Ahjo Ventures Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 678 t€ och rörelseresultatet 202 t€; soliditet 94,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 371 t€ och inkomstskatterna 76 t€.
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 678 t€ | 554 t€ | 1,2 M€ | 127 t€ |
| Förändring i omsättning | 22,5 % | -55,7 % | 880,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 202 t€ | 365 t€ | 1,0 M€ | 124 t€ |
| Rörelsebidrag % | 29,8 % | 65,9 % | 80,8 % | 97,4 % |
| Rörelseresultat | 202 t€ | 365 t€ | 1,0 M€ | 124 t€ |
| Rörelsemarginal | 29,8 % | 65,9 % | 80,8 % | 97,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 158 t€ | 299 t€ | 840 t€ | 109 t€ |
| Soliditet | 94,2 % | 94,8 % | 91,5 % | 67,9 % |
| Kassalikviditet | 1,57 | – | 53,79 | 1,72 |
| Current ratio | 26,19 | – | 109,15 | 2,85 |
| Relativ skuldsättning | 15,6 % | 16,8 % | 11,3 % | 272,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,2 % | 17,7 % | 55,5 % | 15,0 % |
| Balansomslutning | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 732 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 167 t€ | 287 t€ | 170 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 678 t€ | 554 t€ | 1,2 M€ | 127 t€ |
| Material och tjänster | 469 t€ | -156 t€ | -235 t€ | -1 736 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | 0 € | -39 € |
| Övriga rörelsekostnader | 6 979 € | -33 t€ | -5 191 € | -1 535 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 202 t€ | 365 t€ | 1,0 M€ | 124 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 393 € | 6 574 € | 37 t€ | 13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 202 t€ | 371 t€ | 1,0 M€ | 137 t€ |
| Inkomstskatt | 43 t€ | -72 t€ | -207 t€ | -28 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 158 t€ | 299 t€ | 840 t€ | 109 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 960 t€ | 895 t€ | 570 t€ |
| Omsättningstillgångar | 717 t€ | 632 t€ | 385 t€ | 202 t€ |
| Fordringar | 10 t€ | 25 t€ | 87 t€ | 136 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 167 t€ | 287 t€ | 170 t€ |
| Rörliga aktiva | 763 t€ | 824 t€ | 759 t€ | 509 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 732 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 77 t€ | 93 t€ | 134 t€ | 168 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 29 t€ | 0 € | 6 957 € | 179 t€ |
| Främmande kapital | 106 t€ | 93 t€ | 141 t€ | 347 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 678 t€ | 554 t€ | 1,2 M€ | 127 t€ |
| Material och tjänster | 469 t€ | -156 t€ | -235 t€ | -1 736 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | 0 € | -39 € |
| Övriga rörelsekostnader | 6 979 € | -33 t€ | -5 191 € | -1 535 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 202 t€ | 365 t€ | 1,0 M€ | 124 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 393 € | 6 574 € | 37 t€ | 13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 202 t€ | 371 t€ | 1,0 M€ | 137 t€ |
| Inkomstskatt | 43 t€ | -72 t€ | -207 t€ | -28 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 158 t€ | 299 t€ | 840 t€ | 109 t€ |
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 960 t€ | 895 t€ | 570 t€ |
| Omsättningstillgångar | 717 t€ | 632 t€ | 385 t€ | 202 t€ |
| Fordringar | 10 t€ | 25 t€ | 87 t€ | 136 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 167 t€ | 287 t€ | 170 t€ |
| Rörliga aktiva | 763 t€ | 824 t€ | 759 t€ | 509 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 732 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 77 t€ | 93 t€ | 134 t€ | 168 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 29 t€ | 0 € | 6 957 € | 179 t€ |
| Främmande kapital | 106 t€ | 93 t€ | 141 t€ | 347 t€ |
| Köp av tjänster | 512 € | -166 € | -73 t€ | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 665 t€ | 614 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 101 € | 0 € | 0 € | 154 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 158 t€ | 299 t€ | 840 t€ | 109 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 369 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | – | – | 0 € | -39 € |
| Långfristiga skulder till ägarintresseföretag | 77 t€ | 93 t€ | 134 t€ | 168 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 554 t€ | -250 t€ | -346 t€ | -1 736 € |
| Fordringar hos ägarintresseföretag (investeringar) | 793 t€ | 690 t€ | 325 t€ | 0 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -85 t€ | 94 t€ | 183 t€ | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 159 € | 0 € | -1 753 € | -25 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 766 € | 6 574 € | 39 t€ | 13 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 717 t€ | 632 t€ | 385 t€ | 202 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | – | 0 € | 161 t€ | 161 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 23 t€ | 0 € | 6 957 € | 24 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 10 t€ | 25 t€ | 87 t€ | 136 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 9 645 € | 0 € | 0 € | 62 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 70 t€ | 70 t€ | 209 t€ | 209 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 465 € | 25 t€ | 87 t€ | 74 t€ |
| Placeringar | 1,1 M€ | 960 t€ | 895 t€ | 570 t€ |
| Passiva | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ahjo Ventures Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen diverse övrig stödverksamhet till företag (853 företag med beskattningsbar inkomst; median 14 t€, 26 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.