Pakkaus- ja Lastaus Seppälä Oy är ett aktiebolag med hemort i Kangasala, registrerat år 1991. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 689 t€ och rörelseresultatet 5 759 €; soliditet 61,1 %. Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 27.10.2025.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 689 t€ | 471 t€ | 489 t€ | 748 t€ | 784 t€ |
| Förändring i omsättning | 46,2 % | -3,6 % | -34,5 % | -4,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 235 € | -46 t€ | -37 t€ | -4 136 € | -26 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,0 % | -9,9 % | -7,5 % | -0,6 % | -3,3 % |
| Rörelseresultat | 5 759 € | -65 t€ | -61 t€ | -30 t€ | -60 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,8 % | -13,7 % | -12,5 % | -4,0 % | -7,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 3 523 € | -64 t€ | -51 t€ | 32 t€ | 104 t€ |
| Personalkostnader | -241 t€ | 199 t€ | 210 t€ | 185 t€ | 198 t€ |
| Soliditet | 61,1 % | 72,1 % | 82,4 % | 77,6 % | 79,1 % |
| Kassalikviditet | 1,85 | 2,32 | 3,92 | 3,57 | 3,99 |
| Current ratio | 2,39 | 2,67 | 4,24 | 3,61 | 4,03 |
| Relativ skuldsättning | 13,5 % | 12,7 % | 10,4 % | 12,1 % | 17,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,4 % | -41,4 % | -21,3 % | 10,2 % | 20,4 % |
| Balansomslutning | 239 t€ | 215 t€ | 289 t€ | 404 t€ | 647 t€ |
| Eget kapital | 146 t€ | 155 t€ | 238 t€ | 313 t€ | 512 t€ |
| Kassa och bank | 107 t€ | 75 t€ | 62 t€ | 200 t€ | 67 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 689 t€ | 471 t€ | 489 t€ | 748 t€ | 784 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 049 € | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 329 t€ | -213 t€ | -205 t€ | -437 t€ | -468 t€ |
| Personalkostnader | 241 t€ | -199 t€ | -210 t€ | -185 t€ | -198 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 524 € | -18 t€ | -24 t€ | -26 t€ | -34 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 115 t€ | -106 t€ | -111 t€ | -129 t€ | -144 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 5 759 € | -65 t€ | -61 t€ | -30 t€ | -60 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 235 € | 781 € | 2 783 € | 70 t€ | 164 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 523 € | -64 t€ | -58 t€ | 40 t€ | 104 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | 7 637 € | -8 013 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 523 € | -64 t€ | -51 t€ | 32 t€ | 104 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 17 t€ | 55 t€ | 73 t€ | 77 t€ | 103 t€ |
| Omsättningstillgångar | 50 t€ | 21 t€ | 16 t€ | 4 022 € | 4 430 € |
| Fordringar | 65 t€ | 64 t€ | 137 t€ | 123 t€ | 372 t€ |
| Kassa och bank | 107 t€ | 75 t€ | 62 t€ | 200 t€ | 67 t€ |
| Rörliga aktiva | 222 t€ | 160 t€ | 215 t€ | 327 t€ | 544 t€ |
| Aktiva | 239 t€ | 215 t€ | 289 t€ | 404 t€ | 647 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 146 t€ | 155 t€ | 238 t€ | 313 t€ | 512 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 93 t€ | 60 t€ | 51 t€ | 91 t€ | 135 t€ |
| Främmande kapital | 93 t€ | 60 t€ | 51 t€ | 91 t€ | 135 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 689 t€ | 471 t€ | 489 t€ | 748 t€ | 784 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 049 € | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 329 t€ | -213 t€ | -205 t€ | -437 t€ | -468 t€ |
| Personalkostnader | 241 t€ | -199 t€ | -210 t€ | -185 t€ | -198 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 524 € | -18 t€ | -24 t€ | -26 t€ | -34 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 115 t€ | -106 t€ | -111 t€ | -129 t€ | -144 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 5 759 € | -65 t€ | -61 t€ | -30 t€ | -60 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 235 € | 781 € | 2 783 € | 70 t€ | 164 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 523 € | -64 t€ | -58 t€ | 40 t€ | 104 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | 7 637 € | -8 013 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 523 € | -64 t€ | -51 t€ | 32 t€ | 104 t€ |
| Bestående aktiva | 17 t€ | 55 t€ | 73 t€ | 77 t€ | 103 t€ |
| Omsättningstillgångar | 50 t€ | 21 t€ | 16 t€ | 4 022 € | 4 430 € |
| Fordringar | 65 t€ | 64 t€ | 137 t€ | 123 t€ | 372 t€ |
| Kassa och bank | 107 t€ | 75 t€ | 62 t€ | 200 t€ | 67 t€ |
| Rörliga aktiva | 222 t€ | 160 t€ | 215 t€ | 327 t€ | 544 t€ |
| Aktiva | 239 t€ | 215 t€ | 289 t€ | 404 t€ | 647 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 146 t€ | 155 t€ | 238 t€ | 313 t€ | 512 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 93 t€ | 60 t€ | 51 t€ | 91 t€ | 135 t€ |
| Främmande kapital | 93 t€ | 60 t€ | 51 t€ | 91 t€ | 135 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 5 524 € | -18 t€ | -24 t€ | -26 t€ | -34 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 55 t€ | 48 t€ | 107 t€ | 119 t€ | 369 t€ |
| Pensionskostnader | 39 t€ | -42 t€ | -26 t€ | -26 t€ | -29 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 3 523 € | -64 t€ | -51 t€ | 32 t€ | 104 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 772 € | -844 € | -436 € | -233 € | -722 € |
| Kortfristiga fordringar | 65 t€ | 64 t€ | 137 t€ | 123 t€ | 372 t€ |
| Passiva | 239 t€ | 215 t€ | 289 t€ | 404 t€ | 647 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -29 t€ | 4 505 € | 12 t€ | -408 € | -17 t€ |
| Löner och arvoden | 188 t€ | -149 t€ | -175 t€ | -153 t€ | -158 t€ |
| Köp av tjänster | – | 0 € | -806 € | -57 t€ | -71 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 13 t€ | -8 021 € | -9 468 € | -5 890 € | -11 t€ |
| Materiella tillgångar | 17 t€ | 55 t€ | 73 t€ | 77 t€ | 103 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 52 t€ | 17 t€ | 9 459 € | 16 t€ | 45 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 24 t€ | 18 t€ | 17 t€ | 36 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 236 € | 2 221 € | 4 116 € | 1 € | 3 268 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 536 € | 1 625 € | 3 219 € | 70 t€ | 165 t€ |
| Finansiella värdepapper | – | – | – | 0 € | 100 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 16 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 38 t€ | 52 t€ |
| Material och förnödenheter | 50 t€ | 21 t€ | 16 t€ | 4 022 € | 4 430 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 358 t€ | -217 t€ | -216 t€ | -380 t€ | -380 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 736 € | 14 t€ | 26 t€ | 3 855 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 17 t€ | 55 t€ | 73 t€ | 77 t€ | 103 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 126 t€ | 202 t€ | 272 t€ | 265 t€ | 391 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | – | – | – | 0 € | 100 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades
Gratis månadslista: Kangasala
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis