A.V.A.S-Apuvälineet Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 80 t€ och rörelseresultatet -4 663 €; soliditet 56,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 4 842 € och inkomstskatterna 968 €. Offentliga köpare köpte för 197 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 80 t€ | 96 t€ | 88 t€ | 82 t€ | 85 t€ |
| Förändring i omsättning | -16,0 % | 9,0 % | 7,1 % | -3,4 % | – |
| Rörelsebidrag | -6 013 € | 6 287 € | 8 258 € | 7 176 € | 9 742 € |
| Rörelsebidrag % | -7,5 % | 6,6 % | 9,4 % | 8,8 % | 11,5 % |
| Rörelseresultat | -4 663 € | 4 728 € | 5 778 € | 5 676 € | 8 242 € |
| Rörelsemarginal | -5,8 % | 4,9 % | 6,6 % | 6,9 % | 9,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -4 757 € | 3 584 € | 3 925 € | 2 343 € | 5 018 € |
| Personalkostnader | -35 t€ | 46 t€ | 40 t€ | 37 t€ | 34 t€ |
| Soliditet | 56,1 % | 50,6 % | 48,2 % | 34,8 % | 31,7 % |
| Kassalikviditet | 0,65 | 0,95 | 0,65 | 0,48 | 0,31 |
| Current ratio | 1,64 | 1,59 | 1,39 | 1,03 | 0,87 |
| Relativ skuldsättning | 14,2 % | 20,7 % | 21,3 % | 30,8 % | 28,3 % |
| Avkastning på eget kapital | -32,6 % | 17,7 % | 22,6 % | 17,4 % | 45,1 % |
| Balansomslutning | 26 t€ | 40 t€ | 36 t€ | 39 t€ | 35 t€ |
| Eget kapital | 15 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 4 880 € | 8 930 € | 4 748 € | 4 559 € | 3 066 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 80 t€ | 96 t€ | 88 t€ | 82 t€ | 85 t€ |
| Material och tjänster | 23 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -16 t€ |
| Personalkostnader | 35 t€ | -46 t€ | -40 t€ | -37 t€ | -34 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 350 € | -1 560 € | -2 480 € | -1 500 € | -1 500 € |
| Övriga rörelsekostnader | 26 t€ | -29 t€ | -26 t€ | -25 t€ | -24 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -4 663 € | 4 728 € | 5 778 € | 5 676 € | 8 242 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 28 € | -183 € | -1 653 € | -3 333 € | -3 224 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -4 691 € | 4 545 € | 4 125 € | 2 343 € | 5 018 € |
| Inkomstskatt | 67 € | -960 € | -200 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -4 757 € | 3 584 € | 3 925 € | 2 343 € | 5 018 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 7 258 € | 8 608 € | 10 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Omsättningstillgångar | 11 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 13 t€ |
| Fordringar | 2 523 € | 9 889 € | 7 417 € | 7 569 € | 4 473 € |
| Kassa och bank | 4 880 € | 8 930 € | 4 748 € | 4 559 € | 3 066 € |
| Rörliga aktiva | 19 t€ | 31 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 21 t€ |
| Aktiva | 26 t€ | 40 t€ | 36 t€ | 39 t€ | 35 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 15 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 11 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 24 t€ |
| Främmande kapital | 11 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 24 t€ |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 80 t€ | 96 t€ | 88 t€ | 82 t€ | 85 t€ |
| Material och tjänster | 23 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -16 t€ |
| Personalkostnader | 35 t€ | -46 t€ | -40 t€ | -37 t€ | -34 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 350 € | -1 560 € | -2 480 € | -1 500 € | -1 500 € |
| Övriga rörelsekostnader | 26 t€ | -29 t€ | -26 t€ | -25 t€ | -24 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -4 663 € | 4 728 € | 5 778 € | 5 676 € | 8 242 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 28 € | -183 € | -1 653 € | -3 333 € | -3 224 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -4 691 € | 4 545 € | 4 125 € | 2 343 € | 5 018 € |
| Inkomstskatt | 67 € | -960 € | -200 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -4 757 € | 3 584 € | 3 925 € | 2 343 € | 5 018 € |
| Bestående aktiva | 7 258 € | 8 608 € | 10 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Omsättningstillgångar | 11 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 13 t€ |
| Fordringar | 2 523 € | 9 889 € | 7 417 € | 7 569 € | 4 473 € |
| Kassa och bank | 4 880 € | 8 930 € | 4 748 € | 4 559 € | 3 066 € |
| Rörliga aktiva | 19 t€ | 31 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 21 t€ |
| Aktiva | 26 t€ | 40 t€ | 36 t€ | 39 t€ | 35 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 15 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 11 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 24 t€ |
| Främmande kapital | 11 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 592 € | 11 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 12 t€ |
| Passiva | 26 t€ | 40 t€ | 36 t€ | 39 t€ | 35 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 2 523 € | 9 889 € | 7 417 € | 7 569 € | 4 473 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 523 € | 3 785 € | 4 547 € | 5 523 € | 2 523 € |
| Färdiga produkter | 11 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 13 t€ |
| Maskiner och inventarier | 7 258 € | 8 608 € | 10 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 11 t€ | 8 287 € | 5 063 € | 2 719 € | -2 298 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 827 € | 6 792 € | 3 389 € | 6 533 € | 9 760 € |
| Löner och arvoden | 28 t€ | -40 t€ | -34 t€ | -31 t€ | -29 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 6 105 € | 2 719 € | 1 896 € | 1 801 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -4 757 € | 3 584 € | 3 925 € | 2 343 € | 5 018 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 28 € | -183 € | -1 653 € | -3 333 € | -3 224 € |
| Pensionskostnader | 4 955 € | -4 457 € | -4 887 € | -4 351 € | -4 236 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | 0 € | 150 € | 150 € | 150 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 367 € | -1 371 € | -1 206 € | -1 176 € | -1 189 € |
| Materiella tillgångar | 7 258 € | 8 608 € | 10 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 21 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -16 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 1 350 € | -1 560 € | -2 480 € | -1 500 € | -1 500 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 2 150 € | 2 000 € | 1 800 € | 1 800 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 283 € | -1 142 € | -193 € | 504 € | -47 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör A.V.A.S-Apuvälineet Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen partihandel med medicinska artiklar (201 företag med beskattningsbar inkomst; median 133 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Vanda
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis