Villa Wolax Oy är ett aktiebolag med hemort i S:t Karins, registrerat år 1995. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 970 t€ och rörelseresultatet 3 816 €; soliditet 49,1 %. Offentliga köpare köpte för 9 631 € av företaget åren 2022–2023; den största köparen är Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala). Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 970 t€ | 979 t€ | 740 t€ | 998 t€ |
| Förändring i omsättning | -0,9 % | 32,3 % | -25,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -41 t€ | 47 t€ | 19 t€ | 156 t€ |
| Rörelsebidrag % | -4,2 % | 4,8 % | 2,6 % | 15,7 % |
| Rörelseresultat | 3 816 € | -12 t€ | -65 t€ | 67 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | -1,2 % | -8,8 % | 6,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -6 188 € | -22 t€ | -75 t€ | 48 t€ |
| Personalkostnader | -304 t€ | 302 t€ | 279 t€ | 250 t€ |
| Soliditet | 49,1 % | 57,8 % | 53,6 % | 54,3 % |
| Kassalikviditet | 2,95 | 3,76 | 2,73 | 4,54 |
| Current ratio | 3,03 | 3,84 | 2,78 | 4,58 |
| Relativ skuldsättning | 30,6 % | 23,7 % | 43,2 % | 44,0 % |
| Avkastning på eget kapital | -2,2 % | -6,9 % | -20,4 % | 9,3 % |
| Balansomslutning | 585 t€ | 551 t€ | 690 t€ | 961 t€ |
| Eget kapital | 286 t€ | 317 t€ | 368 t€ | 520 t€ |
| Kassa och bank | 89 t€ | 52 t€ | 153 t€ | 352 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 970 t€ | 979 t€ | 740 t€ | 998 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 634 € | 86 € | -3 182 € | 0 € |
| Material och tjänster | 353 t€ | -380 t€ | -218 t€ | -362 t€ |
| Personalkostnader | 304 t€ | -302 t€ | -279 t€ | -250 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 45 t€ | -58 t€ | -84 t€ | -89 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 266 t€ | -250 t€ | -220 t€ | -229 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3 816 € | -12 t€ | -65 t€ | 67 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 10 t€ | -10 t€ | -11 t€ | -6 804 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -6 188 € | -22 t€ | -76 t€ | 61 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | 828 € | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -6 188 € | -22 t€ | -75 t€ | 48 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 146 t€ | 144 t€ | 211 t€ | 239 t€ |
| Omsättningstillgångar | 11 t€ | 8 469 € | 7 853 € | 6 136 € |
| Fordringar | 339 t€ | 348 t€ | 318 t€ | 364 t€ |
| Kassa och bank | 89 t€ | 52 t€ | 153 t€ | 352 t€ |
| Rörliga aktiva | 439 t€ | 408 t€ | 479 t€ | 722 t€ |
| Aktiva | 585 t€ | 551 t€ | 690 t€ | 961 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 943 € | 2 943 € | 2 943 € | 2 943 € |
| Eget kapital | 286 t€ | 317 t€ | 368 t€ | 520 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 154 t€ | 128 t€ | 150 t€ | 283 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 145 t€ | 106 t€ | 172 t€ | 158 t€ |
| Främmande kapital | 299 t€ | 234 t€ | 322 t€ | 441 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 970 t€ | 979 t€ | 740 t€ | 998 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 634 € | 86 € | -3 182 € | 0 € |
| Material och tjänster | 353 t€ | -380 t€ | -218 t€ | -362 t€ |
| Personalkostnader | 304 t€ | -302 t€ | -279 t€ | -250 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 45 t€ | -58 t€ | -84 t€ | -89 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 266 t€ | -250 t€ | -220 t€ | -229 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3 816 € | -12 t€ | -65 t€ | 67 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 10 t€ | -10 t€ | -11 t€ | -6 804 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -6 188 € | -22 t€ | -76 t€ | 61 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | 828 € | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -6 188 € | -22 t€ | -75 t€ | 48 t€ |
| Bestående aktiva | 146 t€ | 144 t€ | 211 t€ | 239 t€ |
| Omsättningstillgångar | 11 t€ | 8 469 € | 7 853 € | 6 136 € |
| Fordringar | 339 t€ | 348 t€ | 318 t€ | 364 t€ |
| Kassa och bank | 89 t€ | 52 t€ | 153 t€ | 352 t€ |
| Rörliga aktiva | 439 t€ | 408 t€ | 479 t€ | 722 t€ |
| Aktiva | 585 t€ | 551 t€ | 690 t€ | 961 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 943 € | 2 943 € | 2 943 € | 2 943 € |
| Eget kapital | 286 t€ | 317 t€ | 368 t€ | 520 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 154 t€ | 128 t€ | 150 t€ | 283 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 145 t€ | 106 t€ | 172 t€ | 158 t€ |
| Främmande kapital | 299 t€ | 234 t€ | 322 t€ | 441 t€ |
| Löner och arvoden | 241 t€ | -244 t€ | -219 t€ | -194 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 11 t€ | 32 t€ | 35 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 71 t€ | 80 t€ | 50 t€ | 166 t€ |
| Pensionskostnader | 49 t€ | -50 t€ | -49 t€ | -48 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 29 t€ | 26 t€ | 34 t€ | 52 t€ |
| Passiva | 585 t€ | 551 t€ | 690 t€ | 961 t€ |
| Maskiner och inventarier | 96 t€ | 96 t€ | 170 t€ | 180 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 83 t€ | 130 t€ | 234 t€ | 263 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -2 796 € | 615 € | 1 717 € | -764 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 34 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 35 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 215 t€ | -214 t€ | -132 t€ | -205 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 26 t€ | 38 t€ | 41 t€ | 8 295 € |
| Materiella tillgångar | 125 t€ | 121 t€ | 204 t€ | 232 t€ |
| Immateriella tillgångar | 21 t€ | 22 t€ | 7 185 € | 7 775 € |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 0 € | 20 t€ | 0 € | 91 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 40 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 45 t€ |
| Långfristiga kundfordringar | 267 t€ | 267 t€ | 267 t€ | 198 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 13 t€ | -8 151 € | -11 t€ | -7 207 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 154 t€ | 128 t€ | 150 t€ | 283 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -6 188 € | -22 t€ | -75 t€ | 48 t€ |
| Köp av tjänster | 141 t€ | -166 t€ | -88 t€ | -156 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 7 € | 1 € | 2 € | 91 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 83 € | 83 € | 2 227 € | 32 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 45 t€ | -58 t€ | -84 t€ | -89 t€ |
| Långfristiga fordringar | 267 t€ | 267 t€ | 267 t€ | 198 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 35 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga erhållna förskott | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 10 t€ | -10 t€ | -11 t€ | -6 895 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 21 t€ | 22 t€ | 7 185 € | 7 775 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 41 t€ | 30 t€ | 89 t€ | 67 t€ |
| Material och förnödenheter | 11 t€ | 8 469 € | 7 853 € | 6 136 € |
| Reservfond | 206 t€ | 206 t€ | 206 t€ | 206 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 26 t€ | 28 t€ | 13 t€ | 6 896 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Villa WolaxVilla Wolaxin tie 40Anniskelu
Gratis månadslista: S:t Karins
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis