ONNI Erikoishammasteknikot Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,7 M€ och rörelseresultatet 21 t€; soliditet 5,4 %. Offentliga köpare köpte för 116 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki). Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser. Senaste anteckning i handelsregistret: byte av verkställande direktör 27.10.2026.
Helsingfors: 341 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 883 t€ |
| Förändring i omsättning | 87,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 11 t€ | -5 998 € |
| Rörelsebidrag % | 0,7 % | -0,7 % |
| Rörelseresultat | 21 t€ | 790 € |
| Rörelsemarginal | 1,3 % | 0,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 2 139 € | -4 060 € |
| Personalkostnader | -569 t€ | -314 t€ |
| Soliditet | 5,4 % | 7,0 % |
| Kassalikviditet | 0,47 | 0,38 |
| Current ratio | 0,86 | 0,97 |
| Relativ skuldsättning | 12,2 % | 14,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,7 % | -43,5 % |
| Balansomslutning | 213 t€ | 134 t€ |
| Eget kapital | 11 t€ | 9 323 € |
| Kassa och bank | 31 t€ | 4 006 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 883 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 420 € | 4 000 € |
| Material och tjänster | 705 t€ | 291 t€ |
| Personalkostnader | 569 t€ | 314 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 10 t€ | 6 788 € |
| Övriga rörelsekostnader | 361 t€ | 275 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 21 t€ | 790 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 t€ | 4 849 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 374 € | -4 060 € |
| Inkomstskatt | 1 236 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 139 € | -4 060 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 59 t€ | 19 t€ |
| Omsättningstillgångar | 69 t€ | 70 t€ |
| Fordringar | 54 t€ | 41 t€ |
| Kassa och bank | 31 t€ | 4 006 € |
| Rörliga aktiva | 154 t€ | 115 t€ |
| Aktiva | 213 t€ | 134 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 3 000 € |
| Eget kapital | 11 t€ | 9 323 € |
| Långfristigt främmande kapital | 22 t€ | 5 932 € |
| Korfristigt främmande kapital | 179 t€ | 119 t€ |
| Främmande kapital | 202 t€ | 125 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 883 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 420 € | 4 000 € |
| Material och tjänster | 705 t€ | 291 t€ |
| Personalkostnader | 569 t€ | 314 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 10 t€ | 6 788 € |
| Övriga rörelsekostnader | 361 t€ | 275 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 21 t€ | 790 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 t€ | 4 849 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 374 € | -4 060 € |
| Inkomstskatt | 1 236 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 139 € | -4 060 € |
| Bestående aktiva | 59 t€ | 19 t€ |
| Omsättningstillgångar | 69 t€ | 70 t€ |
| Fordringar | 54 t€ | 41 t€ |
| Kassa och bank | 31 t€ | 4 006 € |
| Rörliga aktiva | 154 t€ | 115 t€ |
| Aktiva | 213 t€ | 134 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 3 000 € |
| Eget kapital | 11 t€ | 9 323 € |
| Långfristigt främmande kapital | 22 t€ | 5 932 € |
| Korfristigt främmande kapital | 179 t€ | 119 t€ |
| Främmande kapital | 202 t€ | 125 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 51 t€ | 40 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 244 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 10 t€ | 6 788 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 15 t€ | 21 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 6 323 € | 10 t€ |
| Passiva | 213 t€ | 134 t€ |
| Immateriella tillgångar | 42 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 360 € | 10 € |
| Kortfristiga fordringar | 54 t€ | 41 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 92 t€ | 41 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 80 t€ | 43 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 41 t€ | 29 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 423 € | -9 640 € |
| Pensionskostnader | 80 t€ | 41 t€ |
| Köp av tjänster | 623 t€ | 258 t€ |
| Maskiner och inventarier | 17 t€ | 19 t€ |
| Färdiga produkter | 69 t€ | 70 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 22 t€ | 5 932 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 21 t€ | 18 t€ |
| Materiella tillgångar | 17 t€ | 19 t€ |
| Goodwill | 42 t€ | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 13 t€ | 5 509 € |
| Löner och arvoden | 475 t€ | 268 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 12 t€ | 11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 2 139 € | -4 060 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 18 t€ | 4 859 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Händelser i handelsregistret
- Byte av verkställande direktör
- Branschen ändrades
Vunna offentliga upphandlingar
- Jälki-ilmoitus, HammaslaboratoriopalvelutEtelä-Savon hyvinvointialue2,0 M€