SM Fimac Oy, Ltd är ett aktiebolag med hemort i Kurikka, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 516 t€ och rörelseresultatet 13 t€; soliditet 36,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 4 319 € och inkomstskatterna 864 €. Offentliga köpare köpte för 134 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Kasvatuksen Ja Koulutuksen Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 516 t€ | 514 t€ | 557 t€ | 582 t€ |
| Förändring i omsättning | 0,4 % | -7,7 % | -4,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 8 286 € | 8 657 € | 12 t€ | 13 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,6 % | 1,7 % | 2,2 % | 2,2 % |
| Rörelseresultat | 13 t€ | 6 043 € | 9 262 € | 9 704 € |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 1,2 % | 1,7 % | 1,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 7 003 € | 1 915 € | 3 467 € | 5 355 € |
| Personalkostnader | -120 t€ | 121 t€ | 121 t€ | 117 t€ |
| Soliditet | 36,6 % | 41,6 % | 30,0 % | 40,7 % |
| Kassalikviditet | 0,47 | 0,24 | 0,85 | 0,62 |
| Current ratio | 2,28 | 1,93 | 1,86 | 2,07 |
| Relativ skuldsättning | 28,4 % | 23,2 % | 38,0 % | 23,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,3 % | 2,3 % | 3,8 % | 5,7 % |
| Balansomslutning | 231 t€ | 204 t€ | 302 t€ | 232 t€ |
| Eget kapital | 84 t€ | 85 t€ | 90 t€ | 95 t€ |
| Kassa och bank | 2 422 € | 1 786 € | 1 072 € | 832 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 516 t€ | 514 t€ | 557 t€ | 582 t€ |
| Material och tjänster | 265 t€ | -267 t€ | -308 t€ | -330 t€ |
| Personalkostnader | 120 t€ | -121 t€ | -121 t€ | -117 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 251 € | -2 614 € | -2 943 € | -3 341 € |
| Övriga rörelsekostnader | 114 t€ | -117 t€ | -116 t€ | -122 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 13 t€ | 6 043 € | 9 262 € | 9 704 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 670 € | -3 670 € | -4 932 € | -2 994 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 867 € | 2 373 € | 4 330 € | 6 710 € |
| Inkomstskatt | 1 864 € | -458 € | -864 € | -1 355 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 7 003 € | 1 915 € | 3 467 € | 5 355 € |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 39 t€ | 35 t€ | 38 t€ | 41 t€ |
| Omsättningstillgångar | 152 t€ | 148 t€ | 144 t€ | 134 t€ |
| Fordringar | 37 t€ | 19 t€ | 119 t€ | 57 t€ |
| Kassa och bank | 2 422 € | 1 786 € | 1 072 € | 832 € |
| Rörliga aktiva | 192 t€ | 169 t€ | 264 t€ | 191 t€ |
| Aktiva | 231 t€ | 204 t€ | 302 t€ | 232 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 84 t€ | 85 t€ | 90 t€ | 95 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 62 t€ | 32 t€ | 69 t€ | 45 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 84 t€ | 87 t€ | 142 t€ | 93 t€ |
| Främmande kapital | 146 t€ | 119 t€ | 211 t€ | 138 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 516 t€ | 514 t€ | 557 t€ | 582 t€ |
| Material och tjänster | 265 t€ | -267 t€ | -308 t€ | -330 t€ |
| Personalkostnader | 120 t€ | -121 t€ | -121 t€ | -117 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 251 € | -2 614 € | -2 943 € | -3 341 € |
| Övriga rörelsekostnader | 114 t€ | -117 t€ | -116 t€ | -122 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 13 t€ | 6 043 € | 9 262 € | 9 704 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 670 € | -3 670 € | -4 932 € | -2 994 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 867 € | 2 373 € | 4 330 € | 6 710 € |
| Inkomstskatt | 1 864 € | -458 € | -864 € | -1 355 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 7 003 € | 1 915 € | 3 467 € | 5 355 € |
| Bestående aktiva | 39 t€ | 35 t€ | 38 t€ | 41 t€ |
| Omsättningstillgångar | 152 t€ | 148 t€ | 144 t€ | 134 t€ |
| Fordringar | 37 t€ | 19 t€ | 119 t€ | 57 t€ |
| Kassa och bank | 2 422 € | 1 786 € | 1 072 € | 832 € |
| Rörliga aktiva | 192 t€ | 169 t€ | 264 t€ | 191 t€ |
| Aktiva | 231 t€ | 204 t€ | 302 t€ | 232 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 84 t€ | 85 t€ | 90 t€ | 95 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 62 t€ | 32 t€ | 69 t€ | 45 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 84 t€ | 87 t€ | 142 t€ | 93 t€ |
| Främmande kapital | 146 t€ | 119 t€ | 211 t€ | 138 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 18 t€ | 25 t€ | 31 t€ | 24 t€ |
| Passiva | 231 t€ | 204 t€ | 302 t€ | 232 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 62 t€ | 32 t€ | 69 t€ | 45 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 37 t€ | 19 t€ | 119 t€ | 57 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 941 € | 941 € | 941 € | 941 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 22 € | 206 € | 11 € | 16 € |
| Färdiga produkter | 152 t€ | 148 t€ | 144 t€ | 134 t€ |
| Maskiner och inventarier | 6 892 € | 1 540 € | 2 053 € | 2 737 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 69 t€ | 75 t€ | 79 t€ | 81 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 28 t€ | 28 t€ | 74 t€ | 40 t€ |
| Löner och arvoden | 113 t€ | -113 t€ | -113 t€ | -109 t€ |
| Immateriella tillgångar | 807 € | 807 € | 807 € | 807 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 36 t€ | 16 t€ | 101 t€ | 44 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 7 003 € | 1 915 € | 3 467 € | 5 355 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 692 € | -3 876 € | -4 943 € | -3 010 € |
| Pensionskostnader | 5 885 € | -5 938 € | -6 024 € | -6 073 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 709 € | 2 145 € | 17 t€ | 12 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 26 t€ | 28 t€ | 30 t€ | 32 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 954 € | -1 572 € | -1 831 € | -1 772 € |
| Köp av tjänster | 775 € | -1 810 € | -1 207 € | -619 € |
| Materiella tillgångar | 38 t€ | 34 t€ | 37 t€ | 40 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 268 t€ | -270 t€ | -317 t€ | -336 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 4 251 € | -2 614 € | -2 943 € | -3 341 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 37 t€ | 34 t€ | 37 t€ | 29 t€ |
| Immateriella rättigheter | 807 € | 807 € | 807 € | 807 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -4 144 € | 4 587 € | 10 t€ | 6 333 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör SM Fimac Oy, Ltd till den nedre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med elektriska hushållsmaskiner och hushållsapparater (95 företag med beskattningsbar inkomst; median 41 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kurikka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis