Savon Ympäristösuunnittelu Oy är ett aktiebolag med hemort i Lapinlahti, registrerat år 1992. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 153 t€ och rörelseresultatet 1 495 €; soliditet 86,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 81 t€ och inkomstskatterna 16 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 153 t€ | 220 t€ | 118 t€ |
| Förändring i omsättning | -30,5 % | 86,6 % | – |
| Rörelsebidrag | -6 019 € | 89 t€ | 25 t€ |
| Rörelsebidrag % | -3,9 % | 40,5 % | 21,2 % |
| Rörelseresultat | 1 495 € | 80 t€ | 21 t€ |
| Rörelsemarginal | 1,0 % | 36,2 % | 18,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1 177 € | 63 t€ | 17 t€ |
| Personalkostnader | -48 t€ | 53 t€ | 31 t€ |
| Soliditet | 86,7 % | 82,3 % | 95,3 % |
| Kassalikviditet | 6,48 | 4,70 | 19,03 |
| Current ratio | 6,48 | 4,78 | 19,11 |
| Relativ skuldsättning | 14,4 % | 15,1 % | 4,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 % | 41,2 % | 17,2 % |
| Balansomslutning | 165 t€ | 188 t€ | 104 t€ |
| Eget kapital | 143 t€ | 154 t€ | 99 t€ |
| Kassa och bank | 112 t€ | 146 t€ | 83 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 153 t€ | 220 t€ | 118 t€ |
| Material och tjänster | 31 t€ | -42 t€ | -25 t€ |
| Personalkostnader | 48 t€ | -53 t€ | -31 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 514 € | -9 426 € | -3 646 € |
| Övriga rörelsekostnader | 64 t€ | -35 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 495 € | 80 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -14 € | -33 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 509 € | 80 t€ | 21 t€ |
| Inkomstskatt | 332 € | -16 t€ | -4 254 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 177 € | 63 t€ | 17 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 23 t€ | 28 t€ | 11 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 2 728 € | 395 € |
| Fordringar | 30 t€ | 11 t€ | 9 058 € |
| Kassa och bank | 112 t€ | 146 t€ | 83 t€ |
| Rörliga aktiva | 143 t€ | 159 t€ | 93 t€ |
| Aktiva | 165 t€ | 188 t€ | 104 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Eget kapital | 143 t€ | 154 t€ | 99 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 33 t€ | 4 845 € |
| Främmande kapital | 22 t€ | 33 t€ | 4 845 € |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 153 t€ | 220 t€ | 118 t€ |
| Material och tjänster | 31 t€ | -42 t€ | -25 t€ |
| Personalkostnader | 48 t€ | -53 t€ | -31 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 514 € | -9 426 € | -3 646 € |
| Övriga rörelsekostnader | 64 t€ | -35 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 495 € | 80 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -14 € | -33 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 509 € | 80 t€ | 21 t€ |
| Inkomstskatt | 332 € | -16 t€ | -4 254 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 177 € | 63 t€ | 17 t€ |
| Bestående aktiva | 23 t€ | 28 t€ | 11 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 2 728 € | 395 € |
| Fordringar | 30 t€ | 11 t€ | 9 058 € |
| Kassa och bank | 112 t€ | 146 t€ | 83 t€ |
| Rörliga aktiva | 143 t€ | 159 t€ | 93 t€ |
| Aktiva | 165 t€ | 188 t€ | 104 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Eget kapital | 143 t€ | 154 t€ | 99 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 33 t€ | 4 845 € |
| Främmande kapital | 22 t€ | 33 t€ | 4 845 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1 177 € | 63 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 591 € | 1 368 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 12 t€ | 8 408 € | 4 398 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 14 € | 38 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 860 € | 16 t€ | 448 € |
| Passiva | 165 t€ | 188 t€ | 104 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 2 665 € | -1 182 € | -1 813 € |
| Avskrivningar enligt plan | 7 514 € | -9 426 € | -3 646 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 876 € | 9 240 € | 0 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 2 728 € | 2 333 € | 0 € |
| Köp av tjänster | 8 842 € | -6 103 € | -14 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -70 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 8 573 € | 4 525 € | 2 073 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 19 t€ | -39 t€ | -11 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 21 t€ | 4 920 € | 6 985 € |
| Materiella tillgångar | 23 t€ | 28 t€ | 11 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 129 t€ | 78 t€ | 69 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 30 t€ | 11 t€ | 9 058 € |
| Pensionskostnader | 7 637 € | -11 t€ | -2 497 € |
| Maskiner och inventarier | 23 t€ | 28 t€ | 11 t€ |
| Material och förnödenheter | 0 € | 2 728 € | 395 € |
| Löner och arvoden | 38 t€ | -41 t€ | -27 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Savon Ympäristösuunnittelu Oy till den övre halvan inom näringsgrenen samhällsplanering (178 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€, 3,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Lapinlahti
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis