Chef Jani's Catering Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 1992. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 1,1 M€ och rörelseresultatet -24 t€; soliditet -5,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 4 261 € och inkomstskatterna 852 €. Offentliga köpare köpte för 1 862 € av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Tuomioistuinlaitos (Oikeusministeriön hallinnonala). Det har 1 alkoholtillstånd. Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 19.4.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 918 t€ |
| Förändring i omsättning | -9,1 % | -3,2 % | 37,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -53 t€ | 63 t€ | 71 t€ | 95 t€ |
| Rörelsebidrag % | -4,8 % | 5,1 % | 5,6 % | 10,3 % |
| Rörelseresultat | -24 t€ | 27 t€ | 41 t€ | 68 t€ |
| Rörelsemarginal | -2,2 % | 2,2 % | 3,2 % | 7,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -36 t€ | 3 985 € | 25 t€ | 47 t€ |
| Personalkostnader | -470 t€ | 427 t€ | 491 t€ | 405 t€ |
| Soliditet | -5,9 % | 3,1 % | 10,6 % | 13,9 % |
| Kassalikviditet | 0,70 | 0,84 | 0,29 | 0,41 |
| Current ratio | 0,79 | 0,95 | 0,36 | 0,47 |
| Relativ skuldsättning | 35,2 % | 35,7 % | 33,0 % | 43,3 % |
| Avkastning på eget kapital | – | 28,7 % | 51,3 % | 73,0 % |
| Balansomslutning | 370 t€ | 450 t€ | 468 t€ | 462 t€ |
| Eget kapital | -22 t€ | 14 t€ | 49 t€ | 64 t€ |
| Kassa och bank | 27 t€ | 82 t€ | 39 t€ | 58 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 918 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 400 € | 800 € | 0 € | 42 t€ |
| Material och tjänster | 329 t€ | -383 t€ | -384 t€ | -259 t€ |
| Personalkostnader | 470 t€ | -427 t€ | -491 t€ | -405 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 29 t€ | -36 t€ | -30 t€ | -27 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 308 t€ | -349 t€ | -316 t€ | -201 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -24 t€ | 27 t€ | 41 t€ | 68 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 9 950 € | -24 t€ | -8 824 € | -9 099 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -34 t€ | 3 133 € | 32 t€ | 59 t€ |
| Inkomstskatt | 1 504 € | 852 € | -6 381 € | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -36 t€ | 3 985 € | 25 t€ | 47 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 233 t€ | 253 t€ | 378 t€ | 367 t€ |
| Omsättningstillgångar | 16 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 12 t€ |
| Fordringar | 94 t€ | 93 t€ | 33 t€ | 25 t€ |
| Kassa och bank | 27 t€ | 82 t€ | 39 t€ | 58 t€ |
| Rörliga aktiva | 137 t€ | 197 t€ | 90 t€ | 95 t€ |
| Aktiva | 370 t€ | 450 t€ | 468 t€ | 462 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | -22 t€ | 14 t€ | 49 t€ | 64 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 219 t€ | 228 t€ | 167 t€ | 197 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 173 t€ | 208 t€ | 251 t€ | 200 t€ |
| Främmande kapital | 392 t€ | 436 t€ | 418 t€ | 397 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 918 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 400 € | 800 € | 0 € | 42 t€ |
| Material och tjänster | 329 t€ | -383 t€ | -384 t€ | -259 t€ |
| Personalkostnader | 470 t€ | -427 t€ | -491 t€ | -405 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 29 t€ | -36 t€ | -30 t€ | -27 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 308 t€ | -349 t€ | -316 t€ | -201 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -24 t€ | 27 t€ | 41 t€ | 68 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 9 950 € | -24 t€ | -8 824 € | -9 099 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -34 t€ | 3 133 € | 32 t€ | 59 t€ |
| Inkomstskatt | 1 504 € | 852 € | -6 381 € | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -36 t€ | 3 985 € | 25 t€ | 47 t€ |
| Bestående aktiva | 233 t€ | 253 t€ | 378 t€ | 367 t€ |
| Omsättningstillgångar | 16 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 12 t€ |
| Fordringar | 94 t€ | 93 t€ | 33 t€ | 25 t€ |
| Kassa och bank | 27 t€ | 82 t€ | 39 t€ | 58 t€ |
| Rörliga aktiva | 137 t€ | 197 t€ | 90 t€ | 95 t€ |
| Aktiva | 370 t€ | 450 t€ | 468 t€ | 462 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | -22 t€ | 14 t€ | 49 t€ | 64 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 219 t€ | 228 t€ | 167 t€ | 197 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 173 t€ | 208 t€ | 251 t€ | 200 t€ |
| Främmande kapital | 392 t€ | 436 t€ | 418 t€ | 397 t€ |
| Pensionskostnader | 64 t€ | -68 t€ | -81 t€ | -54 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 29 t€ | -36 t€ | -30 t€ | -27 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 51 t€ | 51 t€ | 0 € | – |
| Materiella tillgångar | 93 t€ | 109 t€ | 92 t€ | 80 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 11 t€ | 7 384 € | 22 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 43 t€ | 42 t€ | 33 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 32 t€ | 64 t€ | 72 t€ | 57 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 30 t€ | 24 t€ | 25 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 11 t€ | 17 t€ | 4 207 € | 307 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 € | 5 € | 221 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 10 t€ | -13 t€ | -9 185 € | -8 949 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 36 t€ | 40 t€ | 97 t€ | 85 t€ |
| Material och förnödenheter | 16 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 12 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 902 € | 902 € | 902 € | 902 € |
| Långfristiga fordringar | 51 t€ | 51 t€ | 0 € | – |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 0 € | -11 t€ | 0 € | -240 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 71 t€ | 64 t€ | 51 t€ | 29 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -36 t€ | 3 985 € | 25 t€ | 47 t€ |
| Placeringar | 140 t€ | 143 t€ | 286 t€ | 286 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 23 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -13 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 301 t€ | -353 t€ | -366 t€ | -264 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 964 € | 750 € | 3 646 € | 750 € |
| Långfristiga kapitallån | 24 t€ | 0 € | – | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 195 t€ | 228 t€ | 167 t€ | 197 t€ |
| Köp av tjänster | 22 t€ | -36 t€ | -24 t€ | -523 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 120 € | 0 € | 140 € | 90 € |
| Löner och arvoden | 382 t€ | -347 t€ | -399 t€ | -338 t€ |
| Passiva | 370 t€ | 450 t€ | 468 t€ | 462 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 6 480 € | 4 780 € | 5 900 € | 6 200 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 1 491 € | 54 € | 1 403 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 140 t€ | 143 t€ | 286 t€ | 286 t€ |
| Maskiner och inventarier | 92 t€ | 108 t€ | 91 t€ | 80 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 33 t€ | 40 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Chef Jani's Catering Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen cateringverksamhet vid enskilda evenemang (180 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades
Alkoholtillstånd
- Suomalainen PohjaAurakatu 24Anniskelu
Gratis månadslista: Åbo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis