Maisema-arkkitehdit Ruokonen Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 210 t€ och rörelseresultatet 16 t€; soliditet 56,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 3 621 € och inkomstskatterna 724 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Omsättning | 210 t€ | 172 t€ |
| Förändring i omsättning | 21,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 23 t€ | 5 319 € |
| Rörelsebidrag % | 11,0 % | 3,1 % |
| Rörelseresultat | 16 t€ | 3 248 € |
| Rörelsemarginal | 7,7 % | 1,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 17 t€ | 2 335 € |
| Personalkostnader | 100 t€ | 109 t€ |
| Soliditet | 56,3 % | 46,1 % |
| Kassalikviditet | 1,81 | 1,26 |
| Current ratio | 1,81 | 1,73 |
| Relativ skuldsättning | 20,5 % | 27,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,0 % | 5,7 % |
| Balansomslutning | 98 t€ | 89 t€ |
| Eget kapital | 55 t€ | 41 t€ |
| Kassa och bank | 26 t€ | 3 564 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 210 t€ | 172 t€ |
| Material och tjänster | -2 187 € | -424 € |
| Personalkostnader | -100 t€ | -109 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -6 927 € | -2 070 € |
| Övriga rörelsekostnader | -62 t€ | -76 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 16 t€ | 3 248 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 72 € | -248 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 16 t€ | 3 000 € |
| Inkomstskatt | 392 € | -665 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 2 335 € |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 21 t€ | 6 211 € |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 22 t€ |
| Fordringar | 51 t€ | 57 t€ |
| Kassa och bank | 26 t€ | 3 564 € |
| Rörliga aktiva | 78 t€ | 83 t€ |
| Aktiva | 98 t€ | 89 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 55 t€ | 41 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 43 t€ | 48 t€ |
| Främmande kapital | 43 t€ | 48 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 210 t€ | 172 t€ |
| Material och tjänster | -2 187 € | -424 € |
| Personalkostnader | -100 t€ | -109 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -6 927 € | -2 070 € |
| Övriga rörelsekostnader | -62 t€ | -76 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 16 t€ | 3 248 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 72 € | -248 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 16 t€ | 3 000 € |
| Inkomstskatt | 392 € | -665 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 2 335 € |
| Bestående aktiva | 21 t€ | 6 211 € |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 22 t€ |
| Fordringar | 51 t€ | 57 t€ |
| Kassa och bank | 26 t€ | 3 564 € |
| Rörliga aktiva | 78 t€ | 83 t€ |
| Aktiva | 98 t€ | 89 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 55 t€ | 41 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 43 t€ | 48 t€ |
| Främmande kapital | 43 t€ | 48 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -6 927 € | -2 070 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 37 t€ | 41 t€ |
| Pensionskostnader | -20 t€ | -19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 17 t€ | 2 335 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -94 € | -286 € |
| Kortfristiga fordringar | 51 t€ | 57 t€ |
| Passiva | 98 t€ | 89 t€ |
| Löner och arvoden | -78 t€ | -89 t€ |
| Köp av tjänster | -2 177 € | -424 € |
| Övriga lönebikostnader | -1 596 € | -1 339 € |
| Materiella tillgångar | 21 t€ | 6 211 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 8 662 € | 1 185 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 18 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 9 094 € | 749 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 166 € | 38 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 16 t€ | 19 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -9 € | 0 € |
| Varor under tillverkning | 0 € | 22 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 264 € | 10 t€ |
| Maskiner och inventarier | 21 t€ | 6 211 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 36 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 5 076 € |
| Förändring av produktlager + (-) | -22 t€ | 18 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Maisema-arkkitehdit Ruokonen Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen samhällsplanering (178 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Vanda
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis