Tilitoimisto A-Palvelu Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 155 t€ och rörelseresultatet 26 t€; soliditet 80,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 51 t€ och inkomstskatterna 10 t€.
Helsingfors: 311 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 155 t€ | 168 t€ | 143 t€ | 143 t€ |
| Förändring i omsättning | -7,5 % | 17,0 % | 0,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 26 t€ | 49 t€ | -8 055 € | 15 t€ |
| Rörelsebidrag % | 17,0 % | 29,5 % | -5,6 % | 10,6 % |
| Rörelseresultat | 26 t€ | 49 t€ | -8 341 € | 15 t€ |
| Rörelsemarginal | 17,0 % | 29,5 % | -5,8 % | 10,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 23 t€ | 40 t€ | 13 t€ | 12 t€ |
| Personalkostnader | -30 t€ | 35 t€ | 76 t€ | 64 t€ |
| Soliditet | 80,1 % | 67,7 % | 68,8 % | 74,9 % |
| Kassalikviditet | 4,58 | 3,01 | 3,09 | 3,86 |
| Current ratio | 4,58 | 3,01 | 3,09 | 3,86 |
| Relativ skuldsättning | 27,6 % | 46,3 % | 42,1 % | 42,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,3 % | 24,7 % | 9,4 % | 6,8 % |
| Balansomslutning | 215 t€ | 240 t€ | 193 t€ | 241 t€ |
| Eget kapital | 173 t€ | 163 t€ | 133 t€ | 180 t€ |
| Kassa och bank | 104 t€ | 119 t€ | 110 t€ | 83 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 155 t€ | 168 t€ | 143 t€ | 143 t€ |
| Material och tjänster | 20 t€ | -18 t€ | -17 t€ | -12 t€ |
| Personalkostnader | 30 t€ | -35 t€ | -76 t€ | -64 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | 0 € | -286 € | -95 € |
| Övriga rörelsekostnader | 79 t€ | -65 t€ | -58 t€ | -51 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | 49 t€ | -8 341 € | 15 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 388 € | 1 123 € | 24 t€ | 541 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 29 t€ | 51 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Inkomstskatt | 5 770 € | -10 t€ | -3 375 € | -3 281 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 40 t€ | 13 t€ | 12 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 20 t€ | 6 672 € | 6 672 € | 7 709 € |
| Fordringar | 52 t€ | 114 t€ | 76 t€ | 99 t€ |
| Kassa och bank | 104 t€ | 119 t€ | 110 t€ | 83 t€ |
| Rörliga aktiva | 196 t€ | 234 t€ | 187 t€ | 233 t€ |
| Aktiva | 215 t€ | 240 t€ | 193 t€ | 241 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 173 t€ | 163 t€ | 133 t€ | 180 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 43 t€ | 78 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Främmande kapital | 43 t€ | 78 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 155 t€ | 168 t€ | 143 t€ | 143 t€ |
| Material och tjänster | 20 t€ | -18 t€ | -17 t€ | -12 t€ |
| Personalkostnader | 30 t€ | -35 t€ | -76 t€ | -64 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | 0 € | -286 € | -95 € |
| Övriga rörelsekostnader | 79 t€ | -65 t€ | -58 t€ | -51 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | 49 t€ | -8 341 € | 15 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 388 € | 1 123 € | 24 t€ | 541 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 29 t€ | 51 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Inkomstskatt | 5 770 € | -10 t€ | -3 375 € | -3 281 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 40 t€ | 13 t€ | 12 t€ |
| Bestående aktiva | 20 t€ | 6 672 € | 6 672 € | 7 709 € |
| Fordringar | 52 t€ | 114 t€ | 76 t€ | 99 t€ |
| Kassa och bank | 104 t€ | 119 t€ | 110 t€ | 83 t€ |
| Rörliga aktiva | 196 t€ | 234 t€ | 187 t€ | 233 t€ |
| Aktiva | 215 t€ | 240 t€ | 193 t€ | 241 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 173 t€ | 163 t€ | 133 t€ | 180 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 43 t€ | 78 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Främmande kapital | 43 t€ | 78 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Placeringar | 20 t€ | 6 672 € | 6 672 € | 6 672 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 859 € | 13 t€ | 15 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 12 t€ | 28 t€ | 25 t€ | 36 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 147 t€ | 120 t€ | 118 t€ | 166 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 135 € | 0 € | 0 € | 1 425 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 793 € | 2 327 € | 4 855 € | 1 835 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 49 t€ | 101 t€ | 62 t€ | 84 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 20 t€ | -18 t€ | -17 t€ | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 23 t€ | 40 t€ | 13 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 52 t€ | 114 t€ | 76 t€ | 99 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 804 € | -1 € | -162 € | -12 € |
| Materiella tillgångar | – | – | 0 € | 1 036 € |
| Löner och arvoden | 15 t€ | -20 t€ | -60 t€ | -46 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 28 t€ | 47 t€ | 31 t€ | 22 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 40 t€ | 0 € | 0 € | 51 t€ |
| Passiva | 215 t€ | 240 t€ | 193 t€ | 241 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 775 € | 810 € | 24 t€ | 41 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 204 € | -1 030 € | -1 502 € | -1 728 € |
| Övriga materiella tillgångar | – | – | 0 € | 750 € |
| Maskiner och inventarier | – | – | 0 € | 286 € |
| Finansiella värdepapper | 40 t€ | 0 € | 0 € | 51 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | – | 0 € | -286 € | -95 € |
| Övriga aktier och andelar | 20 t€ | 6 672 € | 6 672 € | 6 672 € |
| Pensionskostnader | 14 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -16 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 417 € | 314 € | 312 € | 511 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tilitoimisto A-Palvelu Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen redovisning och bokföring; skatterådgivning (2191 företag med beskattningsbar inkomst; median 13 t€, 4,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.