Kuusamon Auto-Tähti Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuusamo, registrerat år 1991. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 527 t€ och rörelseresultatet 101 t€; soliditet 94,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 58 t€ och inkomstskatterna 12 t€. Offentliga köpare köpte för 18 t€ av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Oys-sairaalapalvelut Ja Ensih. (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 |
|---|---|---|
| Omsättning | 527 t€ | 1,5 M€ |
| Förändring i omsättning | -65,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 101 t€ | -20 t€ |
| Rörelsebidrag % | 19,1 % | -1,3 % |
| Rörelseresultat | 101 t€ | -13 t€ |
| Rörelsemarginal | 19,1 % | -0,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 84 t€ | -10 t€ |
| Personalkostnader | -168 t€ | -496 t€ |
| Soliditet | 94,3 % | 49,2 % |
| Kassalikviditet | 17,40 | 1,71 |
| Current ratio | 17,40 | 1,88 |
| Relativ skuldsättning | 3,7 % | 17,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,2 % | -3,9 % |
| Balansomslutning | 342 t€ | 526 t€ |
| Eget kapital | 322 t€ | 258 t€ |
| Kassa och bank | 279 t€ | 326 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 527 t€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 54 t€ | 200 € |
| Material och tjänster | 205 t€ | 813 t€ |
| Personalkostnader | 168 t€ | 496 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | 7 663 € |
| Övriga rörelsekostnader | 108 t€ | 239 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 101 t€ | -13 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 124 € | -2 656 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 103 t€ | -10 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 84 t€ | -10 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 28 € | 23 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 45 t€ |
| Fordringar | 63 t€ | 132 t€ |
| Kassa och bank | 279 t€ | 326 t€ |
| Rörliga aktiva | 342 t€ | 503 t€ |
| Aktiva | 342 t€ | 526 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 322 t€ | 258 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 20 t€ | 267 t€ |
| Främmande kapital | 20 t€ | 267 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 527 t€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 54 t€ | 200 € |
| Material och tjänster | 205 t€ | 813 t€ |
| Personalkostnader | 168 t€ | 496 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | 7 663 € |
| Övriga rörelsekostnader | 108 t€ | 239 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 101 t€ | -13 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 124 € | -2 656 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 103 t€ | -10 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 84 t€ | -10 t€ |
| Bestående aktiva | 28 € | 23 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 45 t€ |
| Fordringar | 63 t€ | 132 t€ |
| Kassa och bank | 279 t€ | 326 t€ |
| Rörliga aktiva | 342 t€ | 503 t€ |
| Aktiva | 342 t€ | 526 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 322 t€ | 258 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 20 t€ | 267 t€ |
| Främmande kapital | 20 t€ | 267 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 12 t€ | 130 t€ |
| Passiva | 342 t€ | 526 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 63 t€ | 132 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 43 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 166 € | 2 686 € |
| Maskiner och inventarier | 0 € | 23 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 235 t€ | 266 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 593 € | 51 t€ |
| Löner och arvoden | 128 t€ | 390 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 28 € | 28 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 62 t€ | 121 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 84 t€ | -10 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 41 € | 30 € |
| Pensionskostnader | 36 t€ | 94 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 753 € | 11 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 3 673 € | 12 t€ |
| Köp av tjänster | 398 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 0 € | 23 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 160 t€ | 694 t€ |
| Material och förnödenheter | 0 € | 45 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | 7 663 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 7 045 € | 86 t€ |
| Placeringar | 28 € | 28 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 45 t€ | 119 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kuusamon Auto-Tähti Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon (299 företag med beskattningsbar inkomst; median 35 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kuusamo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis