Tapiolan Silmälasimarket Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 415 t€ och rörelseresultatet 76 t€; soliditet 82,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 108 t€ och inkomstskatterna 22 t€. Offentliga köpare köpte för 287 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Valtion taloudellinen tutkimuskeskus (Valtiovarainministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 415 t€ | 437 t€ | 401 t€ |
| Förändring i omsättning | -5,0 % | 8,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 78 t€ | 115 t€ | 94 t€ |
| Rörelsebidrag % | 18,7 % | 26,2 % | 23,5 % |
| Rörelseresultat | 76 t€ | 108 t€ | 87 t€ |
| Rörelsemarginal | 18,4 % | 24,8 % | 21,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 61 t€ | 86 t€ | 67 t€ |
| Personalkostnader | 92 t€ | 71 t€ | 76 t€ |
| Soliditet | 82,7 % | 81,7 % | 74,6 % |
| Kassalikviditet | 4,03 | 4,10 | 2,78 |
| Current ratio | 5,68 | 5,31 | 3,82 |
| Relativ skuldsättning | 9,4 % | 9,0 % | 11,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 32,5 % | 48,8 % | 51,4 % |
| Balansomslutning | 226 t€ | 216 t€ | 174 t€ |
| Eget kapital | 187 t€ | 176 t€ | 130 t€ |
| Kassa och bank | 134 t€ | 142 t€ | 92 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 415 t€ | 437 t€ | 401 t€ |
| Material och tjänster | -138 t€ | -149 t€ | -141 t€ |
| Personalkostnader | -92 t€ | -71 t€ | -76 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 291 € | -6 184 € | -6 757 € |
| Övriga rörelsekostnader | -107 t€ | -103 t€ | -90 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 76 t€ | 108 t€ | 87 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -290 € | -894 € | -3 786 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 76 t€ | 108 t€ | 84 t€ |
| Inkomstskatt | -15 t€ | -22 t€ | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 61 t€ | 86 t€ | 67 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4 090 € | 5 759 € | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 64 t€ | 48 t€ | 44 t€ |
| Fordringar | 24 t€ | 20 t€ | 27 t€ |
| Kassa och bank | 134 t€ | 142 t€ | 92 t€ |
| Rörliga aktiva | 222 t€ | 210 t€ | 162 t€ |
| Aktiva | 226 t€ | 216 t€ | 174 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 187 t€ | 176 t€ | 130 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 1 666 € |
| Korfristigt främmande kapital | 39 t€ | 40 t€ | 43 t€ |
| Främmande kapital | 39 t€ | 40 t€ | 44 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 415 t€ | 437 t€ | 401 t€ |
| Material och tjänster | -138 t€ | -149 t€ | -141 t€ |
| Personalkostnader | -92 t€ | -71 t€ | -76 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 291 € | -6 184 € | -6 757 € |
| Övriga rörelsekostnader | -107 t€ | -103 t€ | -90 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 76 t€ | 108 t€ | 87 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -290 € | -894 € | -3 786 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 76 t€ | 108 t€ | 84 t€ |
| Inkomstskatt | -15 t€ | -22 t€ | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 61 t€ | 86 t€ | 67 t€ |
| Bestående aktiva | 4 090 € | 5 759 € | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 64 t€ | 48 t€ | 44 t€ |
| Fordringar | 24 t€ | 20 t€ | 27 t€ |
| Kassa och bank | 134 t€ | 142 t€ | 92 t€ |
| Rörliga aktiva | 222 t€ | 210 t€ | 162 t€ |
| Aktiva | 226 t€ | 216 t€ | 174 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 187 t€ | 176 t€ | 130 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 1 666 € |
| Korfristigt främmande kapital | 39 t€ | 40 t€ | 43 t€ |
| Främmande kapital | 39 t€ | 40 t€ | 44 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -10 t€ | -10 t€ | -11 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -378 € | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 120 € | 0 € | 140 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 14 t€ | 15 t€ | 11 t€ |
| Materiella tillgångar | 3 872 € | 5 163 € | 6 884 € |
| Pensionskostnader | -14 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 1 666 € | 10 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 17 t€ | 3 663 € | 2 775 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 1 666 € |
| Passiva | 226 t€ | 216 t€ | 174 t€ |
| Maskiner och inventarier | 3 872 € | 5 163 € | 6 884 € |
| Köp av tjänster | 0 € | -1 008 € | 0 € |
| Löner och arvoden | -68 t€ | -47 t€ | -51 t€ |
| Immateriella tillgångar | – | 0 € | 4 463 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 124 t€ | 88 t€ | 61 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | 0 € | -67 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 9 191 € | 4 634 € | 11 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -155 t€ | -151 t€ | -144 t€ |
| Placeringar | 218 € | 596 € | 596 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 609 € | 1 451 € | 1 844 € |
| Övriga aktier och andelar | 218 € | 596 € | 596 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 61 t€ | 86 t€ | 67 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 745 € | 9 964 € | 6 707 € |
| Övriga immateriella tillgångar | – | 0 € | 4 463 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -211 € | -1 074 € | -3 858 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 180 € | 180 € | 0 € |
| Material och förnödenheter | 64 t€ | 48 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 17 t€ | 13 t€ | 15 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -1 291 € | -6 184 € | -6 757 € |
| Kortfristiga fordringar | 24 t€ | 20 t€ | 27 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tapiolan Silmälasimarket Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen detaljhandel med optiska medicinska artiklar (164 företag med beskattningsbar inkomst; median 42 t€, 2,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Esbo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis