Gastronova Oy är ett aktiebolag med hemort i Nyslott, registrerat år 1990. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,8 M€ och rörelseresultatet 209 t€; soliditet 29,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 241 t€ och inkomstskatterna 49 t€. Det har 3 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Förändring i omsättning | 66,1 % | 4,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 153 t€ | 251 t€ | 207 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,7 % | 23,8 % | 20,5 % |
| Rörelseresultat | 209 t€ | 240 t€ | 198 t€ |
| Rörelsemarginal | 11,9 % | 22,7 % | 19,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 158 t€ | 234 t€ | 181 t€ |
| Personalkostnader | -483 t€ | 233 t€ | 242 t€ |
| Soliditet | 29,1 % | 71,0 % | 70,7 % |
| Kassalikviditet | 0,48 | 0,75 | 1,21 |
| Current ratio | 0,66 | 0,95 | 1,41 |
| Relativ skuldsättning | 34,9 % | 10,0 % | 8,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 62,8 % | 90,4 % | 91,5 % |
| Balansomslutning | 866 t€ | 365 t€ | 280 t€ |
| Eget kapital | 252 t€ | 259 t€ | 198 t€ |
| Kassa och bank | 80 t€ | 44 t€ | 44 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 500 € | 0 € |
| Material och tjänster | 778 t€ | -422 t€ | -429 t€ |
| Personalkostnader | 483 t€ | -233 t€ | -242 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 56 t€ | -11 t€ | -9 230 € |
| Övriga rörelsekostnader | 231 t€ | -153 t€ | -136 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 209 t€ | 240 t€ | 198 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 9 893 € | 45 t€ | 24 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 199 t€ | 285 t€ | 222 t€ |
| Inkomstskatt | 40 t€ | -51 t€ | -41 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 158 t€ | 234 t€ | 181 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 665 t€ | 274 t€ | 164 t€ |
| Omsättningstillgångar | 57 t€ | 19 t€ | 16 t€ |
| Fordringar | 65 t€ | 28 t€ | 55 t€ |
| Kassa och bank | 80 t€ | 44 t€ | 44 t€ |
| Rörliga aktiva | 202 t€ | 91 t€ | 116 t€ |
| Aktiva | 866 t€ | 365 t€ | 280 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 252 t€ | 259 t€ | 198 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 309 t€ | 11 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 305 t€ | 95 t€ | 82 t€ |
| Främmande kapital | 614 t€ | 106 t€ | 82 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 500 € | 0 € |
| Material och tjänster | 778 t€ | -422 t€ | -429 t€ |
| Personalkostnader | 483 t€ | -233 t€ | -242 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 56 t€ | -11 t€ | -9 230 € |
| Övriga rörelsekostnader | 231 t€ | -153 t€ | -136 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 209 t€ | 240 t€ | 198 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 9 893 € | 45 t€ | 24 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 199 t€ | 285 t€ | 222 t€ |
| Inkomstskatt | 40 t€ | -51 t€ | -41 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 158 t€ | 234 t€ | 181 t€ |
| Bestående aktiva | 665 t€ | 274 t€ | 164 t€ |
| Omsättningstillgångar | 57 t€ | 19 t€ | 16 t€ |
| Fordringar | 65 t€ | 28 t€ | 55 t€ |
| Kassa och bank | 80 t€ | 44 t€ | 44 t€ |
| Rörliga aktiva | 202 t€ | 91 t€ | 116 t€ |
| Aktiva | 866 t€ | 365 t€ | 280 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 252 t€ | 259 t€ | 198 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 309 t€ | 11 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 305 t€ | 95 t€ | 82 t€ |
| Främmande kapital | 614 t€ | 106 t€ | 82 t€ |
| Pensionskostnader | 71 t€ | -36 t€ | -45 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 56 t€ | -11 t€ | -9 230 € |
| Materiella tillgångar | 39 t€ | 33 t€ | 28 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 77 t€ | 8 102 € | 17 € |
| Kortfristiga fordringar | 65 t€ | 28 t€ | 55 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 54 t€ | 26 t€ | 7 405 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 34 t€ | 8 621 € | 18 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 29 t€ | 246 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 20 € | 675 € | 1 540 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 14 t€ | -2 336 € | -1 235 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 87 t€ | 19 t€ | 16 t€ |
| Material och förnödenheter | 57 t€ | 19 t€ | 16 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 384 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 96 t€ | 40 t€ | 46 t€ |
| Immateriella tillgångar | 384 t€ | 0 € | – |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 0 € | 44 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 158 t€ | 234 t€ | 181 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 13 t€ | 30 t€ |
| Placeringar | 242 t€ | 242 t€ | 136 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 21 t€ | -6 371 € | -6 629 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 806 t€ | -411 t€ | -412 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 000 € | 5 756 € | 6 909 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 309 t€ | 11 t€ | 0 € |
| Köp av tjänster | 9 749 € | -14 t€ | -17 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 4 090 € | 2 308 € | 23 t€ |
| Löner och arvoden | 391 t€ | -190 t€ | -190 t€ |
| Passiva | 866 t€ | 365 t€ | 280 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -37 t€ | 2 995 € | -382 € |
| Övriga aktier och andelar | 242 t€ | 242 t€ | 136 t€ |
| Maskiner och inventarier | 39 t€ | 33 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 68 t€ | 10 t€ | 13 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Gastronova Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen snabbmatsrestauranger och matkiosker (121 företag med beskattningsbar inkomst; median 15 t€, 16 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Uskudar KebabKoulukatu 10Anniskelu
- Uskudar KebabKauppakatu 26Anniskelu
- Uskudar KebabOlavinkatu 53Anniskelu
Gratis månadslista: Nyslott
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis