JP-Tanhuanpää Oy är ett aktiebolag med hemort i Kauhajoki, registrerat år 1995. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 810 € och rörelseresultatet -8 451 €; soliditet 98,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 2 549 € och inkomstskatterna 0 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 810 € | 548 € | 412 € | 86 t€ | 105 t€ | 99 t€ |
| Förändring i omsättning | 47,8 % | 32,9 % | -99,5 % | -18,0 % | 5,9 % | – |
| Bruttoresultat | – | – | 18 t€ | 190 t€ | – | – |
| Rörelsebidrag | -9 510 € | 1 638 € | -3 213 € | 101 t€ | -39 t€ | -2 325 € |
| Rörelsebidrag % | -1174,1 % | 298,7 % | -778,8 % | 118,0 % | -37,3 % | -2,4 % |
| Rörelseresultat | -8 451 € | 499 € | -4 438 € | 83 t€ | -55 t€ | -18 t€ |
| Rörelsemarginal | -1043,3 % | 91,0 % | -1075,8 % | 97,3 % | -52,4 % | -18,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 10 t€ | 4 084 € | -2 544 € | 82 t€ | -53 t€ | -16 t€ |
| Personalkostnader | -3 605 € | 11 t€ | 10 t€ | 55 t€ | 47 t€ | 35 t€ |
| Soliditet | 98,9 % | 98,0 % | 99,9 % | 95,0 % | 92,6 % | 93,2 % |
| Kassalikviditet | 18,66 | 22,10 | 469,26 | 10,73 | 5,72 | 5,93 |
| Current ratio | 18,66 | 22,10 | 469,26 | 10,73 | 6,20 | 8,91 |
| Relativ skuldsättning | 277,4 % | 803,6 % | 71,3 % | 15,5 % | 14,1 % | 19,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,8 % | 1,9 % | -1,1 % | 32,6 % | -29,0 % | -6,3 % |
| Balansomslutning | 213 t€ | 221 t€ | 231 t€ | 266 t€ | 198 t€ | 278 t€ |
| Eget kapital | 210 t€ | 217 t€ | 230 t€ | 253 t€ | 183 t€ | 259 t€ |
| Kassa och bank | 42 t€ | 97 t€ | 138 t€ | 138 t€ | 75 t€ | 111 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 810 € | 548 € | 412 € | 86 t€ | 105 t€ | 99 t€ |
| Bruttoresultat | – | – | 18 t€ | 190 t€ | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 16 t€ | 18 t€ | 121 t€ | 7 320 € | 0 € |
| Material och tjänster | – | – | – | -9 938 € | -11 t€ | -13 t€ |
| Personalkostnader | 3 605 € | -11 t€ | -10 t€ | -55 t€ | -47 t€ | -35 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 060 € | -1 139 € | -1 225 € | -18 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 4 596 € | -3 986 € | -11 t€ | -34 t€ | -44 t€ | -64 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -8 451 € | 499 € | -4 438 € | 83 t€ | -55 t€ | -18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -21 t€ | 4 149 € | 2 296 € | 1 668 € | 1 601 € | 1 768 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | 4 648 € | -2 141 € | 85 t€ | -53 t€ | -16 t€ |
| Inkomstskatt | 2 441 € | -564 € | -403 € | -2 682 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 10 t€ | 4 084 € | -2 544 € | 82 t€ | -53 t€ | -16 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 171 t€ | 124 t€ | 93 t€ | 123 t€ | 107 t€ | 110 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | – | – | 0 € | 7 084 € | 56 t€ |
| Fordringar | 0 € | 116 € | 300 € | 4 679 € | 8 759 € | 603 € |
| Kassa och bank | 42 t€ | 97 t€ | 138 t€ | 138 t€ | 75 t€ | 111 t€ |
| Rörliga aktiva | 42 t€ | 97 t€ | 138 t€ | 143 t€ | 91 t€ | 168 t€ |
| Aktiva | 213 t€ | 221 t€ | 231 t€ | 266 t€ | 198 t€ | 278 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € |
| Eget kapital | 210 t€ | 217 t€ | 230 t€ | 253 t€ | 183 t€ | 259 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2 247 € | 4 405 € | 294 € | 13 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Främmande kapital | 2 247 € | 4 405 € | 294 € | 13 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 810 € | 548 € | 412 € | 86 t€ | 105 t€ | 99 t€ |
| Bruttoresultat | – | – | 18 t€ | 190 t€ | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 16 t€ | 18 t€ | 121 t€ | 7 320 € | 0 € |
| Material och tjänster | – | – | – | -9 938 € | -11 t€ | -13 t€ |
| Personalkostnader | 3 605 € | -11 t€ | -10 t€ | -55 t€ | -47 t€ | -35 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 060 € | -1 139 € | -1 225 € | -18 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 4 596 € | -3 986 € | -11 t€ | -34 t€ | -44 t€ | -64 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -8 451 € | 499 € | -4 438 € | 83 t€ | -55 t€ | -18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -21 t€ | 4 149 € | 2 296 € | 1 668 € | 1 601 € | 1 768 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | 4 648 € | -2 141 € | 85 t€ | -53 t€ | -16 t€ |
| Inkomstskatt | 2 441 € | -564 € | -403 € | -2 682 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 10 t€ | 4 084 € | -2 544 € | 82 t€ | -53 t€ | -16 t€ |
| Bestående aktiva | 171 t€ | 124 t€ | 93 t€ | 123 t€ | 107 t€ | 110 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | – | – | 0 € | 7 084 € | 56 t€ |
| Fordringar | 0 € | 116 € | 300 € | 4 679 € | 8 759 € | 603 € |
| Kassa och bank | 42 t€ | 97 t€ | 138 t€ | 138 t€ | 75 t€ | 111 t€ |
| Rörliga aktiva | 42 t€ | 97 t€ | 138 t€ | 143 t€ | 91 t€ | 168 t€ |
| Aktiva | 213 t€ | 221 t€ | 231 t€ | 266 t€ | 198 t€ | 278 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € | 8 410 € |
| Eget kapital | 210 t€ | 217 t€ | 230 t€ | 253 t€ | 183 t€ | 259 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2 247 € | 4 405 € | 294 € | 13 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Främmande kapital | 2 247 € | 4 405 € | 294 € | 13 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 310 € | 4 348 € | 182 € | 4 882 € | 8 756 € | 18 t€ |
| Löner och arvoden | – | – | 0 € | -37 t€ | -29 t€ | -19 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 3 664 € | 4 152 € | 2 337 € | 1 668 € | 1 553 € | 1 769 € |
| Pensionskostnader | 2 401 € | -9 708 € | -9 147 € | -15 t€ | -16 t€ | -15 t€ |
| Materiella tillgångar | 14 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 67 t€ | 54 t€ | 58 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 1 060 € | -1 139 € | -1 225 € | -18 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Passiva | 213 t€ | 221 t€ | 231 t€ | 266 t€ | 198 t€ | 278 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 29 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Placeringar | 156 t€ | 109 t€ | 76 t€ | 56 t€ | 52 t€ | 52 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 14 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 19 t€ | 20 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | – | – | – | -7 084 € | -49 t€ | 11 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 1 204 € | -1 152 € | -1 159 € | -2 490 € | -2 010 € | -1 454 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 10 t€ | 4 084 € | -2 544 € | 82 t€ | -53 t€ | -16 t€ |
| Köp av tjänster | – | – | – | -7 925 € | -50 € | -280 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 192 t€ | 204 t€ | 225 t€ | 162 t€ | 228 t€ | 267 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | – | – | -2 013 € | -11 t€ | -13 t€ |
| Färdiga produkter | – | – | – | 0 € | 7 084 € | 56 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | – | – | – | – | 0 € | 2 502 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 116 € | 271 € | 432 € | 432 € | 229 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 17 t€ | 0 € | 0 € | 0 € | 53 € | 1 € |
| Övriga aktier och andelar | 156 t€ | 109 t€ | 76 t€ | 56 t€ | 52 t€ | 52 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 903 € | 0 € | 0 € | 3 263 € | 844 € | 54 € |
| Kortfristiga kundfordringar | – | – | 0 € | 4 247 € | 8 327 € | 374 € |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 116 € | 300 € | 4 679 € | 8 759 € | 603 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 57 € | -3 € | -40 € | 0 € | -5 € | -1 € |
| Maskiner och inventarier | – | – | 0 € | 49 t€ | 36 t€ | 35 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 34 € | 58 € | 112 € | 5 180 € | 5 110 € | 802 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör JP-Tanhuanpää Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig stödverksamhet avseende växtodling (151 företag med beskattningsbar inkomst; median 14 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kauhajoki
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis