Ratinan Tili Oy är ett aktiebolag med hemort i Forssa, registrerat år 1995. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 90 t€ och rörelseresultatet 113 t€; soliditet 98,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 57 t€ och inkomstskatterna 12 t€. Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 18.8.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 90 t€ | 316 t€ | 308 t€ | 321 t€ |
| Förändring i omsättning | -71,4 % | 2,5 % | -4,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 110 t€ | 57 t€ | 50 t€ | 32 t€ |
| Rörelsebidrag % | 122,0 % | 18,1 % | 16,2 % | 10,0 % |
| Rörelseresultat | 113 t€ | 56 t€ | 50 t€ | 32 t€ |
| Rörelsemarginal | 125,1 % | 17,9 % | 16,2 % | 10,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 91 t€ | 45 t€ | 40 t€ | 26 t€ |
| Personalkostnader | -43 t€ | 138 t€ | 145 t€ | 167 t€ |
| Soliditet | 98,2 % | 90,0 % | 83,7 % | 79,9 % |
| Kassalikviditet | 15,12 | 8,39 | 5,28 | 4,33 |
| Current ratio | 15,12 | 8,39 | 5,28 | 4,33 |
| Relativ skuldsättning | 6,0 % | 8,5 % | 13,7 % | 15,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,1 % | 18,5 % | 18,5 % | 13,8 % |
| Balansomslutning | 306 t€ | 267 t€ | 258 t€ | 239 t€ |
| Eget kapital | 301 t€ | 240 t€ | 216 t€ | 191 t€ |
| Kassa och bank | 43 t€ | 181 t€ | 157 t€ | 113 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 90 t€ | 316 t€ | 308 t€ | 321 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 100 t€ | 0 € | 0 € | 3 947 € |
| Material och tjänster | – | – | 0 € | -6 € |
| Personalkostnader | 43 t€ | -138 t€ | -145 t€ | -167 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 798 € | -694 € | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 32 t€ | -120 t€ | -113 t€ | -126 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 113 t€ | 56 t€ | 50 t€ | 32 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -54 € | -273 € | 326 € | 429 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 113 t€ | 56 t€ | 50 t€ | 32 t€ |
| Inkomstskatt | 23 t€ | -12 t€ | -10 t€ | -6 170 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 91 t€ | 45 t€ | 40 t€ | 26 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 224 t€ | 42 t€ | 35 t€ | 31 t€ |
| Fordringar | 39 t€ | 44 t€ | 66 t€ | 95 t€ |
| Kassa och bank | 43 t€ | 181 t€ | 157 t€ | 113 t€ |
| Rörliga aktiva | 82 t€ | 225 t€ | 222 t€ | 208 t€ |
| Aktiva | 306 t€ | 267 t€ | 258 t€ | 239 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 426 € | 8 426 € | 8 426 € | 8 426 € |
| Eget kapital | 301 t€ | 240 t€ | 216 t€ | 191 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 5 432 € | 27 t€ | 42 t€ | 48 t€ |
| Främmande kapital | 5 432 € | 27 t€ | 42 t€ | 48 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 90 t€ | 316 t€ | 308 t€ | 321 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 100 t€ | 0 € | 0 € | 3 947 € |
| Material och tjänster | – | – | 0 € | -6 € |
| Personalkostnader | 43 t€ | -138 t€ | -145 t€ | -167 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 798 € | -694 € | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 32 t€ | -120 t€ | -113 t€ | -126 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 113 t€ | 56 t€ | 50 t€ | 32 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -54 € | -273 € | 326 € | 429 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 113 t€ | 56 t€ | 50 t€ | 32 t€ |
| Inkomstskatt | 23 t€ | -12 t€ | -10 t€ | -6 170 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 91 t€ | 45 t€ | 40 t€ | 26 t€ |
| Bestående aktiva | 224 t€ | 42 t€ | 35 t€ | 31 t€ |
| Fordringar | 39 t€ | 44 t€ | 66 t€ | 95 t€ |
| Kassa och bank | 43 t€ | 181 t€ | 157 t€ | 113 t€ |
| Rörliga aktiva | 82 t€ | 225 t€ | 222 t€ | 208 t€ |
| Aktiva | 306 t€ | 267 t€ | 258 t€ | 239 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 426 € | 8 426 € | 8 426 € | 8 426 € |
| Eget kapital | 301 t€ | 240 t€ | 216 t€ | 191 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 5 432 € | 27 t€ | 42 t€ | 48 t€ |
| Främmande kapital | 5 432 € | 27 t€ | 42 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 020 € | 16 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 2 660 € | 0 € | – | – |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | – | – | 0 € | 375 € |
| Passiva | 306 t€ | 267 t€ | 258 t€ | 239 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 39 t€ | 44 t€ | 66 t€ | 95 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 658 € | 657 € | 654 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 13 € | 12 € | 286 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 6 398 € | 2 083 € | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 202 t€ | 187 t€ | 167 t€ | 156 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 42 € | 10 t€ | 7 806 € | 17 t€ |
| Löner och arvoden | 30 t€ | -109 t€ | -102 t€ | -122 t€ |
| Immateriella tillgångar | 2 660 € | 0 € | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 215 t€ | 40 t€ | 35 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 14 t€ | 35 t€ | 56 t€ | 79 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 91 t€ | 45 t€ | 40 t€ | 26 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 14 € | -339 € | -14 € | 0 € |
| Pensionskostnader | 11 t€ | -23 t€ | -32 t€ | -32 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 25 t€ | 7 442 € | 8 904 € | 16 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 2 143 € | -6 075 € | -11 t€ | -13 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 54 € | 54 € | 54 € | 54 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | – | 0 € | -6 € |
| Materiella tillgångar | 6 398 € | 2 083 € | 0 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | 2 798 € | -694 € | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 369 € | 827 € | 16 t€ | 14 t€ |
| Placeringar | 215 t€ | 40 t€ | 35 t€ | 31 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ratinan Tili Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen redovisning och bokföring; skatterådgivning (2190 företag med beskattningsbar inkomst; median 13 t€, 4,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades
Gratis månadslista: Forssa
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis