Kuljetus & Maansiirto Niskanen OY är ett aktiebolag med hemort i Lapinlahti, registrerat år 1987. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 6,6 M€ och rörelseresultatet 146 t€; soliditet 26,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 219 t€ och inkomstskatterna 45 t€. Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,6 M€ | 6,6 M€ | 5,8 M€ | 5,8 M€ | 5,2 M€ | 4,6 M€ |
| Förändring i omsättning | 0,6 % | 12,5 % | -0,3 % | 13,4 % | 13,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -194 t€ | 576 t€ | 342 t€ | 437 t€ | 274 t€ | 349 t€ |
| Rörelsebidrag % | -2,9 % | 8,8 % | 5,9 % | 7,5 % | 5,3 % | 7,7 % |
| Rörelseresultat | 146 t€ | 277 t€ | 110 t€ | 262 t€ | 39 t€ | 125 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,2 % | 4,2 % | 1,9 % | 4,5 % | 0,7 % | 2,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 78 t€ | 175 t€ | 51 t€ | 191 t€ | 16 t€ | 86 t€ |
| Personalkostnader | -2,3 M€ | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Soliditet | 26,7 % | 26,9 % | 21,7 % | 24,8 % | 19,2 % | 20,4 % |
| Kassalikviditet | 0,88 | 1,05 | 1,18 | 1,20 | 0,94 | 1,33 |
| Current ratio | 1,05 | 1,18 | 1,32 | 1,37 | 1,11 | 1,49 |
| Relativ skuldsättning | 28,8 % | 27,7 % | 33,0 % | 27,2 % | 29,6 % | 32,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,3 % | 26,2 % | 9,6 % | 36,3 % | 4,4 % | 22,7 % |
| Balansomslutning | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Eget kapital | 692 t€ | 667 t€ | 534 t€ | 525 t€ | 363 t€ | 378 t€ |
| Kassa och bank | 744 t€ | 743 t€ | 717 t€ | 732 t€ | 285 t€ | 489 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,6 M€ | 6,6 M€ | 5,8 M€ | 5,8 M€ | 5,2 M€ | 4,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 687 € | 23 t€ | 47 t€ | 54 t€ | 57 t€ |
| Material och tjänster | 2,4 M€ | -2,6 M€ | -2,7 M€ | -2,9 M€ | -2,4 M€ | -2,0 M€ |
| Personalkostnader | 2,3 M€ | -2,2 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ | -1,7 M€ | -1,5 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 340 t€ | -299 t€ | -232 t€ | -175 t€ | -235 t€ | -225 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,3 M€ | -1,2 M€ | -968 t€ | -849 t€ | -772 t€ | -771 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 146 t€ | 277 t€ | 110 t€ | 262 t€ | 39 t€ | 125 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 48 t€ | -59 t€ | -45 t€ | -23 t€ | -18 t€ | -18 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 98 t€ | 219 t€ | 65 t€ | 238 t€ | 20 t€ | 107 t€ |
| Inkomstskatt | 20 t€ | -44 t€ | -13 t€ | -48 t€ | -4 202 € | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 78 t€ | 175 t€ | 51 t€ | 191 t€ | 16 t€ | 86 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 994 t€ | 845 t€ | 1,0 M€ | 999 t€ |
| Omsättningstillgångar | 206 t€ | 143 t€ | 159 t€ | 158 t€ | 137 t€ | 87 t€ |
| Fordringar | 340 t€ | 406 t€ | 588 t€ | 378 t€ | 461 t€ | 275 t€ |
| Kassa och bank | 744 t€ | 743 t€ | 717 t€ | 732 t€ | 285 t€ | 489 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 883 t€ | 852 t€ |
| Aktiva | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Eget kapital | 692 t€ | 667 t€ | 534 t€ | 525 t€ | 363 t€ | 378 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 671 t€ | 722 t€ | 818 t€ | 660 t€ | 726 t€ | 900 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 929 t€ | 798 t€ | 574 t€ |
| Främmande kapital | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,6 M€ | 6,6 M€ | 5,8 M€ | 5,8 M€ | 5,2 M€ | 4,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 687 € | 23 t€ | 47 t€ | 54 t€ | 57 t€ |
| Material och tjänster | 2,4 M€ | -2,6 M€ | -2,7 M€ | -2,9 M€ | -2,4 M€ | -2,0 M€ |
| Personalkostnader | 2,3 M€ | -2,2 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ | -1,7 M€ | -1,5 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 340 t€ | -299 t€ | -232 t€ | -175 t€ | -235 t€ | -225 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,3 M€ | -1,2 M€ | -968 t€ | -849 t€ | -772 t€ | -771 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 146 t€ | 277 t€ | 110 t€ | 262 t€ | 39 t€ | 125 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 48 t€ | -59 t€ | -45 t€ | -23 t€ | -18 t€ | -18 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 98 t€ | 219 t€ | 65 t€ | 238 t€ | 20 t€ | 107 t€ |
| Inkomstskatt | 20 t€ | -44 t€ | -13 t€ | -48 t€ | -4 202 € | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 78 t€ | 175 t€ | 51 t€ | 191 t€ | 16 t€ | 86 t€ |
| Bestående aktiva | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 994 t€ | 845 t€ | 1,0 M€ | 999 t€ |
| Omsättningstillgångar | 206 t€ | 143 t€ | 159 t€ | 158 t€ | 137 t€ | 87 t€ |
| Fordringar | 340 t€ | 406 t€ | 588 t€ | 378 t€ | 461 t€ | 275 t€ |
| Kassa och bank | 744 t€ | 743 t€ | 717 t€ | 732 t€ | 285 t€ | 489 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 883 t€ | 852 t€ |
| Aktiva | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Eget kapital | 692 t€ | 667 t€ | 534 t€ | 525 t€ | 363 t€ | 378 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 671 t€ | 722 t€ | 818 t€ | 660 t€ | 726 t€ | 900 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 929 t€ | 798 t€ | 574 t€ |
| Främmande kapital | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 517 t€ | 404 t€ | 459 t€ | 293 t€ | 318 t€ | 140 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 36 t€ | 64 t€ | 271 t€ | 95 t€ | 133 t€ | 8 047 € |
| Avskrivningar enligt plan | 340 t€ | -299 t€ | -232 t€ | -175 t€ | -235 t€ | -225 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 68 t€ | 93 t€ | 93 t€ | 143 t€ | 43 t€ | 43 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 6 116 € | 6 116 € | 6 116 € | 6 116 € | 6 116 € | 6 116 € |
| Övriga materiella tillgångar | 6 690 € | 7 943 € | 9 196 € | 10 t€ | 7 475 € | 8 546 € |
| Placeringar | 25 t€ | 12 t€ | 0 € | – | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 479 t€ | 357 t€ | 348 t€ | 199 t€ | 212 t€ | 157 t€ |
| Passiva | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Immateriella tillgångar | 6 000 € | 8 000 € | 0 € | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 843 € | 7 254 € | 0 € | 4 € | 9 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 340 t€ | 406 t€ | 588 t€ | 378 t€ | 461 t€ | 275 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 377 t€ | 338 t€ | 341 t€ | 289 t€ | 250 t€ | 229 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,1 M€ | -2,2 M€ | -2,2 M€ | -2,3 M€ | -2,0 M€ | -1,4 M€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 304 t€ | 342 t€ | 317 t€ | 283 t€ | 329 t€ | 267 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -63 t€ | -16 t€ | 1 225 € | 21 t€ | 49 t€ | 38 t€ |
| Pensionskostnader | 347 t€ | -330 t€ | -286 t€ | -250 t€ | -244 t€ | -198 t€ |
| Köp av tjänster | 386 t€ | -355 t€ | -514 t€ | -576 t€ | -431 t€ | -594 t€ |
| Maskiner och inventarier | 939 t€ | 810 t€ | 609 t€ | 432 t€ | 617 t€ | 583 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 174 t€ | 242 t€ | 339 t€ | 553 t€ | 685 t€ | 900 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 266 t€ | 255 t€ | 212 t€ | 204 t€ | 187 t€ | 162 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 497 t€ | 480 t€ | 479 t€ | 108 t€ | 42 t€ | 0 € |
| Materiella tillgångar | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 994 t€ | 845 t€ | 1,0 M€ | 999 t€ |
| Goodwill | 6 000 € | 8 000 € | 0 € | – | – | – |
| Övriga lönebikostnader | 77 t€ | -60 t€ | -51 t€ | -47 t€ | -52 t€ | -32 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 319 t€ | 344 t€ | 369 t€ | 397 t€ | 374 t€ | 402 t€ |
| Löner och arvoden | 1,9 M€ | -1,8 M€ | -1,5 M€ | -1,4 M€ | -1,4 M€ | -1,3 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 78 t€ | 175 t€ | 51 t€ | 191 t€ | 16 t€ | 86 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 120 t€ | 120 t€ | 120 t€ | 120 t€ | 120 t€ | 120 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 25 t€ | 12 t€ | 0 € | – | – | – |
| Material och förnödenheter | 206 t€ | 143 t€ | 159 t€ | 158 t€ | 137 t€ | 87 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 53 t€ | -66 t€ | -45 t€ | -23 t€ | -18 t€ | -18 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kuljetus & Maansiirto Niskanen OY till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2782 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 6,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Vunna offentliga upphandlingar
- Raakapuun autokuljetuspalveluiden hankinta 1.1.2026 alkaviin sopimuksiinMetsähallitus Metsätalous Oy18,3 M€