Polar Lights Tours Oy är ett aktiebolag med hemort i Kittilä, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2025 var omsättningen 2,2 M€ och rörelseresultatet 656 t€; soliditet 83,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 798 t€ och inkomstskatterna 162 t€. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,2 M€ | 2,3 M€ | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 179 t€ |
| Förändring i omsättning | -7,1 % | 47,4 % | 47,8 % | 500,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 790 t€ | 882 t€ | 683 t€ | 485 t€ | 33 t€ |
| Rörelsebidrag % | 36,3 % | 37,6 % | 42,9 % | 45,1 % | 18,4 % |
| Rörelseresultat | 656 t€ | 792 t€ | 597 t€ | 426 t€ | -28 t€ |
| Rörelsemarginal | 30,1 % | 33,8 % | 37,6 % | 39,6 % | -15,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 512 t€ | 633 t€ | 460 t€ | 345 t€ | -37 t€ |
| Personalkostnader | 528 t€ | 509 t€ | 347 t€ | 270 t€ | 93 t€ |
| Soliditet | 83,3 % | 84,5 % | 74,9 % | 68,7 % | 60,0 % |
| Kassalikviditet | 2,72 | 3,27 | 3,61 | 2,80 | 1,09 |
| Current ratio | 2,72 | 3,27 | 3,61 | 2,80 | 1,09 |
| Relativ skuldsättning | 22,2 % | 15,7 % | 29,0 % | 40,8 % | 230,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,2 % | 31,5 % | 33,4 % | 35,8 % | -6,0 % |
| Balansomslutning | 2,9 M€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Eget kapital | 2,4 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ | 964 t€ | 619 t€ |
| Kassa och bank | 944 t€ | 336 t€ | 180 t€ | 479 t€ | 55 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,2 M€ | 2,3 M€ | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 179 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 14 t€ | 51 t€ | 28 t€ | 106 t€ | 128 t€ |
| Material och tjänster | -319 t€ | -461 t€ | -218 t€ | -269 t€ | -88 t€ |
| Personalkostnader | -528 t€ | -509 t€ | -347 t€ | -270 t€ | -93 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -134 t€ | -90 t€ | -86 t€ | -59 t€ | -61 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -554 t€ | -542 t€ | -370 t€ | -157 t€ | -93 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 656 t€ | 792 t€ | 597 t€ | 426 t€ | -28 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -9 094 € | 3 396 € | -14 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 647 t€ | 796 t€ | 583 t€ | 414 t€ | -40 t€ |
| Inkomstskatt | -136 t€ | -162 t€ | -123 t€ | -68 t€ | 2 951 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 512 t€ | 633 t€ | 460 t€ | 345 t€ | -37 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 965 t€ | 906 t€ | 946 t€ |
| Fordringar | 71 t€ | 107 t€ | 94 t€ | 18 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 944 t€ | 336 t€ | 180 t€ | 479 t€ | 55 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,0 M€ | 761 t€ | 874 t€ | 497 t€ | 86 t€ |
| Aktiva | 2,9 M€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 096 € | 8 096 € | 8 096 € | 8 096 € | 8 096 € |
| Eget kapital | 2,4 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ | 964 t€ | 619 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 111 t€ | 137 t€ | 219 t€ | 261 t€ | 334 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 373 t€ | 232 t€ | 242 t€ | 178 t€ | 78 t€ |
| Främmande kapital | 484 t€ | 369 t€ | 461 t€ | 439 t€ | 412 t€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,2 M€ | 2,3 M€ | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 179 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 14 t€ | 51 t€ | 28 t€ | 106 t€ | 128 t€ |
| Material och tjänster | -319 t€ | -461 t€ | -218 t€ | -269 t€ | -88 t€ |
| Personalkostnader | -528 t€ | -509 t€ | -347 t€ | -270 t€ | -93 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -134 t€ | -90 t€ | -86 t€ | -59 t€ | -61 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -554 t€ | -542 t€ | -370 t€ | -157 t€ | -93 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 656 t€ | 792 t€ | 597 t€ | 426 t€ | -28 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -9 094 € | 3 396 € | -14 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 647 t€ | 796 t€ | 583 t€ | 414 t€ | -40 t€ |
| Inkomstskatt | -136 t€ | -162 t€ | -123 t€ | -68 t€ | 2 951 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 512 t€ | 633 t€ | 460 t€ | 345 t€ | -37 t€ |
| Bestående aktiva | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 965 t€ | 906 t€ | 946 t€ |
| Fordringar | 71 t€ | 107 t€ | 94 t€ | 18 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 944 t€ | 336 t€ | 180 t€ | 479 t€ | 55 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,0 M€ | 761 t€ | 874 t€ | 497 t€ | 86 t€ |
| Aktiva | 2,9 M€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 096 € | 8 096 € | 8 096 € | 8 096 € | 8 096 € |
| Eget kapital | 2,4 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ | 964 t€ | 619 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 111 t€ | 137 t€ | 219 t€ | 261 t€ | 334 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 373 t€ | 232 t€ | 242 t€ | 178 t€ | 78 t€ |
| Främmande kapital | 484 t€ | 369 t€ | 461 t€ | 439 t€ | 412 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 84 t€ | 25 t€ | 78 t€ | 17 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | – | 0 € | 291 € |
| Övriga materiella tillgångar | 975 € | 1 300 € | 1 734 € | 2 312 € | 0 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 33 t€ | 0 € | – | 0 € | 13 t€ |
| Passiva | 2,9 M€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 99 t€ | 115 t€ | 188 t€ | 261 t€ | 334 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 70 t€ | 106 t€ | 93 t€ | 17 t€ | 30 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 155 t€ | 155 t€ | 155 t€ | 155 t€ | 142 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 20 t€ | 46 t€ | 36 t€ | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 7 242 € | 21 t€ | 712 € | 11 € | 66 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 12 t€ | 21 t€ | 30 t€ | 0 € | – |
| Maskiner och inventarier | 146 t€ | 138 t€ | 148 t€ | 70 t€ | 75 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 910 t€ | 610 t€ | 648 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 110 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 13 t€ | 5 088 € |
| Löner och arvoden | -402 t€ | -358 t€ | -263 t€ | -204 t€ | -73 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 8 622 € | 657 t€ | 0 € | – | – |
| Immateriella tillgångar | 42 t€ | 8 028 € | 8 028 € | 8 028 € | 21 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 7 679 € | 5 685 € | 0 € | 1 322 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 512 t€ | 633 t€ | 460 t€ | 345 t€ | -37 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -16 t€ | -18 t€ | -15 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Långfristiga fordringar | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 50 t€ | 52 t€ | 51 t€ | 17 t€ | 29 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,5 M€ | 660 t€ | 652 t€ | 670 t€ | 708 t€ |
| Pensionskostnader | -106 t€ | -129 t€ | -57 t€ | -42 t€ | -12 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -20 t€ | -22 t€ | -27 t€ | -24 t€ | -8 481 € |
| Övriga värdepapper | 0 € | 318 t€ | 600 t€ | 0 € | – |
| Köp av tjänster | -246 t€ | -354 t€ | -127 t€ | -193 t€ | -27 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 957 t€ | 898 t€ | 924 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -73 t€ | -108 t€ | -91 t€ | -76 t€ | -61 t€ |
| Finansiella värdepapper | 0 € | 318 t€ | 600 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 117 t€ | 73 t€ | 73 t€ | 73 t€ | 49 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -134 t€ | -90 t€ | -86 t€ | -59 t€ | -61 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 62 t€ | 117 t€ | 73 t€ | 75 t€ | 3 005 € |
| Immateriella rättigheter | 8 028 € | 8 028 € | 8 028 € | 8 028 € | 8 028 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Polar Lights Tours Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen turist- och bokningsverksamhet (374 företag med beskattningsbar inkomst; median 17 t€, 46 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- KammiMuoniontie 955Anniskelu
Gratis månadslista: Kittilä
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis