Workers Hostel Raisio Oy är ett aktiebolag med hemort i Reso, registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2023 rörelseresultatet -14 t€; soliditet 10,3 %. Senaste anteckning i handelsregistret: företagssanering 29.10.2025.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 300 t€ | 41 t€ | – | – |
| Förändring i omsättning | 76,1 % | 632,8 % | – | -26,9 % | – |
| Bruttoresultat | 521 t€ | 296 t€ | – | 117 t€ | 160 t€ |
| Rörelsebidrag | 35 t€ | 30 t€ | 16 t€ | 57 t€ | 99 t€ |
| Rörelsebidrag % | – | 10,0 % | 39,0 % | – | – |
| Rörelseresultat | -14 t€ | -20 t€ | -41 t€ | -8 423 € | 23 t€ |
| Rörelsemarginal | – | -6,7 % | -100,0 % | – | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | -81 t€ | -56 t€ | -35 t€ | -21 t€ | 11 t€ |
| Personalkostnader | 42 t€ | 17 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Soliditet | 10,3 % | 21,2 % | – | 16,8 % | 18,4 % |
| Kassalikviditet | 0,28 | 1,07 | – | 0,04 | 0,43 |
| Current ratio | 0,28 | 1,07 | – | 0,04 | 0,43 |
| Relativ skuldsättning | – | 342,1 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | -65,0 % | -20,4 % | – | -9,5 % | 3,7 % |
| Balansomslutning | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Eget kapital | 125 t€ | 276 t€ | – | 217 t€ | 290 t€ |
| Kassa och bank | 15 t€ | 104 t€ | 1 250 € | 15 t€ | 214 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 300 t€ | 41 t€ | – | – |
| Bruttoresultat | 521 t€ | 296 t€ | – | 117 t€ | 160 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 31 t€ | 75 t€ | – | – |
| Material och tjänster | – | -36 t€ | 0 € | – | – |
| Personalkostnader | -42 t€ | -17 t€ | -26 t€ | -31 t€ | -31 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -49 t€ | -50 t€ | -57 t€ | -66 t€ | -76 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -444 t€ | -249 t€ | -74 t€ | -29 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -14 t€ | -20 t€ | -41 t€ | -8 423 € | 23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -67 t€ | -36 t€ | 6 454 € | -12 t€ | -12 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -81 t€ | -56 t€ | -35 t€ | -21 t€ | 11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -81 t€ | -56 t€ | -35 t€ | -21 t€ | 11 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 1,2 M€ | – | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Fordringar | 66 t€ | 40 t€ | 26 t€ | 3 316 € | 28 t€ |
| Kassa och bank | 15 t€ | 104 t€ | 1 250 € | 15 t€ | 214 t€ |
| Rörliga aktiva | 81 t€ | 144 t€ | – | 18 t€ | 242 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 3 000 € | – | 3 000 € | 3 000 € |
| Eget kapital | 125 t€ | 276 t€ | – | 217 t€ | 290 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 799 t€ | 893 t€ | – | 561 t€ | 720 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 284 t€ | 135 t€ | – | 508 t€ | 566 t€ |
| Främmande kapital | 1,1 M€ | 1,0 M€ | – | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 300 t€ | 41 t€ | – | – |
| Bruttoresultat | 521 t€ | 296 t€ | – | 117 t€ | 160 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 31 t€ | 75 t€ | – | – |
| Material och tjänster | – | -36 t€ | 0 € | – | – |
| Personalkostnader | -42 t€ | -17 t€ | -26 t€ | -31 t€ | -31 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -49 t€ | -50 t€ | -57 t€ | -66 t€ | -76 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -444 t€ | -249 t€ | -74 t€ | -29 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -14 t€ | -20 t€ | -41 t€ | -8 423 € | 23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -67 t€ | -36 t€ | 6 454 € | -12 t€ | -12 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -81 t€ | -56 t€ | -35 t€ | -21 t€ | 11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -81 t€ | -56 t€ | -35 t€ | -21 t€ | 11 t€ |
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 1,2 M€ | – | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Fordringar | 66 t€ | 40 t€ | 26 t€ | 3 316 € | 28 t€ |
| Kassa och bank | 15 t€ | 104 t€ | 1 250 € | 15 t€ | 214 t€ |
| Rörliga aktiva | 81 t€ | 144 t€ | – | 18 t€ | 242 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 3 000 € | – | 3 000 € | 3 000 € |
| Eget kapital | 125 t€ | 276 t€ | – | 217 t€ | 290 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 799 t€ | 893 t€ | – | 561 t€ | 720 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 284 t€ | 135 t€ | – | 508 t€ | 566 t€ |
| Främmande kapital | 1,1 M€ | 1,0 M€ | – | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga lönebikostnader | -4 733 € | -740 € | -1 292 € | -1 434 € | -1 527 € |
| Långfristiga kapitallån | 78 t€ | 98 t€ | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 160 € | 1 € | 74 € | 0 € | 4 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 17 t€ | 11 t€ | – | 7 089 € | 7 873 € |
| Materiella tillgångar | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Pensionskostnader | -9 547 € | -3 412 € | -3 303 € | -2 707 € | -2 247 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 165 t€ | 165 t€ | – | 15 t€ | 15 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 2 018 € | 2 018 € | – | 2 018 € | 2 018 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 84 t€ | 75 t€ | – | 105 t€ | 105 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 720 t€ | 795 t€ | – | 539 t€ | 643 t€ |
| Passiva | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Maskiner och inventarier | 48 t€ | 47 t€ | – | 84 t€ | 113 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | – | – | – | 0 € | 28 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | – | – | – | 1 250 € | 1 250 € |
| Kortfristiga kapitallån | 20 t€ | 17 t€ | – | – | – |
| Köp av tjänster | – | -36 t€ | 0 € | – | – |
| Löner och arvoden | -28 t€ | -13 t€ | -22 t€ | -27 t€ | -27 t€ |
| Överkursfond | 2 472 € | 2 472 € | – | 2 472 € | 2 472 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 794 t€ | 827 t€ | – | 897 t€ | 935 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | – | 23 t€ | 77 t€ |
| Andel av intresseföretagens vinst (förlust) | – | 0 € | 17 t€ | – | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 18 t€ | 13 t€ | – | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 347 € | 930 € | – | 212 € | 77 € |
| Placeringar | – | 0 € | 1 250 € | 1 250 € | 1 250 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 47 t€ | 25 t€ | – | 3 104 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -81 t€ | -56 t€ | – | -21 t€ | 11 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 283 t€ | 283 t€ | – | 283 t€ | 283 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 92 t€ | 8 191 € | – | 340 t€ | 395 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -67 t€ | -36 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 35 t€ | 161 t€ | – | 216 t€ | 258 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 72 t€ | 25 t€ | – | 56 t€ | 59 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -49 t€ | -50 t€ | -57 t€ | -66 t€ | -76 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 66 t€ | 40 t€ | – | 3 316 € | 28 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Företagssanering
Gratis månadslista: Reso
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis