Oy CC-Company Teknokemia Ltd är ett aktiebolag med hemort i Nurmijärvi, registrerat år 1991. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 2,3 M€ och rörelseresultatet 15 t€; soliditet 61,6 %. Offentliga köpare köpte för 23 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ |
| Förändring i omsättning | -8,5 % | -12,7 % | 0,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 5 329 € | 134 t€ | 33 t€ | -52 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,2 % | 5,4 % | 1,2 % | -1,8 % |
| Rörelseresultat | 15 t€ | 121 t€ | 16 t€ | -58 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,7 % | 4,9 % | 0,6 % | -2,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 9 229 € | 104 t€ | 15 t€ | -58 t€ |
| Personalkostnader | -457 t€ | 596 t€ | 682 t€ | 753 t€ |
| Soliditet | 61,6 % | 45,8 % | 33,1 % | 31,3 % |
| Kassalikviditet | 0,91 | 0,65 | 0,71 | 0,72 |
| Current ratio | 2,50 | 1,80 | 1,50 | 1,41 |
| Relativ skuldsättning | 11,7 % | 18,9 % | 22,6 % | 24,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,2 % | 26,0 % | 4,8 % | -18,5 % |
| Balansomslutning | 692 t€ | 871 t€ | 967 t€ | 1,0 M€ |
| Eget kapital | 426 t€ | 399 t€ | 320 t€ | 315 t€ |
| Kassa och bank | 41 t€ | 83 t€ | 128 t€ | 216 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 772 € | 1 632 € | 2 144 € | 2 593 € |
| Material och tjänster | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ |
| Personalkostnader | 457 t€ | -596 t€ | -682 t€ | -753 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 761 € | -13 t€ | -17 t€ | -5 936 € |
| Övriga rörelsekostnader | 590 t€ | -671 t€ | -840 t€ | -734 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 15 t€ | 121 t€ | 16 t€ | -58 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 379 € | -749 € | -1 074 € | -49 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 14 t€ | 121 t€ | 15 t€ | -58 t€ |
| Inkomstskatt | 4 483 € | -17 t€ | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 229 € | 104 t€ | 15 t€ | -58 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 35 t€ | 52 t€ | 65 t€ | 32 t€ |
| Omsättningstillgångar | 417 t€ | 525 t€ | 475 t€ | 477 t€ |
| Fordringar | 199 t€ | 212 t€ | 299 t€ | 282 t€ |
| Kassa och bank | 41 t€ | 83 t€ | 128 t€ | 216 t€ |
| Rörliga aktiva | 657 t€ | 820 t€ | 902 t€ | 975 t€ |
| Aktiva | 692 t€ | 871 t€ | 967 t€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 426 t€ | 399 t€ | 320 t€ | 315 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3 573 € | 17 t€ | 43 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 262 t€ | 456 t€ | 603 t€ | 692 t€ |
| Främmande kapital | 266 t€ | 472 t€ | 646 t€ | 692 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 772 € | 1 632 € | 2 144 € | 2 593 € |
| Material och tjänster | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ |
| Personalkostnader | 457 t€ | -596 t€ | -682 t€ | -753 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 761 € | -13 t€ | -17 t€ | -5 936 € |
| Övriga rörelsekostnader | 590 t€ | -671 t€ | -840 t€ | -734 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 15 t€ | 121 t€ | 16 t€ | -58 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 379 € | -749 € | -1 074 € | -49 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 14 t€ | 121 t€ | 15 t€ | -58 t€ |
| Inkomstskatt | 4 483 € | -17 t€ | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 229 € | 104 t€ | 15 t€ | -58 t€ |
| Bestående aktiva | 35 t€ | 52 t€ | 65 t€ | 32 t€ |
| Omsättningstillgångar | 417 t€ | 525 t€ | 475 t€ | 477 t€ |
| Fordringar | 199 t€ | 212 t€ | 299 t€ | 282 t€ |
| Kassa och bank | 41 t€ | 83 t€ | 128 t€ | 216 t€ |
| Rörliga aktiva | 657 t€ | 820 t€ | 902 t€ | 975 t€ |
| Aktiva | 692 t€ | 871 t€ | 967 t€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 426 t€ | 399 t€ | 320 t€ | 315 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3 573 € | 17 t€ | 43 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 262 t€ | 456 t€ | 603 t€ | 692 t€ |
| Främmande kapital | 266 t€ | 472 t€ | 646 t€ | 692 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 398 t€ | 293 t€ | 303 t€ | 371 t€ |
| Materiella tillgångar | 35 t€ | 45 t€ | 58 t€ | 25 t€ |
| Placeringar | 0 € | 6 601 € | 6 601 € | 6 601 € |
| Löner och arvoden | 380 t€ | -511 t€ | -588 t€ | -631 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 196 € | 196 € | 196 € | 350 € |
| Passiva | 692 t€ | 871 t€ | 967 t€ | 1,0 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 108 t€ | 50 t€ | -1 931 € | 140 t€ |
| Maskiner och inventarier | 28 t€ | 37 t€ | 49 t€ | 16 t€ |
| Köp av tjänster | 42 t€ | -57 t€ | -69 t€ | -47 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 191 t€ | 203 t€ | 268 t€ | 248 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 126 t€ | 292 t€ | 434 t€ | 482 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 8 087 € | 8 405 € | 31 t€ | 34 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 3 573 € | 17 t€ | 43 t€ | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 0 € | 6 601 € | 6 601 € | 6 601 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 80 t€ | 92 t€ | 105 t€ | 82 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 199 t€ | 212 t€ | 299 t€ | 282 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 7 830 € | 8 420 € | 9 053 € | 9 735 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 56 t€ | 72 t€ | 65 t€ | 127 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 12 t€ | -11 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 9 229 € | 104 t€ | 15 t€ | -58 t€ |
| Färdiga produkter | 417 t€ | 525 t€ | 475 t€ | 477 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 193 € | 421 € | 383 € | 353 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 571 € | -1 171 € | -1 458 € | -403 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 16 t€ | 0 € | – | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,5 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 9 761 € | -13 t€ | -17 t€ | -5 936 € |
| Pensionskostnader | 66 t€ | -74 t€ | -82 t€ | -109 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Nurmijärvi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis