Kauppahuone Kalotti Oy är ett aktiebolag med hemort i Kankaanpää, registrerat år 1992. Företaget är i konkurs sedan 20.8.2026. Under räkenskapsperioden som slutade 28.2.2026 var omsättningen 14 t€ och rörelseresultatet -22 t€; soliditet 18,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 10 t€ och inkomstskatterna 2 500 €. Senaste anteckning i handelsregistret: konkurs 21.8.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 t€ | 23 t€ | 31 t€ | 90 t€ | 26 t€ |
| Förändring i omsättning | -37,3 % | -26,6 % | -65,5 % | 251,4 % | – |
| Rörelsebidrag | -22 t€ | -14 t€ | -1 915 € | -3 069 € | 293 € |
| Rörelsebidrag % | -154,6 % | -62,9 % | -6,2 % | -3,4 % | 1,1 % |
| Rörelseresultat | -22 t€ | -14 t€ | -1 915 € | -3 069 € | 293 € |
| Rörelsemarginal | -154,6 % | -62,9 % | -6,2 % | -3,4 % | 1,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -25 t€ | -18 t€ | -4 910 € | -4 624 € | -1 394 € |
| Soliditet | 18,5 % | 38,3 % | 52,4 % | 44,0 % | 43,9 % |
| Kassalikviditet | 0,06 | 0,02 | 0,11 | 0,73 | 0,11 |
| Current ratio | 0,06 | 0,02 | 0,11 | 0,73 | 1,35 |
| Relativ skuldsättning | 738,6 % | 343,4 % | 194,0 % | 86,6 % | 328,6 % |
| Avkastning på eget kapital | -102,8 % | -36,6 % | -7,4 % | -7,6 % | -2,1 % |
| Balansomslutning | 129 t€ | 127 t€ | 126 t€ | 139 t€ | 150 t€ |
| Eget kapital | 24 t€ | 49 t€ | 66 t€ | 61 t€ | 66 t€ |
| Kassa och bank | 3 147 € | 584 € | 383 € | 448 € | 472 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 t€ | 23 t€ | 31 t€ | 90 t€ | 26 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 7 429 € |
| Material och tjänster | – | – | – | -52 t€ | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 36 t€ | -37 t€ | -33 t€ | -41 t€ | -33 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -22 t€ | -14 t€ | -1 915 € | -3 069 € | 293 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 557 € | -3 457 € | -2 995 € | -1 555 € | -1 688 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -25 t€ | -18 t€ | -4 910 € | -4 624 € | -1 394 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -25 t€ | -18 t€ | -4 910 € | -4 624 € | -1 394 € |
Balansräkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | – | – | 0 € | 22 t€ |
| Fordringar | – | – | – | 13 t€ | 1 500 € |
| Kassa och bank | 3 147 € | 584 € | 383 € | 448 € | 472 € |
| Rörliga aktiva | 3 147 € | 584 € | 383 € | 13 t€ | 24 t€ |
| Aktiva | 129 t€ | 127 t€ | 126 t€ | 139 t€ | 150 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 004 € | 8 004 € | 8 004 € | 8 004 € | 8 004 € |
| Eget kapital | 24 t€ | 49 t€ | 66 t€ | 61 t€ | 66 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 50 t€ | 54 t€ | 57 t€ | 60 t€ | 66 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 56 t€ | 25 t€ | 3 517 € | 18 t€ | 18 t€ |
| Främmande kapital | 105 t€ | 78 t€ | 60 t€ | 78 t€ | 84 t€ |
Alla poster i bokslutet (38)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 t€ | 23 t€ | 31 t€ | 90 t€ | 26 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 7 429 € |
| Material och tjänster | – | – | – | -52 t€ | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 36 t€ | -37 t€ | -33 t€ | -41 t€ | -33 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -22 t€ | -14 t€ | -1 915 € | -3 069 € | 293 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 557 € | -3 457 € | -2 995 € | -1 555 € | -1 688 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -25 t€ | -18 t€ | -4 910 € | -4 624 € | -1 394 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -25 t€ | -18 t€ | -4 910 € | -4 624 € | -1 394 € |
| Bestående aktiva | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | – | – | 0 € | 22 t€ |
| Fordringar | – | – | – | 13 t€ | 1 500 € |
| Kassa och bank | 3 147 € | 584 € | 383 € | 448 € | 472 € |
| Rörliga aktiva | 3 147 € | 584 € | 383 € | 13 t€ | 24 t€ |
| Aktiva | 129 t€ | 127 t€ | 126 t€ | 139 t€ | 150 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 004 € | 8 004 € | 8 004 € | 8 004 € | 8 004 € |
| Eget kapital | 24 t€ | 49 t€ | 66 t€ | 61 t€ | 66 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 50 t€ | 54 t€ | 57 t€ | 60 t€ | 66 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 56 t€ | 25 t€ | 3 517 € | 18 t€ | 18 t€ |
| Främmande kapital | 105 t€ | 78 t€ | 60 t€ | 78 t€ | 84 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 216 € | 1 216 € | 1 216 € | 18 t€ | 8 579 € |
| Passiva | 129 t€ | 127 t€ | 126 t€ | 139 t€ | 150 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 49 t€ | 53 t€ | 56 t€ | 60 t€ | 64 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | – | – |
| Övriga omsättningstillgångar | – | – | – | 0 € | 22 t€ |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | 13 t€ | 1 500 € |
| Långfristiga övriga skulder | 490 € | 490 € | 490 € | 490 € | 1 990 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | – | – | 0 € | 13 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 31 t€ | 48 t€ | 53 t€ | 58 t€ | 59 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 54 t€ | 23 t€ | 2 301 € | 100 € | 55 € |
| Övriga aktier och andelar | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | – | – | – | 11 t€ | 1 500 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -25 t€ | -18 t€ | -4 910 € | -4 624 € | -1 394 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 557 € | -3 457 € | -2 995 € | -1 555 € | -1 701 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | – | – | 1 560 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | – | – | -30 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | – | – | 0 € | 9 000 € |
| Placeringar | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | – | – | -22 t€ | -16 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kauppahuone Kalotti Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6953 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Konkurs
Gratis månadslista: Kankaanpää
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis