Suomen Urheilupyörä Oy är ett aktiebolag med hemort i Nokia, registrerat år 1975. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,8 M€ och rörelseresultatet 7 424 €; soliditet 83,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 205 t€ och inkomstskatterna 42 t€. Offentliga köpare köpte för 657 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Sivistys- Ja Tulevaisuuspalvelut (Forssa).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 2,6 M€ | 3,6 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ |
| Förändring i omsättning | -32,3 % | -27,4 % | 22,9 % | -6,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 4 291 € | 213 t€ | 590 t€ | 455 t€ | 496 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,2 % | 8,1 % | 16,3 % | 15,5 % | 15,8 % |
| Rörelseresultat | 7 424 € | 200 t€ | 587 t€ | 451 t€ | 491 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | 7,6 % | 16,2 % | 15,3 % | 15,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 23 t€ | 166 t€ | 476 t€ | 340 t€ | 391 t€ |
| Personalkostnader | -415 t€ | 498 t€ | 463 t€ | 406 t€ | 417 t€ |
| Soliditet | 83,7 % | 85,7 % | 89,7 % | 72,9 % | 72,3 % |
| Kassalikviditet | 0,72 | 1,14 | 3,71 | 1,41 | 1,73 |
| Current ratio | 4,14 | 4,32 | 8,82 | 3,36 | 3,62 |
| Relativ skuldsättning | 15,4 % | 9,5 % | 4,6 % | 13,5 % | 9,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 % | 11,0 % | 32,7 % | 32,0 % | 49,7 % |
| Balansomslutning | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 786 t€ |
| Kassa och bank | 84 t€ | 231 t€ | 585 t€ | 434 t€ | 475 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 2,6 M€ | 3,6 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 16 t€ | 12 t€ | 19 t€ | 9 504 € | 575 € |
| Material och tjänster | 1,1 M€ | -1,6 M€ | -2,3 M€ | -1,8 M€ | -1,9 M€ |
| Personalkostnader | 415 t€ | -498 t€ | -463 t€ | -406 t€ | -417 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 133 € | -13 t€ | -3 073 € | -4 097 € | -5 140 € |
| Övriga rörelsekostnader | 297 t€ | -294 t€ | -299 t€ | -297 t€ | -282 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 424 € | 200 t€ | 587 t€ | 451 t€ | 491 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -20 t€ | 1 684 € | 11 t€ | -21 t€ | 755 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 27 t€ | 201 t€ | 598 t€ | 430 t€ | 491 t€ |
| Inkomstskatt | 4 413 € | -36 t€ | -122 t€ | -90 t€ | -101 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 166 t€ | 476 t€ | 340 t€ | 391 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 818 t€ | 673 t€ | 144 t€ | 142 t€ | 32 t€ |
| Omsättningstillgångar | 712 t€ | 794 t€ | 856 t€ | 765 t€ | 551 t€ |
| Fordringar | 66 t€ | 55 t€ | 36 t€ | 117 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 84 t€ | 231 t€ | 585 t€ | 434 t€ | 475 t€ |
| Rörliga aktiva | 863 t€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 786 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 66 t€ | 0 € | 0 € | 3 865 € | 9 663 € |
| Korfristigt främmande kapital | 208 t€ | 250 t€ | 167 t€ | 392 t€ | 291 t€ |
| Främmande kapital | 274 t€ | 250 t€ | 167 t€ | 396 t€ | 301 t€ |
Alla poster i bokslutet (59)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 2,6 M€ | 3,6 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 16 t€ | 12 t€ | 19 t€ | 9 504 € | 575 € |
| Material och tjänster | 1,1 M€ | -1,6 M€ | -2,3 M€ | -1,8 M€ | -1,9 M€ |
| Personalkostnader | 415 t€ | -498 t€ | -463 t€ | -406 t€ | -417 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 133 € | -13 t€ | -3 073 € | -4 097 € | -5 140 € |
| Övriga rörelsekostnader | 297 t€ | -294 t€ | -299 t€ | -297 t€ | -282 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 424 € | 200 t€ | 587 t€ | 451 t€ | 491 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -20 t€ | 1 684 € | 11 t€ | -21 t€ | 755 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 27 t€ | 201 t€ | 598 t€ | 430 t€ | 491 t€ |
| Inkomstskatt | 4 413 € | -36 t€ | -122 t€ | -90 t€ | -101 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 166 t€ | 476 t€ | 340 t€ | 391 t€ |
| Bestående aktiva | 818 t€ | 673 t€ | 144 t€ | 142 t€ | 32 t€ |
| Omsättningstillgångar | 712 t€ | 794 t€ | 856 t€ | 765 t€ | 551 t€ |
| Fordringar | 66 t€ | 55 t€ | 36 t€ | 117 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 84 t€ | 231 t€ | 585 t€ | 434 t€ | 475 t€ |
| Rörliga aktiva | 863 t€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 786 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 66 t€ | 0 € | 0 € | 3 865 € | 9 663 € |
| Korfristigt främmande kapital | 208 t€ | 250 t€ | 167 t€ | 392 t€ | 291 t€ |
| Främmande kapital | 274 t€ | 250 t€ | 167 t€ | 396 t€ | 301 t€ |
| Förskottsbetalningar | – | – | – | 0 € | 44 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 13 t€ | 38 t€ | 36 t€ | 12 t€ | 24 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 626 t€ | 400 t€ | 0 € | – | – |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -2 270 € | -4 041 € | 11 t€ | -20 t€ | 0 € |
| Passiva | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 66 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 55 t€ | 44 t€ | 24 t€ | 106 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 23 t€ | 14 t€ | 8 502 € | 14 t€ | 7 549 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 22 t€ | 7 795 € | 381 € | 8 € | 1 238 € |
| Färdiga produkter | 452 t€ | 556 t€ | 514 t€ | 454 t€ | 326 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | 0 € | 3 865 € | 9 663 € |
| Maskiner och inventarier | 8 753 € | 39 t€ | 9 218 € | 12 t€ | 15 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 975 t€ | 720 t€ | 392 t€ |
| Fordringar hos ägarintresseföretag (investeringar) | – | 0 € | 2 808 € | 1 843 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 144 t€ | 166 t€ | 33 t€ | 315 t€ | 180 t€ |
| Löner och arvoden | 349 t€ | -405 t€ | -382 t€ | -338 t€ | -341 t€ |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 215 € | 215 € | 215 € | 215 € |
| Övriga aktier och andelar | 184 t€ | 233 t€ | 132 t€ | 127 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 331 € | 14 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 8 736 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 23 t€ | 166 t€ | 476 t€ | 340 t€ | 391 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 419 € | -2 238 € | -473 € | -1 356 € | -483 € |
| Långfristiga fordringar | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 30 t€ | 16 t€ | 260 € | 71 t€ | 68 € |
| Pensionskostnader | 54 t€ | -67 t€ | -61 t€ | -58 t€ | -61 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 13 t€ | -25 t€ | -20 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
| Köp av tjänster | 137 € | -32 € | -154 € | -300 € | -2 324 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 225 € | 168 € | 0 € | 258 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 987 t€ | -1,6 M€ | -2,4 M€ | -2,0 M€ | -2,2 M€ |
| Materiella tillgångar | 8 753 € | 39 t€ | 9 218 € | 12 t€ | 15 t€ |
| Material och förnödenheter | 261 t€ | 238 t€ | 341 t€ | 311 t€ | 181 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 19 t€ | 0 € | – | 0 € | 5 797 € |
| Avskrivningar enligt plan | 3 133 € | -13 t€ | -3 073 € | -4 097 € | -5 140 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 32 t€ | 46 t€ | 99 t€ | 65 t€ | 82 t€ |
| Immateriella rättigheter | 0 € | 215 € | 215 € | 215 € | 215 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 82 t€ | -61 t€ | 91 t€ | 259 t€ | 249 t€ |
| Placeringar | 809 t€ | 633 t€ | 135 t€ | 129 t€ | 17 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Suomen Urheilupyörä Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen detaljhandel med cyklar och övriga sport- och fritidsartiklar (309 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 6,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Nokia
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis