Borgmästars Svets Ab är ett aktiebolag med hemort i Jakobstad, registrerat år 1990. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2025 var omsättningen 34 t€ och rörelseresultatet 19 t€; soliditet 98,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 223 € och inkomstskatterna 245 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 34 t€ | 31 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 33 t€ | 36 t€ |
| Förändring i omsättning | 9,1 % | -8,3 % | 0,2 % | 0,5 % | -6,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 12 t€ | 25 t€ | 28 t€ | 27 t€ | 24 t€ | 29 t€ |
| Rörelsebidrag % | 35,7 % | 79,7 % | 83,8 % | 81,1 % | 70,5 % | 81,4 % |
| Rörelseresultat | 19 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Rörelsemarginal | 57,1 % | 54,6 % | 58,9 % | 51,7 % | 37,9 % | 47,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 15 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 14 t€ |
| Soliditet | 98,9 % | 98,5 % | 98,9 % | 78,2 % | 59,7 % | 45,7 % |
| Kassalikviditet | 16,95 | 15,43 | 5,11 | 0,13 | 0,12 | 0,18 |
| Current ratio | 16,95 | 15,43 | 5,11 | 0,13 | 0,12 | 0,18 |
| Relativ skuldsättning | 4,2 % | 6,7 % | 3,9 % | 84,5 % | 172,9 % | 248,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,5 % | 12,1 % | 16,0 % | 16,0 % | 12,8 % | 19,2 % |
| Balansomslutning | 124 t€ | 139 t€ | 122 t€ | 130 t€ | 143 t€ | 163 t€ |
| Eget kapital | 123 t€ | 137 t€ | 121 t€ | 101 t€ | 85 t€ | 74 t€ |
| Kassa och bank | 24 t€ | 32 t€ | 6 101 € | 3 539 € | 3 624 € | 15 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 34 t€ | 31 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 33 t€ | 36 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 186 € | -7 748 € | -8 359 € | -9 859 € | -11 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 7 232 € | -6 237 € | -5 451 € | -6 339 € | -9 851 € | -6 619 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 19 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -11 € | 26 € | -514 € | -1 113 € | -1 726 € | -2 654 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 19 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 14 t€ |
| Inkomstskatt | 3 836 € | -245 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 14 t€ |
Balansräkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 100 t€ | 108 t€ | 115 t€ | 126 t€ | 136 t€ | 147 t€ |
| Fordringar | 17 € | 0 € | 633 € | 78 € | 3 260 € | 467 € |
| Kassa och bank | 24 t€ | 32 t€ | 6 101 € | 3 539 € | 3 624 € | 15 t€ |
| Rörliga aktiva | 24 t€ | 32 t€ | 6 734 € | 3 617 € | 6 884 € | 16 t€ |
| Aktiva | 124 t€ | 139 t€ | 122 t€ | 130 t€ | 143 t€ | 163 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 123 t€ | 137 t€ | 121 t€ | 101 t€ | 85 t€ | 74 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 399 € | 2 063 € | 1 318 € | 28 t€ | 58 t€ | 88 t€ |
| Främmande kapital | 1 399 € | 2 063 € | 1 318 € | 28 t€ | 58 t€ | 88 t€ |
Alla poster i bokslutet (37)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 34 t€ | 31 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 33 t€ | 36 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 186 € | -7 748 € | -8 359 € | -9 859 € | -11 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 7 232 € | -6 237 € | -5 451 € | -6 339 € | -9 851 € | -6 619 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 19 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -11 € | 26 € | -514 € | -1 113 € | -1 726 € | -2 654 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 19 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 14 t€ |
| Inkomstskatt | 3 836 € | -245 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 14 t€ |
| Bestående aktiva | 100 t€ | 108 t€ | 115 t€ | 126 t€ | 136 t€ | 147 t€ |
| Fordringar | 17 € | 0 € | 633 € | 78 € | 3 260 € | 467 € |
| Kassa och bank | 24 t€ | 32 t€ | 6 101 € | 3 539 € | 3 624 € | 15 t€ |
| Rörliga aktiva | 24 t€ | 32 t€ | 6 734 € | 3 617 € | 6 884 € | 16 t€ |
| Aktiva | 124 t€ | 139 t€ | 122 t€ | 130 t€ | 143 t€ | 163 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 123 t€ | 137 t€ | 121 t€ | 101 t€ | 85 t€ | 74 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 399 € | 2 063 € | 1 318 € | 28 t€ | 58 t€ | 88 t€ |
| Främmande kapital | 1 399 € | 2 063 € | 1 318 € | 28 t€ | 58 t€ | 88 t€ |
| Placeringar | 1 346 € | 1 346 € | 1 346 € | 1 346 € | 1 346 € | 1 346 € |
| Avskrivningar enligt plan | 7 186 € | -7 748 € | -8 359 € | -9 859 € | -11 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | – | – | – | 0 € | 2 780 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 15 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 14 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 30 € | 30 € | 30 € | 30 € | 30 € | 30 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 19 € | -8 € | -544 € | -1 143 € | -1 756 € | -2 680 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 27 t€ | 57 t€ | 87 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1 346 € | 1 346 € | 1 346 € | 1 346 € | 1 346 € | 1 346 € |
| Kortfristiga fordringar | 17 € | 0 € | 633 € | 78 € | 3 260 € | 467 € |
| Passiva | 124 t€ | 139 t€ | 122 t€ | 130 t€ | 143 t€ | 163 t€ |
| Materiella tillgångar | 99 t€ | 106 t€ | 114 t€ | 125 t€ | 135 t€ | 146 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 245 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 € | 0 € | 633 € | 78 € | 3 € | 25 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 4 € | 0 € | – | 0 € | -4 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 399 € | 1 818 € | 1 318 € | 1 290 € | 626 € | 1 290 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 14 € | 0 € | – | 0 € | 477 € | 443 € |
| Maskiner och inventarier | 243 € | 324 € | 432 € | 3 076 € | 4 102 € | 5 469 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 94 t€ | 102 t€ | 109 t€ | 117 t€ | 126 t€ | 136 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 99 t€ | 112 t€ | 93 t€ | 77 t€ | 66 t€ | 52 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 4 441 € | 4 441 € | 4 441 € | 4 441 € | 4 441 € | 4 441 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Borgmästars Svets Ab till den nedre halvan inom näringsgrenen tillverkning av dörrar och fönster av metall (37 företag med beskattningsbar inkomst; median 44 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Jakobstad
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis