Vaasan Suojaverho Oy är ett aktiebolag med hemort i Vasa, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 297 t€ och rörelseresultatet -3 674 €; soliditet 57,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 17 t€ och inkomstskatterna 3 441 €. Offentliga köpare köpte för 4 354 € av företaget åren 2025–2025; den största köparen är Museovirasto (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 297 t€ | 395 t€ | 447 t€ |
| Förändring i omsättning | -24,8 % | -11,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -19 t€ | 51 t€ | 19 t€ |
| Rörelsebidrag % | -6,3 % | 13,0 % | 4,3 % |
| Rörelseresultat | -3 674 € | 45 t€ | 14 t€ |
| Rörelsemarginal | -1,2 % | 11,3 % | 3,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -4 362 € | 41 t€ | 14 t€ |
| Personalkostnader | -82 t€ | 114 t€ | 119 t€ |
| Soliditet | 57,2 % | 83,8 % | 58,4 % |
| Kassalikviditet | 2,18 | 2,61 | 0,96 |
| Current ratio | 3,20 | 4,45 | 1,79 |
| Relativ skuldsättning | 19,7 % | 4,7 % | 8,7 % |
| Avkastning på eget kapital | -5,6 % | 42,8 % | 25,9 % |
| Balansomslutning | 137 t€ | 114 t€ | 94 t€ |
| Eget kapital | 78 t€ | 96 t€ | 55 t€ |
| Kassa och bank | 11 t€ | 27 t€ | 19 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 297 t€ | 395 t€ | 447 t€ |
| Material och tjänster | 156 t€ | -178 t€ | -244 t€ |
| Personalkostnader | 82 t€ | -114 t€ | -119 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -6 750 € | -4 976 € |
| Övriga rörelsekostnader | 48 t€ | -52 t€ | -64 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 674 € | 45 t€ | 14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 575 € | -185 € | -294 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -4 250 € | 44 t€ | 14 t€ |
| Inkomstskatt | 112 € | -3 441 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -4 362 € | 41 t€ | 14 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 56 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
| Omsättningstillgångar | 26 t€ | 34 t€ | 31 t€ |
| Fordringar | 44 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Kassa och bank | 11 t€ | 27 t€ | 19 t€ |
| Rörliga aktiva | 81 t€ | 83 t€ | 67 t€ |
| Aktiva | 137 t€ | 114 t€ | 94 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 78 t€ | 96 t€ | 55 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 33 t€ | 0 € | 1 731 € |
| Korfristigt främmande kapital | 25 t€ | 19 t€ | 37 t€ |
| Främmande kapital | 59 t€ | 19 t€ | 39 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 297 t€ | 395 t€ | 447 t€ |
| Material och tjänster | 156 t€ | -178 t€ | -244 t€ |
| Personalkostnader | 82 t€ | -114 t€ | -119 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -6 750 € | -4 976 € |
| Övriga rörelsekostnader | 48 t€ | -52 t€ | -64 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 674 € | 45 t€ | 14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 575 € | -185 € | -294 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -4 250 € | 44 t€ | 14 t€ |
| Inkomstskatt | 112 € | -3 441 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -4 362 € | 41 t€ | 14 t€ |
| Bestående aktiva | 56 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
| Omsättningstillgångar | 26 t€ | 34 t€ | 31 t€ |
| Fordringar | 44 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Kassa och bank | 11 t€ | 27 t€ | 19 t€ |
| Rörliga aktiva | 81 t€ | 83 t€ | 67 t€ |
| Aktiva | 137 t€ | 114 t€ | 94 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 78 t€ | 96 t€ | 55 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 33 t€ | 0 € | 1 731 € |
| Korfristigt främmande kapital | 25 t€ | 19 t€ | 37 t€ |
| Främmande kapital | 59 t€ | 19 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 9 417 € | 7 117 € | 18 t€ |
| Passiva | 137 t€ | 114 t€ | 94 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 44 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 821 € | 0 € | 1 474 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 11 € | -24 € | 1 € |
| Färdiga produkter | 26 t€ | 34 t€ | 31 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 33 t€ | 0 € | 1 731 € |
| Maskiner och inventarier | 42 t€ | 18 t€ | 12 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 80 t€ | 52 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 16 t€ | 7 996 € | 18 t€ |
| Löner och arvoden | 71 t€ | -93 t€ | -95 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 740 € | 740 € | 740 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 41 t€ | 21 t€ | 15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -4 362 € | 41 t€ | 14 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 661 € | -261 € | -475 € |
| Pensionskostnader | 7 289 € | -17 t€ | -17 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 743 € | 1 153 € | 0 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 12 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 3 322 € | -4 709 € | -7 039 € |
| Köp av tjänster | 10 t€ | -12 t€ | -52 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 75 € | 100 € | 180 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 138 t€ | -170 t€ | -191 t€ |
| Materiella tillgångar | 55 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 892 € |
| Avskrivningar enligt plan | 15 t€ | -6 750 € | -4 976 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 3 441 € | 589 € |
| Placeringar | 740 € | 740 € | 740 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 8 216 € | 3 124 € | -1 028 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Vaasan Suojaverho Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen tillverkning av hushållstextilier och andra sydda inredningsartiklar (58 företag med beskattningsbar inkomst; median 28 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Vasa
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis