Peltityöt Kuula Oy är ett aktiebolag med hemort i Vichtis, registrerat år 1995. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 1,4 M€ och rörelseresultatet 18 t€; soliditet 24,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 2 280 € och inkomstskatterna 456 €. Offentliga köpare köpte för 532 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (Sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 890 t€ |
| Förändring i omsättning | 11,8 % | 24,4 % | 13,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 3 444 € | 14 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,2 % | 1,1 % | 2,1 % | 2,8 % |
| Rörelseresultat | 18 t€ | -5 251 € | 8 649 € | 8 188 € |
| Rörelsemarginal | 1,3 % | -0,4 % | 0,9 % | 0,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 12 t€ | -13 t€ | 702 € | 30 € |
| Personalkostnader | -524 t€ | 560 t€ | 457 t€ | 419 t€ |
| Soliditet | 24,8 % | 23,7 % | 28,6 % | 28,9 % |
| Kassalikviditet | 0,88 | 0,78 | 0,88 | 0,84 |
| Current ratio | 1,78 | 1,76 | 1,90 | 1,94 |
| Relativ skuldsättning | 26,9 % | 29,1 % | 31,2 % | 34,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,4 % | -11,3 % | 0,6 % | 0,0 % |
| Balansomslutning | 502 t€ | 477 t€ | 440 t€ | 432 t€ |
| Eget kapital | 125 t€ | 113 t€ | 126 t€ | 125 t€ |
| Kassa och bank | 103 € | 158 € | 217 € | 2 247 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 890 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 67 € | 0 € | 2 309 € |
| Material och tjänster | 656 t€ | -485 t€ | -397 t€ | -316 t€ |
| Personalkostnader | 524 t€ | -560 t€ | -457 t€ | -419 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -17 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 187 t€ | -208 t€ | -131 t€ | -133 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 18 t€ | -5 251 € | 8 649 € | 8 188 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 6 410 € | -7 523 € | -7 491 € | -7 959 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | -13 t€ | 1 158 € | 229 € |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -456 € | -199 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 12 t€ | -13 t€ | 702 € | 30 € |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 88 t€ | 103 t€ | 82 t€ | 94 t€ |
| Omsättningstillgångar | 208 t€ | 208 t€ | 192 t€ | 192 t€ |
| Fordringar | 205 t€ | 166 t€ | 166 t€ | 144 t€ |
| Kassa och bank | 103 € | 158 € | 217 € | 2 247 € |
| Rörliga aktiva | 413 t€ | 374 t€ | 358 t€ | 338 t€ |
| Aktiva | 502 t€ | 477 t€ | 440 t€ | 432 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € |
| Eget kapital | 125 t€ | 113 t€ | 126 t€ | 125 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 145 t€ | 152 t€ | 126 t€ | 133 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 232 t€ | 213 t€ | 188 t€ | 174 t€ |
| Främmande kapital | 377 t€ | 364 t€ | 314 t€ | 307 t€ |
Alla poster i bokslutet (57)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 890 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 67 € | 0 € | 2 309 € |
| Material och tjänster | 656 t€ | -485 t€ | -397 t€ | -316 t€ |
| Personalkostnader | 524 t€ | -560 t€ | -457 t€ | -419 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -17 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 187 t€ | -208 t€ | -131 t€ | -133 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 18 t€ | -5 251 € | 8 649 € | 8 188 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 6 410 € | -7 523 € | -7 491 € | -7 959 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | -13 t€ | 1 158 € | 229 € |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -456 € | -199 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 12 t€ | -13 t€ | 702 € | 30 € |
| Bestående aktiva | 88 t€ | 103 t€ | 82 t€ | 94 t€ |
| Omsättningstillgångar | 208 t€ | 208 t€ | 192 t€ | 192 t€ |
| Fordringar | 205 t€ | 166 t€ | 166 t€ | 144 t€ |
| Kassa och bank | 103 € | 158 € | 217 € | 2 247 € |
| Rörliga aktiva | 413 t€ | 374 t€ | 358 t€ | 338 t€ |
| Aktiva | 502 t€ | 477 t€ | 440 t€ | 432 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € |
| Eget kapital | 125 t€ | 113 t€ | 126 t€ | 125 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 145 t€ | 152 t€ | 126 t€ | 133 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 232 t€ | 213 t€ | 188 t€ | 174 t€ |
| Främmande kapital | 377 t€ | 364 t€ | 314 t€ | 307 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | 0 € | 1 874 € | 6 865 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 104 t€ | 117 t€ | 116 t€ | 116 t€ |
| Löner och arvoden | 417 t€ | -434 t€ | -359 t€ | -327 t€ |
| Andel av intresseföretagens vinst (förlust) | 2 025 € | 2 335 € | 1 390 € | 0 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 25 t€ | 27 t€ | 13 t€ | 29 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 145 t€ | 152 t€ | 124 t€ | 126 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 2 371 € | 5 469 € |
| Materiella tillgångar | 44 t€ | 59 t€ | 37 t€ | 50 t€ |
| Långfristiga fordringar | – | 0 € | 2 371 € | 5 469 € |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 49 € | 30 € | 1 236 € | 114 € |
| Avskrivningar enligt plan | 15 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -17 t€ |
| Varor under tillverkning | 51 t€ | 52 t€ | 38 t€ | 39 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 33 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 908 € | 908 € | 0 € | 153 € |
| Kortfristiga fordringar | 205 t€ | 166 t€ | 163 t€ | 139 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 64 t€ | 50 t€ | 66 t€ | 48 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | -1 100 € | 14 t€ | -900 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 28 t€ | -35 t€ | -34 t€ | -29 t€ |
| Passiva | 502 t€ | 477 t€ | 440 t€ | 432 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 580 t€ | -374 t€ | -358 t€ | -314 t€ |
| Pensionskostnader | 79 t€ | -91 t€ | -64 t€ | -63 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 124 t€ | 99 t€ | 94 t€ | 77 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 484 € | -9 888 € | -10 t€ | -8 073 € |
| Material och förnödenheter | 157 t€ | 156 t€ | 154 t€ | 153 t€ |
| Placeringar | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ |
| Köp av tjänster | 78 t€ | -112 t€ | -41 t€ | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 12 t€ | -13 t€ | 702 € | 30 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 367 € | 1 124 € | 1 318 € | 8 390 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 26 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 7 393 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 106 t€ | 95 t€ | 68 t€ | 68 t€ |
| Maskiner och inventarier | 44 t€ | 59 t€ | 37 t€ | 50 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 17 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga skulder till ägarintresseföretag | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Peltityöt Kuula Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen vvs-arbeten (1803 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Vichtis
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis