North Fundament Oy är ett aktiebolag med hemort i Enare, registrerat år 1990. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 580 t€ och rörelseresultatet 20 t€; soliditet 47,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 67 t€ och inkomstskatterna 14 t€. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 |
|---|---|---|
| Omsättning | 580 t€ | 272 t€ |
| Förändring i omsättning | 113,4 % | – |
| Rörelsebidrag | -37 t€ | -143 t€ |
| Rörelsebidrag % | -6,3 % | -52,7 % |
| Rörelseresultat | 20 t€ | -105 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | -38,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 2 053 € | -135 t€ |
| Personalkostnader | -179 t€ | -120 t€ |
| Soliditet | 47,2 % | 42,6 % |
| Kassalikviditet | 0,25 | 0,29 |
| Current ratio | 0,28 | 0,29 |
| Relativ skuldsättning | 87,1 % | 222,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 % | -30,1 % |
| Balansomslutning | 979 t€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 451 t€ | 449 t€ |
| Kassa och bank | 17 t€ | 17 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 580 t€ | 272 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 285 € | 1 127 € |
| Material och tjänster | 173 t€ | 87 t€ |
| Personalkostnader | 179 t€ | 120 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 56 t€ | 38 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 159 t€ | 133 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 20 t€ | -105 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 t€ | 30 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2 053 € | -135 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 053 € | -135 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 934 t€ | 990 t€ |
| Omsättningstillgångar | 4 659 € | 0 € |
| Fordringar | 24 t€ | 46 t€ |
| Kassa och bank | 17 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 46 t€ | 63 t€ |
| Aktiva | 979 t€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 451 t€ | 449 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 365 t€ | 383 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 163 t€ | 222 t€ |
| Främmande kapital | 528 t€ | 604 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 580 t€ | 272 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 285 € | 1 127 € |
| Material och tjänster | 173 t€ | 87 t€ |
| Personalkostnader | 179 t€ | 120 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 56 t€ | 38 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 159 t€ | 133 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 20 t€ | -105 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 t€ | 30 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2 053 € | -135 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 053 € | -135 t€ |
| Bestående aktiva | 934 t€ | 990 t€ |
| Omsättningstillgångar | 4 659 € | 0 € |
| Fordringar | 24 t€ | 46 t€ |
| Kassa och bank | 17 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 46 t€ | 63 t€ |
| Aktiva | 979 t€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 451 t€ | 449 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 365 t€ | 383 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 163 t€ | 222 t€ |
| Främmande kapital | 528 t€ | 604 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 224 t€ | 293 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 24 t€ | 25 t€ |
| Löner och arvoden | 150 t€ | 98 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 23 t€ | 0 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -4 659 € | 0 € |
| Pensionskostnader | 24 t€ | 17 t€ |
| Materiella tillgångar | 638 t€ | 694 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 56 t€ | 38 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 296 t€ | 296 t€ |
| Passiva | 979 t€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 19 t€ |
| Placeringar | 296 t€ | 296 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 527 t€ | 561 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 5 433 € | 4 497 € |
| Material och förnödenheter | 4 659 € | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 22 t€ | 22 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 205 t€ | 205 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 2 053 € | -135 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 141 t€ | 90 t€ |
| Köp av tjänster | 105 t€ | 36 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 242 t€ | 377 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 69 t€ | 118 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 73 t€ | 51 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 17 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 361 € | 21 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 11 € | 51 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 19 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 5 565 € | 6 744 € |
| Kortfristiga fordringar | 24 t€ | 46 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 18 t€ | 30 t€ |
| Maskiner och inventarier | 72 t€ | 93 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 29 t€ | 66 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör North Fundament Oy till den övre halvan inom näringsgrenen hotellverksamhet (308 företag med beskattningsbar inkomst; median 38 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Ravintola Laanilan KuksaLaanilantie 6Anniskelu
Gratis månadslista: Enare
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis