | 52 t€ | 26 t€ | 20 t€ | 22 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 15 t€ | 18 t€ | 13 t€ | 49 t€ | 27 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 41 t€ | 59 t€ | 60 t€ | 62 t€ | 58 t€ | 23 t€ |
| Främmande kapital | 41 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 75 t€ | 107 t€ | 50 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 929 € | 6 700 € | 4 701 € | 4 469 € | 2 298 € | 712 € |
| Passiva | 101 t€ | 123 t€ | 130 t€ | 101 t€ | 127 t€ | 72 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 15 t€ | 18 t€ | 13 t€ | 49 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 16 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 821 € | 3 820 € | 3 804 € | 3 807 € | 7 781 € | 3 250 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 37 € | 67 € | 35 € | 15 € | 16 € | 58 € |
| Maskiner och inventarier | 52 t€ | 70 t€ | 59 t€ | 46 t€ | 61 t€ | 24 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 33 t€ | 37 t€ | 11 t€ | 6 434 € | 8 586 € | 19 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 341 € | 2 796 € | 6 581 € | 5 851 € | 5 277 € | 2 872 € |
| Löner och arvoden | 117 t€ | -130 t€ | -135 t€ | -127 t€ | -86 t€ | -54 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1 100 € | 1 100 € | 1 100 € | 1 100 € | 11 t€ | 1 100 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 7 576 € | 9 104 € | 9 620 € | 7 434 € | 6 529 € | 5 909 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 13 t€ | -1 396 € | 28 t€ | 6 330 € | -2 152 € | -9 979 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 378 € | -2 103 € | -2 663 € | -1 993 € | -1 995 € | -2 237 € |
| Pensionskostnader | 19 t€ | -20 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -10 t€ | -4 821 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 922 € | 3 750 € | 2 209 € | 1 729 € | 2 959 € | 10 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 3 917 € | -3 861 € | -3 708 € | -4 005 € | -2 125 € | -1 392 € |
| Köp av tjänster | 21 t€ | -19 t€ | -13 t€ | -28 t€ | -17 t€ | -12 t€ |
| Materiella tillgångar | 52 t€ | 70 t€ | 59 t€ | 46 t€ | 61 t€ | 24 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 18 t€ | -18 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -17 t€ | -7 667 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 15 t€ | 33 t€ | 23 t€ | 36 t€ | 36 t€ | 8 889 € |
| Avskrivningar enligt plan | 17 t€ | -23 t€ | -20 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -8 031 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 14 t€ | 17 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 15 t€ | 10 t€ |
| Placeringar | 1 100 € | 1 100 € | 1 100 € | 1 100 € | 11 t€ | 1 100 € |
| Reservfond | 4 743 € | 4 743 € | 4 743 € | 4 743 € | 4 743 € | 4 743 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Eero Holopainen Oy till den övre halvan inom näringsgrenen passagerartrafik på beställning, fordon med förare (1240 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 2,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Sibbo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis