VP-Service Oy är ett aktiebolag med hemort i Nurmijärvi, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,2 M€ och rörelseresultatet 118 t€; soliditet 57,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 37 t€ och inkomstskatterna 7 474 €. Offentliga köpare köpte för 46 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Stara-liikelaitos, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Förändring i omsättning | 9,5 % | -12,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 98 t€ | 62 t€ | 39 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,4 % | 3,1 % | 1,7 % |
| Rörelseresultat | 118 t€ | 39 t€ | 22 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,3 % | 1,9 % | 0,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 93 t€ | 29 t€ | 16 t€ |
| Personalkostnader | -361 t€ | 368 t€ | 429 t€ |
| Soliditet | 57,8 % | 43,0 % | 45,9 % |
| Kassalikviditet | 0,81 | 0,67 | 0,71 |
| Current ratio | 1,51 | 1,14 | 1,12 |
| Relativ skuldsättning | 12,0 % | 19,0 % | 14,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 25,5 % | 10,1 % | 5,8 % |
| Balansomslutning | 631 t€ | 673 t€ | 617 t€ |
| Eget kapital | 365 t€ | 290 t€ | 283 t€ |
| Kassa och bank | 108 t€ | 90 t€ | 81 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 16 t€ | 11 t€ | 19 t€ |
| Material och tjänster | 1,4 M€ | -1,2 M€ | -1,4 M€ |
| Personalkostnader | 361 t€ | -368 t€ | -429 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 20 t€ | -23 t€ | -17 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 354 t€ | -356 t€ | -502 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 118 t€ | 39 t€ | 22 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 373 € | -1 747 € | -950 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 116 t€ | 37 t€ | 21 t€ |
| Inkomstskatt | 23 t€ | -7 474 € | -4 457 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 93 t€ | 29 t€ | 16 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 232 t€ | 252 t€ | 242 t€ |
| Omsättningstillgångar | 185 t€ | 172 t€ | 138 t€ |
| Fordringar | 107 t€ | 160 t€ | 155 t€ |
| Kassa och bank | 108 t€ | 90 t€ | 81 t€ |
| Rörliga aktiva | 399 t€ | 421 t€ | 375 t€ |
| Aktiva | 631 t€ | 673 t€ | 617 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 691 € | 2 691 € | 2 691 € |
| Eget kapital | 365 t€ | 290 t€ | 283 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 2 747 € | 14 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 264 t€ | 370 t€ | 334 t€ |
| Främmande kapital | 266 t€ | 384 t€ | 334 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 16 t€ | 11 t€ | 19 t€ |
| Material och tjänster | 1,4 M€ | -1,2 M€ | -1,4 M€ |
| Personalkostnader | 361 t€ | -368 t€ | -429 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 20 t€ | -23 t€ | -17 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 354 t€ | -356 t€ | -502 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 118 t€ | 39 t€ | 22 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 373 € | -1 747 € | -950 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 116 t€ | 37 t€ | 21 t€ |
| Inkomstskatt | 23 t€ | -7 474 € | -4 457 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 93 t€ | 29 t€ | 16 t€ |
| Bestående aktiva | 232 t€ | 252 t€ | 242 t€ |
| Omsättningstillgångar | 185 t€ | 172 t€ | 138 t€ |
| Fordringar | 107 t€ | 160 t€ | 155 t€ |
| Kassa och bank | 108 t€ | 90 t€ | 81 t€ |
| Rörliga aktiva | 399 t€ | 421 t€ | 375 t€ |
| Aktiva | 631 t€ | 673 t€ | 617 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 691 € | 2 691 € | 2 691 € |
| Eget kapital | 365 t€ | 290 t€ | 283 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 2 747 € | 14 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 264 t€ | 370 t€ | 334 t€ |
| Främmande kapital | 266 t€ | 384 t€ | 334 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 6 216 € | -6 967 € | -10 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 126 € | 303 € | 428 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 82 t€ | 74 t€ | 60 t€ |
| Materiella tillgångar | 228 t€ | 248 t€ | 239 t€ |
| Färdiga produkter | 185 t€ | 172 t€ | 138 t€ |
| Pensionskostnader | 50 t€ | -53 t€ | -64 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 4 430 € | 0 € | – |
| Långfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 482 € | 1 482 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -13 t€ | 34 t€ | -48 t€ |
| Passiva | 631 t€ | 673 t€ | 617 t€ |
| Maskiner och inventarier | 24 t€ | 32 t€ | 9 362 € |
| Köp av tjänster | 39 t€ | -34 t€ | -35 t€ |
| Löner och arvoden | 304 t€ | -308 t€ | -355 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 158 t€ | 170 t€ | 182 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 2 747 € | 14 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 950 € | 0 € | 24 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 15 t€ | 17 t€ | 20 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,4 M€ | -1,2 M€ | -1,3 M€ |
| Långfristiga fordringar | 0 € | 1 482 € | 1 482 € |
| Placeringar | 3 941 € | 3 941 € | 3 941 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 88 t€ | 141 t€ | 110 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 3 941 € | 3 941 € | 3 941 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 93 t€ | 29 t€ | 16 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 47 t€ | 47 t€ | 47 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 35 t€ | 54 t€ | 50 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 499 € | -2 050 € | -1 377 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 265 t€ | 258 t€ | 264 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 146 t€ | 242 t€ | 224 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 20 t€ | -23 t€ | -17 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 107 t€ | 158 t€ | 154 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör VP-Service Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen partihandel med bränslen (60 företag med beskattningsbar inkomst; median 40 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Nurmijärvi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis