LSH-Juhlatalo Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 928 t€ och rörelseresultatet -51 t€; soliditet 63,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 14 t€ och inkomstskatterna 2 738 €. Det har 2 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 928 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Förändring i omsättning | -14,4 % | 2,0 % | -5,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -56 t€ | 7 437 € | 30 t€ | 87 t€ |
| Rörelsebidrag % | -6,0 % | 0,7 % | 2,9 % | 7,7 % |
| Rörelseresultat | -51 t€ | 14 t€ | 28 t€ | 84 t€ |
| Rörelsemarginal | -5,5 % | 1,3 % | 2,7 % | 7,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -52 t€ | 9 381 € | 22 t€ | 67 t€ |
| Personalkostnader | -462 t€ | -514 t€ | 487 t€ | 520 t€ |
| Soliditet | 63,1 % | 70,7 % | 73,9 % | 70,8 % |
| Kassalikviditet | 1,88 | 2,44 | 2,87 | 2,72 |
| Current ratio | 2,06 | 2,64 | 3,08 | 2,86 |
| Relativ skuldsättning | 12,3 % | 9,6 % | 8,2 % | 10,7 % |
| Avkastning på eget kapital | -26,7 % | 3,7 % | 8,9 % | 22,9 % |
| Balansomslutning | 309 t€ | 357 t€ | 335 t€ | 413 t€ |
| Eget kapital | 195 t€ | 252 t€ | 247 t€ | 292 t€ |
| Kassa och bank | 135 t€ | 160 t€ | 162 t€ | 221 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 928 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Material och tjänster | 389 t€ | 423 t€ | -400 t€ | -410 t€ |
| Personalkostnader | 462 t€ | 514 t€ | -487 t€ | -520 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 589 € | 6 119 € | -2 110 € | -2 813 € |
| Övriga rörelsekostnader | 124 t€ | 127 t€ | -145 t€ | -110 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -51 t€ | 14 t€ | 28 t€ | 84 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 195 € | -28 € | 42 € | -6 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -51 t€ | 14 t€ | 28 t€ | 84 t€ |
| Inkomstskatt | 824 € | 4 202 € | -6 080 € | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -52 t€ | 9 381 € | 22 t€ | 67 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 74 t€ | 78 t€ | 66 t€ | 68 t€ |
| Omsättningstillgångar | 21 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 17 t€ |
| Fordringar | 80 t€ | 97 t€ | 89 t€ | 107 t€ |
| Kassa och bank | 135 t€ | 160 t€ | 162 t€ | 221 t€ |
| Rörliga aktiva | 235 t€ | 279 t€ | 268 t€ | 344 t€ |
| Aktiva | 309 t€ | 357 t€ | 335 t€ | 413 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 027 € | 3 027 € | 3 027 € | 3 027 € |
| Eget kapital | 195 t€ | 252 t€ | 247 t€ | 292 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 114 t€ | 106 t€ | 87 t€ | 120 t€ |
| Främmande kapital | 114 t€ | 106 t€ | 87 t€ | 120 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 928 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Material och tjänster | 389 t€ | 423 t€ | -400 t€ | -410 t€ |
| Personalkostnader | 462 t€ | 514 t€ | -487 t€ | -520 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 589 € | 6 119 € | -2 110 € | -2 813 € |
| Övriga rörelsekostnader | 124 t€ | 127 t€ | -145 t€ | -110 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -51 t€ | 14 t€ | 28 t€ | 84 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 195 € | -28 € | 42 € | -6 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -51 t€ | 14 t€ | 28 t€ | 84 t€ |
| Inkomstskatt | 824 € | 4 202 € | -6 080 € | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -52 t€ | 9 381 € | 22 t€ | 67 t€ |
| Bestående aktiva | 74 t€ | 78 t€ | 66 t€ | 68 t€ |
| Omsättningstillgångar | 21 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 17 t€ |
| Fordringar | 80 t€ | 97 t€ | 89 t€ | 107 t€ |
| Kassa och bank | 135 t€ | 160 t€ | 162 t€ | 221 t€ |
| Rörliga aktiva | 235 t€ | 279 t€ | 268 t€ | 344 t€ |
| Aktiva | 309 t€ | 357 t€ | 335 t€ | 413 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 027 € | 3 027 € | 3 027 € | 3 027 € |
| Eget kapital | 195 t€ | 252 t€ | 247 t€ | 292 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 114 t€ | 106 t€ | 87 t€ | 120 t€ |
| Främmande kapital | 114 t€ | 106 t€ | 87 t€ | 120 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 376 t€ | 423 t€ | -394 t€ | -408 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 4 589 € | 6 119 € | -2 110 € | -2 813 € |
| Pensionskostnader | 80 t€ | 82 t€ | -82 t€ | -86 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 40 t€ | 56 t€ | 48 t€ | 64 t€ |
| Materiella tillgångar | 14 t€ | 18 t€ | 6 330 € | 8 440 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 0 € | 1 133 € | – | – |
| Löner och arvoden | 364 t€ | 415 t€ | -384 t€ | -415 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 10 t€ | 4 505 € | 4 505 € | 4 505 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 836 € | 4 703 € | 21 t€ | 2 947 € |
| Övriga aktier och andelar | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -52 t€ | 9 381 € | 22 t€ | 67 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 18 t€ | 18 t€ | -21 t€ | -19 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 9 546 € | 8 666 € | 0 € | 18 t€ |
| Maskiner och inventarier | 14 t€ | 18 t€ | 6 330 € | 8 440 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | – | 140 € | 0 € |
| Kapitallån | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 159 t€ |
| Passiva | 309 t€ | 357 t€ | 335 t€ | 413 t€ |
| Köp av tjänster | 12 t€ | 3 647 € | -7 066 € | -1 553 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 23 t€ | 32 t€ | 15 t€ | 36 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 145 t€ | 141 t€ | 124 t€ | 64 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 567 € | -3 675 € | 725 € | -1 204 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 85 t€ | 79 t€ | 74 t€ | 82 t€ |
| Placeringar | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 80 t€ | 97 t€ | 89 t€ | 107 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 20 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 21 t€ |
| Material och förnödenheter | 21 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 17 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 195 € | -28 € | -98 € | -6 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör LSH-Juhlatalo Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Ravintola Sarfvik GolfFinnbyntie 30Anniskelu
- Ravintola Ringside GolfNurmikartanontie 5Anniskelu
Gratis månadslista: Esbo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis