Lindemans Infra Oy Ab är ett aktiebolag med hemort i Närpes, registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 910 t€ och rörelseresultatet 108 t€; soliditet 35,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 17 t€ och inkomstskatterna 3 477 €. Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 910 t€ | 771 t€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Förändring i omsättning | 18,0 % | -29,4 % | 5,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 16 t€ | 130 t€ | 150 t€ | 134 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,8 % | 16,9 % | 13,7 % | 13,0 % |
| Rörelseresultat | 108 t€ | 38 t€ | 35 t€ | 28 t€ |
| Rörelsemarginal | 11,8 % | 4,9 % | 3,2 % | 2,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 76 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 15 t€ |
| Personalkostnader | -405 t€ | 323 t€ | 330 t€ | 303 t€ |
| Soliditet | 35,4 % | 26,7 % | 33,7 % | 37,6 % |
| Kassalikviditet | 0,49 | 0,52 | 0,62 | 0,58 |
| Current ratio | 0,58 | 0,61 | 0,72 | 0,69 |
| Relativ skuldsättning | 49,3 % | 66,1 % | 33,3 % | 29,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,8 % | 8,2 % | 7,5 % | 8,2 % |
| Balansomslutning | 695 t€ | 695 t€ | 549 t€ | 496 t€ |
| Eget kapital | 246 t€ | 185 t€ | 185 t€ | 186 t€ |
| Kassa och bank | 93 t€ | 82 t€ | 54 t€ | 23 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 910 t€ | 771 t€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 400 € | 0 € | 5 192 € | 497 € |
| Material och tjänster | 208 t€ | -214 t€ | -519 t€ | -497 t€ |
| Personalkostnader | 405 t€ | -323 t€ | -330 t€ | -303 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 91 t€ | -93 t€ | -115 t€ | -106 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 100 t€ | -103 t€ | -98 t€ | -102 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 108 t€ | 38 t€ | 35 t€ | 28 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 13 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -8 912 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 95 t€ | 19 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -4 226 € | -3 546 € | -3 853 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 76 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 15 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 525 t€ | 525 t€ | 404 t€ | 377 t€ |
| Omsättningstillgångar | 26 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Fordringar | 51 t€ | 64 t€ | 71 t€ | 76 t€ |
| Kassa och bank | 93 t€ | 82 t€ | 54 t€ | 23 t€ |
| Rörliga aktiva | 170 t€ | 170 t€ | 145 t€ | 119 t€ |
| Aktiva | 695 t€ | 695 t€ | 549 t€ | 496 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 246 t€ | 185 t€ | 185 t€ | 186 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 156 t€ | 232 t€ | 164 t€ | 138 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 292 t€ | 278 t€ | 200 t€ | 171 t€ |
| Främmande kapital | 449 t€ | 510 t€ | 364 t€ | 309 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 910 t€ | 771 t€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 400 € | 0 € | 5 192 € | 497 € |
| Material och tjänster | 208 t€ | -214 t€ | -519 t€ | -497 t€ |
| Personalkostnader | 405 t€ | -323 t€ | -330 t€ | -303 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 91 t€ | -93 t€ | -115 t€ | -106 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 100 t€ | -103 t€ | -98 t€ | -102 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 108 t€ | 38 t€ | 35 t€ | 28 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 13 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -8 912 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 95 t€ | 19 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -4 226 € | -3 546 € | -3 853 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 76 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 15 t€ |
| Bestående aktiva | 525 t€ | 525 t€ | 404 t€ | 377 t€ |
| Omsättningstillgångar | 26 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Fordringar | 51 t€ | 64 t€ | 71 t€ | 76 t€ |
| Kassa och bank | 93 t€ | 82 t€ | 54 t€ | 23 t€ |
| Rörliga aktiva | 170 t€ | 170 t€ | 145 t€ | 119 t€ |
| Aktiva | 695 t€ | 695 t€ | 549 t€ | 496 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 246 t€ | 185 t€ | 185 t€ | 186 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 156 t€ | 232 t€ | 164 t€ | 138 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 292 t€ | 278 t€ | 200 t€ | 171 t€ |
| Främmande kapital | 449 t€ | 510 t€ | 364 t€ | 309 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 147 t€ | 232 t€ | 164 t€ | 138 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 48 t€ | 69 t€ | 26 t€ | 48 t€ |
| Löner och arvoden | 324 t€ | -258 t€ | -263 t€ | -239 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 640 € | 4 210 € | -200 € | -14 t€ |
| Pensionskostnader | 64 t€ | -47 t€ | -53 t€ | -49 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 8 841 € | 0 € | – | – |
| Materiella tillgångar | 506 t€ | 519 t€ | 403 t€ | 375 t€ |
| Immateriella tillgångar | 1 324 € | 1 324 € | 1 324 € | 1 324 € |
| Immateriella rättigheter | 1 324 € | 1 324 € | 1 324 € | 1 324 € |
| Avskrivningar enligt plan | 91 t€ | -93 t€ | -115 t€ | -106 t€ |
| Passiva | 695 t€ | 695 t€ | 549 t€ | 496 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 283 € | 0 € | 21 t€ | 0 € |
| Placeringar | 18 t€ | 5 000 € | 0 € | 336 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 38 t€ | 40 t€ | 39 t€ | 39 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 17 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -15 t€ |
| Material och förnödenheter | 26 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 26 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 76 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 15 t€ |
| Köp av tjänster | 23 t€ | -47 t€ | -216 t€ | -73 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 168 t€ | 168 t€ | 169 t€ | 169 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 116 t€ | 109 t€ | 85 t€ | 66 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 187 t€ | -171 t€ | -303 t€ | -411 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 9 246 € | 10 t€ | 11 t€ | 7 946 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 62 € | 82 € | 2 € | 1 € |
| Övriga aktier och andelar | 18 t€ | 5 000 € | 0 € | 336 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 88 t€ | 73 t€ | 77 t€ | 45 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 42 t€ | 54 t€ | 39 t€ | 68 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 51 t€ | 64 t€ | 71 t€ | 76 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 13 t€ | -19 t€ | -18 t€ | -8 912 € |
| Maskiner och inventarier | 441 t€ | 451 t€ | 337 t€ | 311 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 40 t€ | 28 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lindemans Infra Oy Ab till den nedre halvan inom näringsgrenen mark- och grundarbeten (1576 företag med beskattningsbar inkomst; median 36 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Vunna offentliga upphandlingar
Gratis månadslista: Närpes
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis