Pointcool-Service Oy är ett aktiebolag med hemort i Tusby, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,1 M€ och rörelseresultatet 182 t€; soliditet 19,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 85 t€ och inkomstskatterna 17 t€. Offentliga köpare köpte för 881 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Kaupunkiympäristön Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Förändring i omsättning | 0,5 % | 7,2 % | 13,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 98 t€ | 388 t€ | 332 t€ | 273 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,6 % | 18,4 % | 16,9 % | 15,8 % |
| Rörelseresultat | 182 t€ | 301 t€ | 259 t€ | 200 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 14,3 % | 13,2 % | 11,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 38 t€ | 66 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Personalkostnader | -881 t€ | 742 t€ | 743 t€ | 659 t€ |
| Soliditet | 19,4 % | 17,8 % | 11,3 % | 9,4 % |
| Kassalikviditet | 0,67 | 0,69 | 0,73 | 0,69 |
| Current ratio | 1,25 | 1,24 | 1,15 | 1,19 |
| Relativ skuldsättning | 46,5 % | 43,6 % | 53,3 % | 50,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,0 % | 33,2 % | 31,8 % | 45,9 % |
| Balansomslutning | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 965 t€ |
| Eget kapital | 237 t€ | 199 t€ | 133 t€ | 91 t€ |
| Kassa och bank | 300 t€ | 327 t€ | 368 t€ | 257 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 400 € | 0 € |
| Material och tjänster | 599 t€ | -686 t€ | -582 t€ | -504 t€ |
| Personalkostnader | 881 t€ | -742 t€ | -743 t€ | -659 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 84 t€ | -87 t€ | -73 t€ | -73 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 372 t€ | -293 t€ | -311 t€ | -296 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 182 t€ | 301 t€ | 259 t€ | 200 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 913 € | 2 385 € | -4 208 € | -3 883 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 178 t€ | 303 t€ | 255 t€ | 196 t€ |
| Inkomstskatt | 10 t€ | -17 t€ | -12 t€ | -9 674 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 38 t€ | 66 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 257 t€ | 266 t€ | 224 t€ | 223 t€ |
| Omsättningstillgångar | 449 t€ | 379 t€ | 349 t€ | 311 t€ |
| Fordringar | 217 t€ | 147 t€ | 240 t€ | 174 t€ |
| Kassa och bank | 300 t€ | 327 t€ | 368 t€ | 257 t€ |
| Rörliga aktiva | 967 t€ | 853 t€ | 957 t€ | 741 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 965 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 237 t€ | 199 t€ | 133 t€ | 91 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 215 t€ | 234 t€ | 216 t€ | 250 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 771 t€ | 686 t€ | 831 t€ | 624 t€ |
| Främmande kapital | 986 t€ | 920 t€ | 1,0 M€ | 874 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 400 € | 0 € |
| Material och tjänster | 599 t€ | -686 t€ | -582 t€ | -504 t€ |
| Personalkostnader | 881 t€ | -742 t€ | -743 t€ | -659 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 84 t€ | -87 t€ | -73 t€ | -73 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 372 t€ | -293 t€ | -311 t€ | -296 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 182 t€ | 301 t€ | 259 t€ | 200 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 913 € | 2 385 € | -4 208 € | -3 883 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 178 t€ | 303 t€ | 255 t€ | 196 t€ |
| Inkomstskatt | 10 t€ | -17 t€ | -12 t€ | -9 674 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 38 t€ | 66 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Bestående aktiva | 257 t€ | 266 t€ | 224 t€ | 223 t€ |
| Omsättningstillgångar | 449 t€ | 379 t€ | 349 t€ | 311 t€ |
| Fordringar | 217 t€ | 147 t€ | 240 t€ | 174 t€ |
| Kassa och bank | 300 t€ | 327 t€ | 368 t€ | 257 t€ |
| Rörliga aktiva | 967 t€ | 853 t€ | 957 t€ | 741 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 965 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 237 t€ | 199 t€ | 133 t€ | 91 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 215 t€ | 234 t€ | 216 t€ | 250 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 771 t€ | 686 t€ | 831 t€ | 624 t€ |
| Främmande kapital | 986 t€ | 920 t€ | 1,0 M€ | 874 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 23 t€ | -15 t€ | -15 t€ | -18 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 601 € | 9 019 € | 5 044 € | 2 050 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 135 t€ | 124 t€ | 118 t€ | 102 t€ |
| Materiella tillgångar | 255 t€ | 265 t€ | 223 t€ | 222 t€ |
| Färdiga produkter | 449 t€ | 379 t€ | 349 t€ | 311 t€ |
| Pensionskostnader | 141 t€ | -118 t€ | -118 t€ | -106 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 3 806 € | 3 806 € | 3 806 € | 3 806 € |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 415 t€ | 335 t€ | 515 t€ | 324 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -70 t€ | 30 t€ | 39 t€ | 76 t€ |
| Passiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 965 t€ |
| Maskiner och inventarier | 251 t€ | 261 t€ | 219 t€ | 218 t€ |
| Köp av tjänster | 64 t€ | -57 t€ | -64 t€ | -48 t€ |
| Koncernbidrag | 130 t€ | -220 t€ | -200 t€ | -145 t€ |
| Löner och arvoden | 716 t€ | -609 t€ | -610 t€ | -535 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 215 t€ | 234 t€ | 216 t€ | 250 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 18 t€ | 4 114 € | 1 067 € | 679 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 606 t€ | -659 t€ | -556 t€ | -531 t€ |
| Placeringar | 1 524 € | 1 524 € | 1 524 € | 1 524 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 199 t€ | 143 t€ | 238 t€ | 173 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1 524 € | 1 524 € | 1 524 € | 1 524 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 38 t€ | 66 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 71 t€ | 84 t€ | 79 t€ | 73 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 7 514 € | -6 634 € | -9 252 € | -5 933 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 197 t€ | 131 t€ | 88 t€ | 47 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 149 t€ | 143 t€ | 119 t€ | 126 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 84 t€ | -87 t€ | -73 t€ | -73 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 217 t€ | 147 t€ | 240 t€ | 174 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pointcool-Service Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av specialmaskiner (229 företag med beskattningsbar inkomst; median 26 t€, 3,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Tusby
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis