Tony Racing Oy är ett aktiebolag med hemort i Sibbo, registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 278 t€ och rörelseresultatet 1 855 €; soliditet 7,8 %. Offentliga köpare köpte för 367 € av företaget åren 2025–2026; den största köparen är Liikenne- ja viestintävirasto (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 278 t€ | 305 t€ | 348 t€ |
| Förändring i omsättning | -8,7 % | -12,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -2 644 € | 6 512 € | 7 687 € |
| Rörelsebidrag % | -1,0 % | 2,1 % | 2,2 % |
| Rörelseresultat | 1 855 € | 513 € | -311 € |
| Rörelsemarginal | 0,7 % | 0,2 % | -0,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1 881 € | 580 € | -674 € |
| Personalkostnader | -84 t€ | 97 t€ | 93 t€ |
| Soliditet | 7,8 % | 5,0 % | 3,0 % |
| Kassalikviditet | 1,70 | 1,40 | 1,44 |
| Current ratio | 3,79 | 3,19 | 2,45 |
| Relativ skuldsättning | 26,7 % | 27,3 % | 26,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,1 % | 13,3 % | -23,1 % |
| Balansomslutning | 81 t€ | 87 t€ | 96 t€ |
| Eget kapital | 6 256 € | 4 375 € | 2 919 € |
| Kassa och bank | 20 t€ | 11 t€ | 3 768 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 278 t€ | 305 t€ | 348 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 140 € |
| Material och tjänster | 138 t€ | -158 t€ | -189 t€ |
| Personalkostnader | 84 t€ | -97 t€ | -93 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 499 € | -5 999 € | -7 998 € |
| Övriga rörelsekostnader | 49 t€ | -43 t€ | -58 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 855 € | 513 € | -311 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -26 € | 67 € | -362 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 881 € | 580 € | -674 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 881 € | 580 € | -674 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 13 t€ | 18 t€ | 24 t€ |
| Omsättningstillgångar | 37 t€ | 39 t€ | 30 t€ |
| Fordringar | 10 t€ | 19 t€ | 38 t€ |
| Kassa och bank | 20 t€ | 11 t€ | 3 768 € |
| Rörliga aktiva | 67 t€ | 69 t€ | 72 t€ |
| Aktiva | 81 t€ | 87 t€ | 96 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 6 256 € | 4 375 € | 2 919 € |
| Långfristigt främmande kapital | 57 t€ | 61 t€ | 64 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 18 t€ | 22 t€ | 29 t€ |
| Främmande kapital | 74 t€ | 83 t€ | 93 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 278 t€ | 305 t€ | 348 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 140 € |
| Material och tjänster | 138 t€ | -158 t€ | -189 t€ |
| Personalkostnader | 84 t€ | -97 t€ | -93 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 499 € | -5 999 € | -7 998 € |
| Övriga rörelsekostnader | 49 t€ | -43 t€ | -58 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 855 € | 513 € | -311 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -26 € | 67 € | -362 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 881 € | 580 € | -674 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 881 € | 580 € | -674 € |
| Bestående aktiva | 13 t€ | 18 t€ | 24 t€ |
| Omsättningstillgångar | 37 t€ | 39 t€ | 30 t€ |
| Fordringar | 10 t€ | 19 t€ | 38 t€ |
| Kassa och bank | 20 t€ | 11 t€ | 3 768 € |
| Rörliga aktiva | 67 t€ | 69 t€ | 72 t€ |
| Aktiva | 81 t€ | 87 t€ | 96 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 6 256 € | 4 375 € | 2 919 € |
| Långfristigt främmande kapital | 57 t€ | 61 t€ | 64 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 18 t€ | 22 t€ | 29 t€ |
| Främmande kapital | 74 t€ | 83 t€ | 93 t€ |
| Löner och arvoden | 60 t€ | -70 t€ | -69 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 6 225 € | 17 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 10 t€ | 19 t€ | 38 t€ |
| Pensionskostnader | 20 t€ | -23 t€ | -20 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 57 t€ | 61 t€ | 64 t€ |
| Passiva | 81 t€ | 87 t€ | 96 t€ |
| Maskiner och inventarier | 13 t€ | 18 t€ | 24 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 2 070 € | 0 € | -155 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 131 t€ | -155 t€ | -180 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | -1 308 € | 3 435 € | 13 t€ |
| Materiella tillgångar | 13 t€ | 18 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 12 t€ | 9 617 € | 8 803 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 731 € | -4 117 € | -3 805 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1 881 € | 580 € | -674 € |
| Köp av tjänster | 4 760 € | -2 550 € | -8 933 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 26 € | 78 € | 53 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 706 € | 1 397 € | 1 393 € |
| Avskrivningar enligt plan | 4 499 € | -5 999 € | -7 998 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -11 € | -415 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 732 € | 8 753 € | 7 283 € |
| Material och förnödenheter | 37 t€ | 39 t€ | 30 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -12 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 386 € | 1 103 € | 6 787 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Sibbo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis