Hollolan Sähköautomatiikka Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,7 M€ och rörelseresultatet 387 t€; soliditet 77,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 124 t€ och inkomstskatterna 25 t€. Offentliga köpare köpte för 14 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Ilmatieteen laitos (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,7 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ | 3,0 M€ | 1,9 M€ |
| Förändring i omsättning | 31,1 % | -10,5 % | -24,2 % | 57,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 323 t€ | 44 t€ | 179 t€ | 421 t€ | 163 t€ |
| Rörelsebidrag % | 12,1 % | 2,2 % | 7,8 % | 14,0 % | 8,5 % |
| Rörelseresultat | 387 t€ | 109 t€ | 132 t€ | 374 t€ | 124 t€ |
| Rörelsemarginal | 14,4 % | 5,3 % | 5,8 % | 12,4 % | 6,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 317 t€ | 100 t€ | 116 t€ | 303 t€ | 102 t€ |
| Personalkostnader | -829 t€ | -753 t€ | 597 t€ | 814 t€ | 527 t€ |
| Soliditet | 77,4 % | 77,2 % | 83,6 % | 74,8 % | 81,4 % |
| Kassalikviditet | 2,26 | 1,40 | 3,06 | 2,03 | 1,50 |
| Current ratio | 3,20 | 2,18 | 4,50 | 2,86 | 2,71 |
| Relativ skuldsättning | 14,3 % | 15,6 % | 9,1 % | 11,5 % | 9,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,2 % | 9,2 % | 10,9 % | 29,4 % | 12,9 % |
| Balansomslutning | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 790 t€ |
| Kassa och bank | 909 t€ | 554 t€ | 491 t€ | 632 t€ | 308 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,7 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ | 3,0 M€ | 1,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 8 844 € | 8 990 € | 12 t€ | 9 410 € |
| Material och tjänster | 1,2 M€ | 987 t€ | -1,4 M€ | -1,6 M€ | -1,1 M€ |
| Personalkostnader | 829 t€ | 753 t€ | -597 t€ | -814 t€ | -527 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 64 t€ | 65 t€ | -48 t€ | -47 t€ | -39 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 171 t€ | 139 t€ | -165 t€ | -172 t€ | -159 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 387 t€ | 109 t€ | 132 t€ | 374 t€ | 124 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -11 t€ | -15 t€ | 11 t€ | 4 526 € | 4 041 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 398 t€ | 125 t€ | 143 t€ | 379 t€ | 128 t€ |
| Inkomstskatt | 81 t€ | 25 t€ | -27 t€ | -76 t€ | -25 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 317 t€ | 100 t€ | 116 t€ | 303 t€ | 102 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 353 t€ | 379 t€ | 335 t€ | 345 t€ | 339 t€ |
| Omsättningstillgångar | 406 t€ | 459 t€ | 300 t€ | 304 t€ | 319 t€ |
| Fordringar | 75 t€ | 277 t€ | 145 t€ | 118 t€ | 89 t€ |
| Kassa och bank | 909 t€ | 554 t€ | 491 t€ | 632 t€ | 308 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 936 t€ | 1,1 M€ | 715 t€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 790 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 435 t€ | 592 t€ | 208 t€ | 369 t€ | 264 t€ |
| Främmande kapital | 435 t€ | 592 t€ | 208 t€ | 369 t€ | 264 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,7 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ | 3,0 M€ | 1,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 8 844 € | 8 990 € | 12 t€ | 9 410 € |
| Material och tjänster | 1,2 M€ | 987 t€ | -1,4 M€ | -1,6 M€ | -1,1 M€ |
| Personalkostnader | 829 t€ | 753 t€ | -597 t€ | -814 t€ | -527 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 64 t€ | 65 t€ | -48 t€ | -47 t€ | -39 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 171 t€ | 139 t€ | -165 t€ | -172 t€ | -159 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 387 t€ | 109 t€ | 132 t€ | 374 t€ | 124 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -11 t€ | -15 t€ | 11 t€ | 4 526 € | 4 041 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 398 t€ | 125 t€ | 143 t€ | 379 t€ | 128 t€ |
| Inkomstskatt | 81 t€ | 25 t€ | -27 t€ | -76 t€ | -25 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 317 t€ | 100 t€ | 116 t€ | 303 t€ | 102 t€ |
| Bestående aktiva | 353 t€ | 379 t€ | 335 t€ | 345 t€ | 339 t€ |
| Omsättningstillgångar | 406 t€ | 459 t€ | 300 t€ | 304 t€ | 319 t€ |
| Fordringar | 75 t€ | 277 t€ | 145 t€ | 118 t€ | 89 t€ |
| Kassa och bank | 909 t€ | 554 t€ | 491 t€ | 632 t€ | 308 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 936 t€ | 1,1 M€ | 715 t€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 790 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 435 t€ | 592 t€ | 208 t€ | 369 t€ | 264 t€ |
| Främmande kapital | 435 t€ | 592 t€ | 208 t€ | 369 t€ | 264 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | – | – | 1 720 € | 3 440 € | 5 160 € |
| Placeringar | 1 093 € | 1 093 € | 1 093 € | 1 093 € | 1 093 € |
| Avskrivningar enligt plan | 64 t€ | 65 t€ | -48 t€ | -47 t€ | -39 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 74 t€ | 191 t€ | 139 t€ | 92 t€ | 68 t€ |
| Pensionskostnader | 101 t€ | 109 t€ | -108 t€ | -114 t€ | -114 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 317 t€ | 100 t€ | 116 t€ | 303 t€ | 102 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1 676 € | 1 600 € | 2 000 € | 4 000 € | 4 000 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 16 € | 0 € | -22 € | -99 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 1 093 € | 1 093 € | 1 093 € | 1 093 € | 1 093 € |
| Kortfristiga fordringar | 75 t€ | 277 t€ | 145 t€ | 118 t€ | 89 t€ |
| Passiva | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 53 t€ | -159 t€ | -3 200 € | -764 € | 111 t€ |
| Löner och arvoden | 626 t€ | 585 t€ | -442 t€ | -666 t€ | -410 t€ |
| Köp av tjänster | 10 t€ | 3 817 € | -4 098 € | 0 € | – |
| Kortfristiga erhållna förskott | 53 t€ | 273 t€ | 0 € | 22 t€ | 84 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 101 t€ | 59 t€ | -48 t€ | -34 t€ | -3 370 € |
| Materiella tillgångar | 352 t€ | 378 t€ | 334 t€ | 344 t€ | 338 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 7 755 € | 8 249 € | 22 t€ | 12 t€ | 83 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 184 t€ | 139 t€ | 65 t€ | 220 t€ | 51 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 € | 57 t€ | 4 971 € | 30 € | 6 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 9 344 € | 14 t€ | 9 224 € | 625 € | 41 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 191 t€ | 172 t€ | 121 t€ | 115 t€ | 46 t€ |
| Förskottsbetalningar | – | – | – | 0 € | 14 t€ |
| Material och förnödenheter | 406 t€ | 459 t€ | 300 t€ | 304 t€ | 304 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,2 M€ | 1,1 M€ | -1,3 M€ | -1,6 M€ | -1,2 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 955 € | 29 t€ | 645 € | 26 t€ | 20 t€ |
| Maskiner och inventarier | 124 t€ | 137 t€ | 91 t€ | 84 t€ | 61 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 187 t€ | 199 t€ | 200 t€ | 215 t€ | 231 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 989 t€ | 975 t€ | 945 t€ | 724 t€ | 685 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 4 € | 1 081 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 41 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 41 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Hollolan Sähköautomatiikka Oy till den övre halvan inom näringsgrenen partihandel med elartiklar (161 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Lahtis
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis